ilie dumitrescu (2)
Exclusiv Ilie Dumitrescu a auzit ce a spus un român din Helsinki despre Gică Craioveanu și a reacționat: ”Nu cred că vrea asta”
George Pușcaș, Alexandru Cicâldău, Adrian Rus și Vlad Chiricheș, în meciul Bosnia - România / Foto: Profimedia
Mihai Rotaru pregătește lovitura verii! A anunțat fotbalistul pe care îl vrea la Univeristatea Craiova
profimedia-0878190834
Exclusiv Ilie Dumitrescu a dat verdictul, după finala Champions League: Kylian Mbappe, surclasat! ”El e cel mai bun. O bijuterie!”
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
3 - 2
Sepsi Sepsi
Sb 18.05.2024 21:00

Universitatea Craiova - Sepsi 3-2. Oltenii s-au impus, dar au terminat pe locul 3 în SuperLiga

18.05.2024, 23:14

• Media: Digi Sport Special, duminică, 20:30, DGS 1

• Minifotbal: Romania - Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

Universitatea Craiova a câștigat, pe teren propriu, scor 3-2, cu Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a 10-a din play-off-ul SuperLigii (ultima).

Golurile din această partidă au fost marcate de Ștefan Bană (minutul 46), Elvir Koljic (minutul 52) și Andrei Ivan (minutul 79) pentru olteni, respectiv Marius Ștefănescu (minutul 21) și Gabriel Debeljuh (minutul 66) pentru covăsneni.

Chiar dacă s-au impus în fața covăsnenilor, oltenii s-au clasat pe locul al 3-lea în SuperLigă (în urma victoriei obținute de CFR Cluj, pe teren propriu, scor 5-1, cu Farul Constanța) și vor juca barajul pentru calificarea în preliminariile Conference League (adversara care se va alege dintre Universitatea Cluj și Oțelul Galați).

VIDEO Rezumat Universitatea Craiova - Sepsi 3-2

În prima repriză a duelului de pe stadionul Ion Oblemenco, oaspeții de la Sepsi au început mai bine partida și, după două situații create la poarta lui Laurențiu Popescu (26 de ani), au reușit să deschidă scorul în minutul 21 prin Marius Ștefănescu. De partea cealaltă, în primele 45 de minute, oltenii nu și-au creat nicio ocazie periculoasă la poarta lui Ronald Niczuly.

După pauză, jucătorii Universității Craiova au ieșit mai bine de la cabine și au reușit să egaleze pe tabela de marcaj după doar 40 de secunde prin Ștefan Bană (19 ani), care a șutat de la distanță, pe jos, și a introdus mingea în plasă. Ulterior, 7 minute mai târziu (minutul 52), oltenii au reușit să treacă în avantaj după golul marcat de Elvir Koljic, care a înscris după o acțiune mai lungă a Craiovei la poarta covăsnenilor.

Pe fondul retragerii Craiovei în jurul propriului careu, Sepsi a reușit să egaleze la 2 în minutul 66, după golul înscris de Gabriel Debeljuh din centrarea lui Andres Dumitrescu. Însă, tot gazdele au fost cele care au avut ultimul răspuns și au marcat în minutul 80 prin Andrei Ivan, în urma unei curse făcute de atacantul lateral în flancul stâng.

În cele din urmă, Universitatea Craiova s-a impus în fața lui Sepsi cu scorul de 3-2.

Pentru locul 2 se luptă direct CFR Cluj și Universitatea Craiova, motiv pentru care s-a decis ca ambele partide, CFR Cluj - Farul și Universitatea Craiova - Sepsi, să se dispute de la aceeași oră.

Oltenii sunt obligați să câștige această ultimă etapă, dar depind și de cei de la CFR Cluj. Echipa lui Dan Petrescu are avantaj la o eventuală egalitate de puncte cu oltenii, pentru că au terminat peste craioveni sezonul regulat.

În schimb, victoria CFR-ului nu va mai isca niciun fel de discuții, iar clujenii vor fi vicecampionii SuperLigii.

