profimedia-0909871914
Video AS Monaco - Barcelona 2-1. Primul eșec al lui Hansi Flick pe banca catalanilor
Atletico Madrid - RB Leipzig / Champions League Madrid, 19.09.2024, Estadio Wanda Metropolitano, Fussball, UEFA Champion
Video Atletico Madrid - RB Leipzig 2-1. Gol în minutul 90 și victorie pentru trupa lui Diego Simeone
dorinel
Dorinel Munteanu, tiradă la interviu: s-a legat de Maftei, arbitri, "specialiști" și chiar și de fanii Oțelului!

Video Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2. Meci ”nebun” în Germania! Nemții, în semifinalele UCL, după 11 ani!

16.04.2024, 23:59

Borussia Dortmund a înfruntat-o teren propriu, pe Atletico Madrid, în meciul retur din sferturile Champions League, iar meciul a fost unul de-a dreptul ”nebun”! Nemții s-au impus cu scorul de 4-2, într-o confruntare cu adevărat spectaculoasă.

GER, UEFA Champions League, Borussia Dortmund vs AtlĂ tico Madrid / Atletico Madrid / 16.04.2024, Signal Iduna Park, Dor
Jucătorii Borussiei Dortmund în partida cu Atletico Madrid / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Hermannstadt - CFR Cluj, sâmbătă, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Petrolul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită pe Digi Sport 2. De asemenea, abonații RCS-RDS au putut urmări meciul pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2 (5-4 la general). Nemții s-au calificat în semifinalele UCL după o pauză de 11 ani

Prima repriză a fost una de vis pentru nemți, iar Dortmund a intrat la cabine cu avantaj de două goluri, după reușitele semnate de Brandt și Maatsen. Diego Simeone a făcut 3 schimbări la pauză, lucru care s-a văzut imediat pe tabelă.

Hummels a trimis balonul în propria poartă în minutul 49, iar Correa a marcat și el, 15 minute mai târziu, pentru a duce scorul la 2-2.

Numai că Dortmund a arătat o atitudine de echipă mare și au mai punctat de două ori, în numai 3 minute. Fullkrug și Sabitzer au marcat în minutele 71 și 74, iar Dortmund s-a calificat în semifinalele competiției, după 5-4 la general.

Nemții nu mai ajunseseră în semifinalele competiției din 2013, sezon în care au obținut și calificarea în finală, pe care au pierdut-o, scor 1-2 cu Bayern Munchen.

VIDEO cu rezumatul partidei Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2

Final de meci! Dortmund a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 4-2 și s-a calificat în semifinalele competiției, după un 5-4 la general.

Min. 74: Gooooooool Dortmund!!!! Ce meci! Nemții au revenit în 3 minute și au preluat conducerea la general. Sabitzer a șutat la colțul lung din interiorul careului și l-a lăsat fără replică pe Oblak.

Min. 71: Gooool Dortmund! Ce gol a înscris Fullkrug! Neamțul a înscris cu capul la colțul lung din centrarea lui Sabitzer, iar Dortmund a restabilit egalitatea la general.

Min. 69: Ocazie pentru Dortmund! Bynoe-Gittens a șutat de la distanță, dar șutul său a fost deviat puțin peste poarta lui Oblak.

Min. 64: Goooool Atletico! Ce revenire pentru spanioli! Correa a dus scorul la 2-2, după o fază încâlcită în careul nemților.

Min. 49: Goool Atletico Madrid! Hummels și-a trimis mingea în proprie poartă, iar spaniolii au restabilit egalitatea la general. 2-1 pentru Dortmund pe Signal Iduna Park.

A început repriza secundă a partidei, iar Diego Simeone a făcut nu mai puțin de 3 schimbări la pauză.

Pauză pe Signal Iduna Park! După o primă repriză de cel mai înalt nivel, Dortmund conduce cu scorul de 2-0, iar nemții au și avantaj la general, scor 4-3.

Min. 45+1: Hermoso a văzut cartonașul galben și va rata manșa tur din semifinale, în cazul în care Atletico se va califica.

Min. 39: Gooool Dortmund! Ce meci fac nemții! Maatsen a marcat printr-un șut la colțul lung și au preluat conducerea la general. Fotbalistul împrumutat de la Chelsea a înscris primul său gol în UCL.

Min. 34: Gooool Dortmund! Brandt a fost găsit excelent în careu de către Hummels și l-a învins pe Oblak! Nemții au restabilit egalitatea la general.

Min. 16: Ocazie Dortmund! Oblak a ieșit rău pe o centrare venită din corner, dar Fullkrug nu a putut să trimită balonul în poartă.

Min. 5: Ocazie mare pentru Atletico! Spaniolii au replicat imediat prin Morata, dar atacantul madrilenilor nu a reușit să-l învingă pe Kobel dintr-o poziție de unu la unu.

