Real Madrid v Bayern Munich - UEFA Champions League
Greu de ucis 4! Recordul stabilit de Real Madrid în actuala ediție de Champions League
Ce a spus eroul lui Real Madrid, după ce i-a calificat pe ”Galactici” în a 18-a finală de Champions League
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"

Video Arsenal - Porto 1-0 (4-2 d.l.d.). ”Tunarii” se califică dramatic în sferturile Champions League

13.03.2024, 00:48

Arsenal s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale UEFA Champions League, după ce s-a impus cu scorul de 1-0 (4-2 d.l.d.) în fața celor de la Porto, în ”optimile” competiției.

Porto v Arsenal, UEFA Champions League, Round of 16, First Leg, Football, Estadio do Dragao, Porto, Portugal - 21 Feb 2024
Pepe și Kai Havertz / Foto: Profimedia
  • Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Arsenal s-a calificat în ”sferturile” Champions League la loviturile de departajare

Prima ocazie de gol le-a aparținut londonezilor în minutul 13, când Saka a șutat din careu. Costa a intervenit bine și a reușit să respingă. Au urmat apoi două ocazii importante semnate de Evanilson.

Totuși, ”Tunarii” au reușit să deschidă scorul în minutul 41, prin Trossard, care a șutat din careu și l-a învins pe Costa.

Porto putea restabili egalitatea în minutul 70, când Conceicao a șutat de la marginea careului, însă Raya a intervenit foarte bine și a reușit să respingă.

Câteva minute mai târziu, Gabriel Jesus a irosit o șansă uriașă de gol, la un șut expediat din apropierea porții, iar pe finalul celei de-a doua reprize, Saka a șutat în blocajul lui Costa.

Meciul a mers în prelungiri, însă cele două formații nu au mai reușit să înscrie, astfel că echipa calificată s-a decis la loviturile de departajare.

David Raya a fost eroul ”Tunarilor” și le-a apărat două șuturi celor de la Porto, astfel că Arsenal s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

VIDEO Rezumatul partidei Arsenal - Porto 1-0 (4-2 d.l.d.)

Arsenal – Porto 1-1. Pepe marchează!

Arsenal – Porto 1-0. Odegaard marchează!

Min. 120: Calificarea se decide la loviturile de departajare!

Min. 101: Ocazie Porto! Taremi pătrunde în careu, driblează și șutează, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 90+8: Echipa calificată în sferturile de finală se decide în prelungiri

Min. 85: Ocazie Arsenal! Saka șutează de la distanță, Costa respinge, balonul ajunge la Odegaard, care șutează, însă mingea este deviată și trece pe lângă poartă.

Min. 83: Ocazie Arsenal! Gabriel Jesus șutează din apropierea porții, dar Costa respinge.

Min. 70: Ocazie Porto! Conceicao șutează de la marginea careului, dar Raya este pe direcția balonului.

Min. 41: Goool Arsenal! Trossard șutează din careu cu dreptul și îl învinge pe Costa.

Min. 22: Ocazie Porto! Evanilson șutează din interiorul careului, dar Raya respinge în lateral.

Min. 16: Ocazie Porto! Evanilson șutează de la marginea careului, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

Min. 13: Ocazie Arsenal! Saka are o acțiune frumoasă, pătrunde în careu și șutează, dar Costa respinge.

Min. 1: Începe meciul!

Arsenal: Raya – White, Saliba, Gabriel, Kiwior – Odegaard, Rice, Jorginho – Saka, Havertz, Trossard

Rezerve: Ramsdale, Hein, Partey, Jesus, Smith Rowe, Nketiah, Cedric, Tomiyasu, Vieira, Nelson, Elneny, Zinchenko

FC Porto: Costa – Joao Mario, Pepe, Otavio, Wendell – Nico Gonzalez, Pepe, Varela – Conceicao, Evanilson, Galeno

Rezerve: Ramos, Cardoso, Eustaquio, Grujic, Taremi, Sanchez, Jaime, Namaso, Baro, Martinez, Borges, Pedro

Porto pleacă cu avantaj minim după meciul tur din Portugalia, acolo unde a câștigat cu 1-0.

