Ahmed Bani a tras primele concluzii, după ”U” Cluj - Dinamo 3-3: ”Sunt foarte dezamăgit”
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (6.08.2023)
Exclusiv Prima reacție, după ce MM Stoica a anunțat oficial că FCSB revine în Ghencea
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
3 - 3
Dinamo Dinamo
Sb 04.05.2024 20:00

”U” Cluj - Dinamo 3-3. Meci ”nebun” pe Cluj Arena! ”Câinii roșii” au urcat pe loc de baraj

04.05.2024, 22:02

• SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

Partida U Cluj - Dinamo, din etapa cu numărul 8 a play-out-ului SuperLigii, s-a terminat la egalitate, scor 3-3.

În urma acestui rezultat, ”Câinii roșii” au urcat pe poziția a 14-a în clasament, loc de baraj, cu 22 de puncte, la egalitate cu FCU Craiova, care nu a jucat în această etapă încă. De cealaltă parte, ”U” Cluj se află pe locul 10, cu 30 de puncte.

U Cluj - Dinamo 3-3. ”Câinii” au urcat pe loc de baraj

”Șepcile roșii” au început mai bine meciul și au deschis scorul după doar cinci minute prin Daniel Popa. Dinamo a restabilit egalitatea, în minutul, 37, prin Ahmed Bani.

Formația lui Zeljko Kopic a întors scorul datorită reușitei lui Milanov, minutul 48. În cele din urmă, ”U” Cluj a restabilit egalitatea prin Dorinel Oancea.

Dinamo a trecut din nou la conducerea partidei, grației golului marcat de Pavicic, cu două minute înainte de terminarea timpului regulamentar. Avantajul nu a durat foarte mult pentru că Masoero a punctat pentru 3-3, minutul 90+1.

VIDEO Rezumatului meciului:

Clasament Play-Off

Clasamentul din play-out-ul SuperLigii / Foto: captură Digi Sport

”Șepcile Roșii” nu au emoții privind retrogradarea și, cel mai probabil, vor evolua în barajul pentru Conference League. Trupa lui Ioan Ovidiu Sabău ocupă locul 4, cu 29 de puncte. De partea cealaltă, Dinamo se află pe marginea prăpastiei.

”Câinii” sunt penultimii în clasament și o înfrângere ar fi ”fatală” pentru ei. Dacă va pierde la Cluj, iar FCU Craiova ar câștiga la Arad, contra celor de la UTA, și Botoșani ar remiza pe teren propriu cu Voluntari, atunci Dinamo ar retrograda direct la finalul acestei runde.

Astfel, victoria este singura opțiune pentru elevii lui Kopic. Cele două formații s-au întânit de 96 de ori la nivelul primei ligi: 22 de succese U Cluj, 22 de remize și 52 de victorii Dinamo.

• U Cluj a fost echipa care a retrogradat-o pe Dinamo pentru prima dată în istorie. Ardelenii au câștigat barajul de menținere/promovare din 2022, 2-0 și 1-1.

Nistor este cel mai bun marcator al lui U Cluj în acest sezon, cu 12 goluri, în timp ce Gregorio e golgheterul lui Dinamo, cu 7 reușite.

• 14 meciuri are Sabău ca antrenor împotriva lui Dinamo: 4 succese, o remiză și 9 eșecuri.

Kopic: ”Jucătorii sunt profesioniști și știu ce înseamnă Dinamo

Am avut șansa noastră în meciurile precedente, dar nu am fructificat-o. Acum nu trebuie să mai vorbim despre greșelile din trecut. Trebuie doar să ne gândim la meciul de la Cluj.

Înainte de meciul cu Voluntari (n.r. Dinamo - FC Voluntari 1-1) totul era la mâna noastră, dar acum depindem și de alte rezultate.

Nu pot spune că jucătorii nu și-au dorit victoria în meciurile trecute, dar au fost făcute multe greșeli. Acum nu avem altă variantă: trebuie să luăm 6 puncte (n.r. cu ”U” Cluj și UTA).

Jucătorii sunt profesioniști și știu ce înseamnă Dinamo, așa că sunt sigur că la meciul cu Universitatea Cluj vor fi la cel mai înalt nivel.

Ieri au venit și fanii la Săftica și ne-au încurajat. Am apreciat asta. Și jucătorii la fel. Sunt parte din club și vorbesc mereu cu ei, dar după meci, emoțiile sunt mari și aceste discuții nu pot aduce nimic bun.

Eu iubesc clubul Dinamo și dau tot ce am mai bun pentru Dinamo”, a spus Zeljko Kopic, înaintea meciului.

Sabău: ”Să nu apară acele discuții cum că am dat meciul

Eu știu situația prezentă, este un sâmbure de adevăr despre ce s-a scris în legătură cu posibilitatea ca Șumudică să vină la Universitatea Cluj.

Pe mine nu mă afectează absolut deloc, mă interesează să ies cu capul sus, să am deminitate, să îi conving pe jucători că e foarte important ultimul joc, să arătăm foarte bine și să nu apară acele discuții cum că am dat meciul sau că nu ne-am apărat corect șansele.

Asta m-ar afecta foarte tare și m-ar durea foarte tare, pentru că știu ce persoană sunt, știu cum lucrez cu acești jucători. Am sută la sută încredere că acești jucători își vor apăra corect șansele”, a transmis Ioan Ovidiu Sabău.

• 90+6 final
  • 90+4 cg
    Cartonaş galben Dinamo

Petru Neagu a primit cartonașul galben.

• 90+1 g
    Gol Universitatea Cluj

Masoero a restabilit egalitatea în prelungiri cu un șut din interiorul careului.

• 89 s
    Schimbare Dinamo

Amzăr a intrat în locul lui Bani.

• 89 cg

Pavicic a primit cartonașul galben pentru că și-a dat jos tricoul.

• 88 g
    Gol Dinamo

Pavicic o duce pe Dinamo în avantaj cu o lovitură de cap.