Atletico Madrid v Sevilla FC - Copa del Rey, Spain - 25 Jan 2024
Exclusiv ”Veste bună pentru Horațiu Moldovan”. Anunțul venit din Spania
jesus navas
Video După aproape 700 de meciuri, ”cea mai mare legendă” a ieșit în lacrimi de pe teren și va pleca de la echipă
razvan-lucescu
Răzvan Lucescu, unic în istoria de 98 de ani a lui PAOK! Cui i-a dedicat titlul: ”Boss, e pentru tine”

Video Atletico Madrid - Sevilla 1-0. Formația lui Diego Simeone s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei. Horațiu Moldovan, rezervă neutilizată

25.01.2024, 23:57

Atletico Madrid, trupa la care s-a transferat Horațiu Moldovan (25 de ani), a primit vizita Sevillei, pe teren propriu, în sferturile Cupei Spaniei

Atletico Madrid și Sevilla / Foto: Profimedia
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Atletico Madrid - Sevilla 1-0

Atletico Madrid și Sevilla au terminat prima repriză la egalitate. Formația lui Diego Simeone a avut ocazia de a deschide scorul, dar Antoine Griezmann a ratat o lovitură de la 11 metri, în minutul 26.

Tot Griezmann a fost cel care a înscris primul gol al meciului, minutul 60, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid. La doar opt minute distanță, Memphis Depay a trimis mingea în poartă, dar golul a fost anulat tot pentru ofsaid.

În cele din urmă, Depay a deblocat tabela de marcaj, minutul 79. Sevilla putea trimite meciul în prelungiri, după ce arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri în minutul 90+5. Chemat să revadă imaginile, centralul a decis că faultul lui Pablo Barrios nu trebuie sancționat.

VIDEO Rezumat Atletico Madrid - Sevilla

Min 90+7: Final de meci! Atletico Madrid s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei.

Min 90+5: Arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri pentru Sevilla în prelungiri, dar după ce a revăzut imaginile a anulat decizia.

Min 79: Gol Atletico! Memphis Depay a deblocat tabela de marcaj!

Min 68: Al doilea gol anulat pentru Atletico Madrid! Memphis Depay se afla în poziție de ofsaid când a trimis mingea în poartă, iar reușita nu este validată.

Min 60: Gol anulat Atletico Madrid! Antoine Griezmann a trimis mingea în poartă, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Min 46: A început repriza a doua!

Min 45: Final de primă repriză. Cele două echipe intră la egalitate la cabine.

Min 40: Ocazie Atletico Madrid! Rodrigo de Paul a executat o lovitură liberă din afara careului, dar a trimis mingea puțin peste bara transversală.

Min 26: Ce ocazie ratează Atletico! Antoine Griezmann a ratat penalty-ul, după ce a trimis mingea peste poartă.

Min 24: Atletico Madrid a primit o lovitură de la 11 metri, după ce Molina a fost faultat în careu de Marcao.

Min 1: A început meciul!

Echipele de start

• Atletico Madrid: Oblak, Hermoso, Gimenez, Witsel, Lino, Molina, Niguez, Koke, De Paul, Griezmann, Morata.

Rezerve: Barrios, Correa, Depay, Gomis, Llorente, Mandava, Moldovan, Riquelme, Savic, Soyuncu.

Antrenor: Diego Simeone.

• Sevilla: Nyland, Navas, Marcao, Ramos, Nianzou, Pedrosa, Soumare, Sow, Oliver, Ocampos, Isaac.

Rezerve: Acuna, Agoume, Bade, Dmitrovic, Flores, Jordan, Lamela, Mir, Rakitic, Sacnhes, Suso.

Antrenor: Sanchez Flores

Înainte de fluierul de start al acestei partide, cele două formații vin după rezultate diferite înregistrate în ultima etapă din La Liga. Astfel, dacă Atletico Madrid s-a impus, în deplasare, cu Granada, scor 1-0, Sevilla a pierdut categoric, în deplasare, în fața Gironei, scor 1-5. De altfel, în ierarhia din La Liga, cele două echipe se află la poli diferiți (Atletico - locul 4 / Sevilla - locul 17).

În partida cu Sevilla, Horațiu Moldovan va bifa prima sa prezență în lotul celor de la Atletico Madrid. Rămâne de văzut însă dacă tehnicianul madrilenilor, Diego Simeone, va decide să înceapă meciul din primul minut cu goalkeeperul român sau îl va lăsa pe fostul portar al Rapidului pe banca de rezerve.

În acest sezon, Atletico Madrid nu a suferit niciun eșec în fața propriilor fani. De cealaltă parte, Sevilla a înregistrat doar 5 victorii în deplasare în actuala stagiune.

Pentru a ajunge în faza sferturilor de finală ale Cupei Regelui, Atletico Madrid le-a depășit, pe rând, pe Lugo (șaisprezecimi, scor 3-1) și Real Madrid (optimi, scor 4-2). De partea cealaltă, pentru a se califica în ”careul de ași”, Sevilla le-a învins pe Quintanar de la Orden (turul II, 3-0), Atletico Astorga (turul III, 2-0), Ferrol (șaisprezecimi, 2-1) și Getafe (optimi, 3-1).

În ultima partidă directă dintre cele Atletico și Sevilla, jucată chiar pe Wanda Metropolitano, madrilenii s-au impus în fața andaluzilor cu scorul de 1-0, după golul reușit de Marcos Llorente.

Între cele două echipe s-au consumat până acum 60 de meciuri directe, în toate competițiile, iar rezultatele înregistrate până acum sunt ”ușor” în favoarea madrilenilor: 21 de victorii Atletico, 20 de remize și 19 victorii Sevilla.

Etichete: atletico madrid , cupa regelui , sevilla , horațiu moldovan

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia
profimedia-0361486840
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €
albion-rrahmani

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați
gigi-becali
Video Gestul cu care Drăgușin a devenit favoritul fanilor lui Tottenham: ”Le-a arătat jucătorilor de la Spurs cum se face”
Sheffield United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Bramall Lane, Sheffield, UK - 19 May 2024
Dramatic! Echipa retrogradată s-a decis după al cincilea criteriu de departajare
profimedia-0872346706
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Florin Talpan, ultimele informații despre procesul cu FCSB de la EUIPO: "Luni trimit documentele"
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine
Sute de soldați și mercenari ruși se revarsă în Libia. Ce urmărește Moscova
Ce buton nu trebuie să atingi niciodată când vorbești la telefon. De ce surpriză neplăcută ai parte?
Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani
Fantastic ce a reușit Răzvan Lucescu, care e din nou campion în Grecia. Ultima etapă a fost dramatică
Foto Aza Gabriela a descris relația cu Horațiu Moldovan: ”Nu i-a fost ușor deloc”