Fluier final. Barcelona - Atletico Madrid 1-1
    Cartonaș galben pentru Sosa, după un fault copilăresc în marginea careului, asupra lui Neymar
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată trei minute de prelungire
  • 90 | Faze meciBarcelona
    Barcelona apare din nou periculos în careul lui Atletico, Alexis culcă un fundaș la pământ, dar este ajuns din urmă și e blocat. Corner pentru Barcelona, rămas fără rezultat
  • 85 | OcaziiBarcelona
    Încă o intervenție de zile mari a lui Courtois! Portarul belgian a scos în corner de lângă bara din stânga o minge trimisă excelent de Messi, dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri
  • 84 | Faze meci
    Barcelona conduce jocul pe acest final de meci, în timp ce Atletico se apără exact, așteptând spații pentru contraatacuri rapide. Madrilenii nu mai au niciun atacant veritabil, cel mai avansat om fiind Diego Ribas, după ieșirea lui Villa
  • 79 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Diego Ribas, după un fault comis asupra lui Busquets
  • 77 | Schimbări
    Ultima schimbare la Atletico: iese Arda Tudan și intră Rodriguez
  • 76 | Faze meciBarcelona
    Barcelona a petrecut momente bune în careul lui Atletico, dar apărarea madrilenilor a fost atentă și a scăpat cu bine
  • 74 | OcaziiBarcelona
    Ocazie mare pentru Barcelona! Courtois a scos din nou foarte bine în corner un șut al lui Iniesta, din marginea careului
  • 71 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Neymar restabilește egalitatea pe Nou Camp cu un șut din prima, după o pasă incredibilă trimisă de Iniesta cu exteriorul, printre apărătorii lui Atletico
  • 70 | Schimbări
    A doua modificare și la Atletico: iese David Villa, înlocuit de Jose Ernesto Sosa
  • 68 | Schimbări
    A doua schimbare la Barcelona; iese Fabregas și intră Alexis Sanchez
  • 65 | OcaziiBarcelona
    Încă o șansă de gol pentru gazde! Alves a șutat din colțul drept al careului, dar Messi s-a interpus pe traiectorie și a deviat mingea cu pieptul, trimițând-o cu mult peste poartă. Șutul brazilianului ar fi fost interesant, dacă ar fi fost lăsat să se ducă înspre poarta lui Courtois
  • 63 | OcaziiBarcelona
    Ocazie mare pentru Barcelona! Busquets a șutat din prima, de la mare distanță, dar portarul Courtois a plonjat excelent și a scos în corner, de lângă bară
  • 63 | Faze meciBarcelona
    Iniesta pătrunde în careu și cade ușor, în duel cu un fundaș advers, dar arbitrul Brych lasă jocul să continue, considerând că optarul gazdelor nu a fost faultat
  • 58 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Jordi Alba, pentru o tragere de tricou asupra lui Godin
  • 56 | Goluri
    GOOOOL Atletico Madrid! Diego Ribas a șutat incredibil, de la circa 25 de metri, din unghi, direct în vinclul porții apărate de Pinto, care a putut doar să atingă mingea cu vârfurile degetelor
  • 56 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Andres Iniesta, după un fault la mijlocul terenului
  • 53 | Faze meciBarcelona
    Pătrundere de senzație a lui Iniesta, care pătrunde în careu și îi centrează lui Neymar, dar brazilianul nu poate așeza mingea cum trebuie pentru șutul lui Messi, iar apărătorii madrileni reușesc să respingă
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Juanfran
  • 51 | Faze meciBarcelona
    Pericol în careul Barcelonei, la o minge șutată spre poartă după o respingere a apărării catalane, dar Miranda este semnalizat în ofsaid
  • 49 | Faze meciBarcelona
    Un nou șut de la distanță expediat de Neymar, dar mingea se duce și mai înalt de această dată
    Începutul reprizei secunde
  • 45+4 | Final repriza 1
    Pauză pe Nou Camp, acolo unde Barcelona și Atletico Madrid se află la egalitate, scor 0-0
  • 45+1 | OcaziiBarcelona
    Ocazie mare pentru Atletico! Șut deosebit de periculos al lui David Villa, dar Pinto plonjează și respinge excelent de la colțul lung
  • 45 | Faze meci
    De la margine se arată patru minute dfe prelungire pentru prima repriză
  • 45 | OcaziiBarcelona
