S-a scris istorie în SuperLigă: borna impresionantă atinsă în sezonul 2023/2024
FC Voluntari FC Voluntari
1 - 0
Hermannstadt Hermannstadt
Vi 29.03.2024 17:30

Voluntari - Hermannstadt 1-0. Ilfovenii au câștigat și au ieșit din zona retrogradării

29.03.2024, 19:22

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

FC Voluntari a câștigat, pe teren propriu, scor 1-0, în fața celor de la Hermannstadt, într-un meci din cadrul etapei a 2-a a play-out-ului SuperLigii.

Unicul gol al acestei partide a fost marcat de George Merloi în minutul 70 din penalty.

FC Voluntari - FC Hermannstadt 1-0. Ilfovenii, prima victorie în campionat după 12 meciuri consecutive

În prima repriză a duelului de pe stadionul Anghel Iordănescu, cele două echipe și-au creat mai multe situații la porțile adverse.

Concret, în minutul 9, Doru Andrei, mijlocașul celor de la FC Voluntari, i-a pasat pe culoar lui Andrei Dumiter, care, aflat în poziție de 1 la 1 cu portarul, a șutat în goalkeeperul advers. Ulterior, în minutul 12, Cristi Neguț, atacantul celor de la Hermannstadt, a depășit un adversar și a șutat spre poarta adversă, dar Octavian Vâlceanu, portarul ilfovenilor, a respins balonul în lateral.

În repriza a doua, oaspeții au ratat o ocazie imensă în minutul 57 prin Silviu Balaure, care a nimerit bara în urma unui șut trimis de la peste 25 de metri.

În cele din urmă, gazdele reușesc să deschidă scorul în minutul 70, după ce George Merloi, intrat pe parcursul actului secund, a transformat o lovitură de la 11 metri obținută după un henț comis în propriul careu de Mihai Butean (fundașul dreapta al lui Hermannstadt).

Acesta a fost și golul care a decis soarta partidei și victoria celor de la FC Voluntari. Astfel, ilfovenii au obținut prima victorie în campionat după 12 meciuri la rând fără succes.

În urma acestui rezultat, Voluntari se află pe locul al 12-lea în SuperLigă, cu 17 puncte, în timp ce Hermannstadt ocupă poziția a 8-a, cu 23 de puncte.

VIDEO Rezumat FC Voluntari - Hermannstadt, scor 1-0

• În partidele din sezonul regulat, Hermannstadt s-a impus pe teren propriu, scor 3-1, iar meciul de pe Stadionul ”Anghel Iordănescu” s-a terminat la egalitate, 1-1.

Marius Măldărușanu, despre FC Voluntari: ”Este al treilea antrenor sezonul acesta”

Înainte de partida cu FC Voluntari, Marius Măldărușanu a făcut o serie de declarații privind adversarii.

”Va fi cu totul și cu totul alt meci. Au schimbat antrenorul, este al treilea sezonul acesta, asta arată că au fost o echipă care a avut o problemă undeva. În general, plătesc antrenorii, dar poate problema nu este chiar acolo.

În etapa trecută a fost o schimbare a atitudinii, în ceea ce privește FC Voluntari (n.r. scor 3-4 cu UTA Arad). Sistemul este același pe care îl practica Florin Pârvu și la Petrolul, 3-4-3.

Trebuie să fim concentrați pe tot parcursul jocului, dar mai ales pe final, pentru că sezonul acesta suntem pe minus la punctele pierdute sau acumulate pe finalurile de joc.Universul te ajută, dar depinde și de noi.

Va fi un meci greu, un meci de play-out, la ei este un pic mai dificil, presiunea este poate mai mare pe ei, dar vreau să ne gândim sus. “, a declarat Marius Măldărășanu la conferința de presă premergătoare meciului.

• 90+4 fr2

Final de meci!

• 88 oc
    Ocazie Hermannstadt

Iancu a executat o lovitură liberă din apropierea careului și a trimis mingea puțin peste poartă.