”Prințul” Adrian Cristea a pus ”tunurile” pe șefii lui Dinamo
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - FC RAPID 1923 BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (05.05.2024)
Bogdan Lobonț a spus cine e antrenorul ideal pentru Rapid
ianis
Video Ianis Hagi a jucat cu locul 2 din Spania, după 5 meciuri la rând pe bancă, și a fost decisiv! Nota primită
Otelul Galati Otelul Galati
1 - 0
Hermannstadt Hermannstadt
Du 28.04.2024 13:30

Oțelul - Hermannstadt 1-0. Moldovenii se impun și urcă pe primul loc în play-out

28.04.2024, 15:20

• Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Oțelul Galați a reușit să o învingă pe Hermannstadt, scor 1-0, în cadrul etapei a șaptea din SuperLiga României.

Oțelul - Hermannstadt 1-0

Moldovenii au început ca din tun partida, iar în minutul 3, Francois Yabre a reușit să deschidă scorul.

În minutul 56, Hermannstadt părea că a reintrat în joc, după ce Teles a văzut cartonașul roșu, iar gălățenii au rămas în 10 oameni.

După o bară a lui Gabi Iancu, în minutul 78, Neguț putea să reușească golul sezonului, însă ”foarfeca” a fost respinsă de pe linia porții de către Cisse.

Oțelul a învins și a obținut toate cele trei puncte. Astfel, echipa lui Dorinel Munteanu a urcat pe primul loc în play-out, cu 33 de puncte, în timp ce Hermannstadt este pe doi, la două lungimi distanță.

VIDEO cu rezumatul partidei

După șase etape jucate, Hermannstadt este pe primul loc în play-out, cu 31 de puncte acumulate, la egalitate cu UTA, datorită golaverajului mai bun: +6, față de +2.

De cealaltă parte, Oțelul Galați este pe locul al treilea, la doar un punct în spatele echipei pregătite de Marius Măldărășanu.

În turul din sezonul regulat, cele două formații au terminat la egalitate, scor 1-1, în timp ce în returul de la Sibiu, gazdele au câștigat categoric, scor 4-1.

Oțelul - Hermannstadt, LIVE VIDEO, de la 13:30 pe Digi Sport 1. Echipele probabile

Oțelul: Pap - Adascăliței, Yabre, Cisse, Gomes - Lameira, Zivulic, Teles - Pop, Malle, Bodișteanu

• Rezerve: R. Stoian, A. Rus, Farcaș, Zhelev, Bordun, Gaitan, Jardan, I. Neagu, Panait, Rusevic
  • Antrenor: Dorinel Munteanu

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Biceanu, Dr.Iancu, Ianis Stoica – G. Iancu, Negu

Schimbare Hermannstadt

Dragoș Iancu a intrat în locul lui Sota Mino!

• 78 oc
    Ocazie Hermannstadt

Neguț a reluat spectaculos din careu, dar balonul a fost respins de pe linia porții de Cisse!