Singurul gol al partidei de pe Estadio do Dragao a fost înscris de Galeno, care a profitat de pasa lui Otavio din minintul 90+4.

VIDEO cu rezumatul partidei tur

Arsenal - Porto, LIVE VIDEO, de la 22:00 pe Digi Sport 2. Echipele probabile

ARSENAL (4-3-3): Raya; White, Saliba, Gabriel, Kiwior; Ødegaard, Rice, Havertz; Saka, Trossard, Martinelli

• Antrenor: Mikel Arteta

PORTO (4-3-3): Diogo Costa; João Mário, Pepe, Otávio, Wendell; Varela, Nico González, Pepê; Conceição, Evanilson, Galeno

• Antrenor: Sergio Conceicao

Etichete: liga campionilor , arsenal , champions league , porto , live video

Cei trei bărbați care transformă India într-o superputere economică. Țara va devansa Germania și Japonia până în 2027

Un oraș liniștit de coastă din statul indian Gujarat a atras mai multă atenție în luna martie decât...

Real Madrid v FC Bayern München: Semi-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Scandal uriaș după Real Madrid - Bayern: nemții au egalat în minutul 90+13, dar degeaba! Eroare gravă de arbitraj

A fost sau n-a fost ofsaid? Tehnologia a intervenit, în cazul fazei decisive care a declanșat scandalul din Real - Bayern
var9
Alegerea făcută de UEFA, după ce Real Madrid - Bayern s-a lăsat cu o controversă uriașă de arbitraj
UEFA Euro 2028 and Euro 2032 Announcement - UEFA Headquarters
Specialistul a explicat tot, după faza decisivă care a declanșat un scandal uriaș la Real - Bayern + Momentul, cadru cu cadru
real
Qatarul trece la fapte după eșecul din Champions League: transfer de 100.000.000€ la PSG!
FRA: PSG : Nasser AL-KHELAIFI
rapid

Exclusiv Adio, Qatar? Varianta prezentată în direct despre transferul lui Florinel Coman: "E ceva la mijloc!"
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
Greșești și plătești! Ce riscă tușierul care a arătat ofsaid la golul marcat de Bayern în minutul 90+13
UEFA Champions League semifinal second leg match Real Madrid vs Bayern Munich at Santiago Bernabeu stadium in Madrid, 08
Ce nebunie! Leverkusen a egalat în minutul 90+7 și a stabilit un record absolut de invincibilitate
leverkusen
UEFA umple visteria FRF. Suma uriașă pe care o primește Federația după EURO 2024
Bogdan Lobonț, ofertat de echipa care e la un singur pas de cupele europene! Clubul a confirmat: „Vă spun în premieră”
Una dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă
Beyonce, în cei mai scurți blugi și o ținută în culorile drapelului SUA. A pozat într-un hangar și a arătat cât e de sigură pe ea
Titi Aur, supărat pe instructorii auto: Școlile de șoferi, sursa carnagiului de pe șosele
Marele regret al Danielei Silivaș, gimnasta cu 6 medalii la JO. I s-a falsificat data nașterii
Copilul care și-a falsificat certificatul de naștere din dragoste pentru Steaua. Cum a ajuns Abăluță să joace în Ghencea
EXCLUSIV. De ce Mircea Lucescu a refuzat implicarea la o echipă românească. Clubul din Turcia este prima variantă dar și grecii îl caută
Video Titularul lui Real Madrid care a sărbătorit din mașină, alături de fani, calificarea în finala Champions League

Un neurochirurg de 83 de ani, triatlonist pasionat, își împărtășește cele 4 principii pentru o viață lungă și sănătoasă. Până la 40 de ani de abia putea urca scările
Un bărbat a mers pe autostradă cu un șarpe prins de bara de protecție. Imaginile filmate în trafic au devenit virale