Echipa care va termina play-off-ul pe locul 3 va mai juca un baraj, duminică, 26 mai, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, cu învingătoarea din partida Oțelul - U Cluj, programată mâine, duminică, 19 mai, 14:30, Digi Sport 1, pentru a primi dreptul de a juca în preliminariile Conference League.

• Oțelul - U Cluj, baraj play-out, duminică, 19 mai 2024, 14:30, în direct la Digi Sport 1
  • CFR Cluj/Universitatea Craiova - Oțelul/U Cluj, baraj pentru prezența în preliminariile Conference League, duminică, 26 mai 2024, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1
  • Corvinul Hunedoara, câștigătoarea Cupei României, va participa în preliminariile Europa League.
  • FCSB, campioana României, va participa în preliminariile UEFA Champions League.

Ce își dorește Costel Gâlcă de la meciul Universitatea Craiova - Sepsi

Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Costel Gâlcă (52 de ani), a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că partida cu Sepsi, ultima din play-off-ul SuperLigii, este una extrem de importantă. Gâlcă a prefațat duelul cu Sepsi și a identificat plusurile și minusurile din ambele tabere.

Sepsi este o echipă care a avut rezultate pozitive în ultima perioadă şi cu siguranţă că va veni cu multă încredere. Este un meci important, pentru că ne poate deschide drumul spre locul doi. Însă depinde de noi prima dată, iar apoi depinde de ce se întâmplă la Cluj (n.r. CFR Cluj - Farul).

Eu mi-aş dori să ne calificăm în cupele europene pe meritele noastre, nu pe alte lucruri. Deci îmi doresc să câştigăm cu Sepsi, să le oferim o bucurie suporterilor şi după aceea vom vedea ce se întâmplă și la Cluj. Dar e important să câştigăm, indiferent ce se întâmplă la meciul CFR-ului.

Din păcate, pe cei care au probleme medicale o să-i vedem pe teren abia în campionatul următor. Sepsi este o echipă agresivă, care pune presiune, care vrea să recupereze cât mai repede mingea. S-a văzut şi când au fost în inferioritate numerică, că au rezistat destul de bine.

Aşa că trebuie să ştim să gestionăm aceste lucruri şi să profităm de spaţiile pe care ei le lasă. E important ceea ce facem noi în teren. Sperăm să îi aducem în număr cât mai mare pe fani la stadion, dar asta o putem face doar prin prestaţiile noastre.

Până nu se termină campionatul nu o să spun că avem nevoie de 1, 2, 3 sau 4 jucători în vară. Deocamdată mă concentrez numai pe acest meci”, a precizat Costel Gâlcă, în cadrul conferinței de presă, potrivit Agerpres.

Clasamentul play-off-ului SuperLigii

clasament-play-off-superliga
Clasament Play-off SuperLiga / Foto: Digi Sport

Mihai Rotaru a anunțat că noua rivală a Universității Craiova este FCSB

Oficialul din Bănie a subliniat ce s-a schimbat, în ultimul timp, în legătură cu rivalitatea dintre Universitatea Craiova și FCSB sau Dinamo.

L-am luat pe Dan Nistor de la Dinamo. Dan avea chipul pe autocar, iar la vremea respectivă Dinamo încă era 'dușmanul' nostru de casă. Nu mai e Dinamo de mult timp!

FCSB a devenit 'dușmanul' de casă acum, dacă nu ne-am mai bătut cu Dinamo. I-am luat căpitanul și a fost o mică 'răzbunare'.

În momentul în care s-a terminat FCSB - CFR Cluj, am închis televizorul și nu am citit nimic prin presă. Îți faci rău singur. Sigur că te roade, zici că putea să fie Universitatea Craiova campioană.

Am închis tot și am interzis în casă să se mai deschidă vreun televizor pe vreun canal de sport.

Sper să nu se supere FCSB-iștii, pentru că am auzit doar după câteva zile că au fost la Ateneu și nu am înțeles de ce. Este o simplă glumă, sper să nu se simtă cineva ofensat”, a declarat Mihai Rotaru.

Sepsi Sepsi
  • 90+6 fr2

Final de meci!

• 90+2 oc
    Ocazie Sepsi

Kallaku a șutat puternic din voleu de la marginea careului de 16 metri, dar mingea s-a izbit de transversală.