Min. 3: Ocazie uriașă ratată de Dortmund! Mingea a ajuns la Sabitzer, dar din apropierea porții, acesta a ratat inexplicabil.

UPDATE: A început meciul.

Echipele de start:

Borussia Dortmund (4-2-3-1): Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Sabitzer, Can - Adeyemi, Brandt, Sancho - Fullkrut

Rezerve: Bynoe-Gittens, Duranville, Lotka, Meyer, Moukoko, Nmecha, Ozcan, Reus, Sule, Watjen, Wolf

Antrenor: Edin Terzic

Atletico Madrid (5-3-2): Oblak - Molina, Witsel, Gimenez, Hermoso, Azpillicueta - Llorente, Koke, De Paul - Morata, Griezmann

Rezerve: Moldovan, Barrios, Correa, Gabiel Paulista, Gomis, Mandava, Saul, Nino, Riquelme, Savic, Vermeeren

Antrenor: Diego Simeone

Înaintea meciului direct care va avea loc pe arena Signal Iduna Park, cele două echipe vin după câte o victorie înregistrată în campionat.

Astfel, dacă Atletico a învins-o, pe teren propriu, pe Girona, scor 3-1, Dortmund s-a impus, în deplasare, împotriva celor de la Borussia Monchengladbach, scor 2-1. De altfel, cele două partide sunt singurele jucate de Atletico și Dortmund de la meciul direct din tur din sferturile Champions League.

Înaintea duelului cu Atletico, Borussia Dortmund a suferit doar două înfrângeri în fața propriilor fani în ultimele 10 partide disputate (2-3 cu Hoffenheim și 0-1 cu Stuttgart). De partea cealaltă, Atletico a obținut doar 3 victorii pe teren străin în ultimele 10 meciuri (3-1 cu Lugo, 1-0 cu Granada și 2-1 cu Villarreal) și una singură în ultimele 7 deplasări.

Până acum, cumulat cu meciul tur jucat pe Civitas Metropolitano în urmă cu o săptămână, între Atletico Madrid și Borussia Dortmund s-au mai disputat 5 partide oficiale în Champions League, iar rezultatele înregistrate pe teren sunt ușor în favoarea spaniolilor: trei victorii Atletico, două succese Dortmund.

Rezultate directe:

• Atletico Madrid - Dormund 2-1 (2024)
  • Atletico Madrid - Dortmund 2-0 (2018)
  • Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-0 (2018)
  • Borussia Dortmund - Atletico Madrid 1-2 (1996)
  • Atletico Madrid - Borussia Dortmund 0-1 (1996)

VIDEO Rezumat Atletico Madrid - Borussia Dortmund, scor 2-1

Etichete: atletico madrid , champions league , borussia dortmund

„UE și-a pierdut mințile. Este un gest sinucigaș”. Moscova despre ajutorul european acordat Ucrainei

Uniunea Europeană "şi-a pierdut minţile" şi se îndreaptă spre ruină prin alocarea de fonduri...

WhatsApp Image 2024-09-19 at 23.40.31 (1)
MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Anthony Martial a semnat

MERCATO 2024 | Fereastra de transferuri din vara acestui an a fost una electrizantă.

Victorie! Costel Pantilimon a întors decizia la TAS și trebuie să primească o sumă uriașă
Sunderland v Chelsea - Premier League
FCSB riscă să fie depunctată de FRF
fcsb
Are o afacere de peste 200.000.000 de euro și a anunțat că vrea să preia o echipă de tradiție din România
viorel4
Răsturnare de situație în cazul Simonei Halep
halep
dorinel

Exclusiv "E admisibil așa ceva?" Reacții-fulger după gestul "incredibil" făcut de Dorinel Munteanu în văzul tuturor
final
Niță a luat 4 goluri, Stanciu a făcut spectacol! Ce a ieșit la meciul contra lui Toney, Mahrez și Firmino
nita
David Maftei a dezvăluit ce i-a spus Dorinel Munteanu la faza care a stârnit un val uriaș de critici
maftei
Gigi Becali a dat ordin: primul „11" cu care FCSB va juca împotriva Petrolului
Transferul uriaș cu care Dinamo vrea să dea lovitura în Superliga! A fost la Manchester United și e jucător de națională
George Clooney este regele farselor la Hollywood. Gluma pe care i-a făcut-o lui Tom Cruise. S-a folosit de numele lui Brad Pitt
Katy Perry, într-o pereche de pantaloni scurți și o jachetă minusculă. Artista și-a etalat cu mândrie talia de viespe
Mircea Lucescu i-a ales pe cei mai mari fotbaliști din toate timpurile. Pe cine a pus lângă Messi
Pensionar ”furat" la pensie. A pierdut 700 lei pentru că nu e pensionat pe legea nouă. Cât a lucrat?
Răsturnare de situație în cazul lui Mario Iorgulescu. De ce i s-a anulat condamnarea la 13 ani de închisoare. Ce urmează pentru tânărul milionar