    Neymar șutează din afara careului, dar la foarte mică distanță pe deasupra bării transversale
  • 44 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Arda Turan, din cauza unui fault dur asupra lui Messi, la mijlocul terenului, prin care a pus capăt unui contraatac al cvatalanilor, care putea deveni periculos
  • 43 | Faze meciBarcelona
    Momente bune pentru Atletico, care a amenințat serios poarta Barcelonei, dar Villa nu a apucat să șuteze, fiind blocat. Madrilenii au rămas sus și au continuat să paseze în preajma careului, dar faza s-a stins
  • 41 | OcaziiBarcelona
    Șansă de gol pentru Barcelona. Din zona punctului de la 11 metri, Messi reia cu capul o centrare venită de la Daniel Alves, dar Courtois prinde cu siguranță
  • 39 | Faze meciBarcelona
    Barcelona ajunge din nou în careu, după o incursiune rapidă a lui Neymar, dar Godin l-a blocat excelent și pe brazilian
  • 37 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Gabi, după un fault asupra lui Neymar
  • 36 | Faze meciBarcelona
    Semi-ocazie pentru Barcelona! Xavi a centrat dintr-o lovitură liberă de la circa 30 de metri, dar reluarea lui Marc Bartra, trimisă pe spate, cu capul, a trecut alături de bara din stânga porții apărate de Courtois
  • 30 | Schimbări
    Schimbare la Atletico Madrid: iese Diego Costa - accidentat - și intră brazilianul Diego Ribas. Costa a jucat nerefăcut după o accidentare la gleznă, iar acum pare să fi suferit o leziune musculară
  • 26 | OcaziiBarcelona
    Ocazie mare pentru Barcelona! Iniesta primește în careul lui Atletico, dar șutul său e blocat senzațional de Godin, cu un tackling de senzație
  • 24 | Faze meciBarcelona
    Barcelona atacă tot mai convingător, iar Alves încearcă o execuție pretențioasă, centrând în forță în fața porții, dar niciun coechipier al său nu se afla acolo
  • 22 | Faze meciBarcelona
    Diego Costa este la un pas să plece pe un contraatac periculos, dar e blocat la timp de Bartra, care în marchează bine și îl deposedează foarte bine
  • 19 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Koke, după un fault asupra lui Neymar
  • 17 | Faze meciBarcelona
    Barcelona continuă să paseze repetat, însă madrilenii se apără exact și închid căile către poarta lui Courtois, iar catalanii nu găsesc un culoar util
  • 12 | Schimbări
    Schimbare la Barcelona: iese Gerard Pique - accidentat - și intră Marc Bartra
  • 11 | Faze meciBarcelona
    Barcelona pasează repetat și a pus stăpânire pe joc, însă nu își creează ocazii mari la poarta lui Atletico
  • 9 | Faze meciBarcelona
    Pique a căzut tare pe spate și acuză dureri, părând să nu mai poată continua
  • 5 | OcaziiBarcelona
    Șansă imensă de gol pentru Atletico Madrid! David Villa a șutat pe lângă bară, dintr-o poziție ideală! Pinto a greșit o pasă ușoară, iar madrilenii au fost la un pas de a sancționa eroarea portarului. Villa a șutat din prima, dar a trimis alături, ratând o imensă ocazie de gol
  • 3 | Faze meciBarcelona
    Messi obține o lovitură liberă în marginea careului madrilen, pe care tot el o execută, dar șutul său se oprește în zidul format din jucătorii lui Atletico
  • 2 | Faze meciBarcelona
    Ocazie pentru Atletico! Oaspeții încep tare și, după un prim minut și jumătate petrecut în jumătatea de teren a catalanilor, a venit și primul șut al serii. David Villa a trimis frumos cu stângul, din afara careului, dar mingea a ocolit vinclul porții apărate de Pinto
    Fluier de start al meciului dintre Barcelona și Atletico Madrid, din turul sferturilor de finală ale UEFA Champions League

VIDEO Barcelona-Atletico 1-1. Remiza păstrează suspansul

Barcelona și Atletico Madrid au remizat pentru a patra oară consecutiv în acest sezon. 1-1 a fost scorul marți, pe Nou Camp, în manșa întâi a sferturilor de finală ale UEFA Champions League, iar returul de pe Vicente Calderon se anunță a fi unul de foc, pentru un loc în "careul de ași" al celei mai puternice întreceri a cluburilor.

După 0-0 la pauză, scorul a fost deschis de Diego Ribas, cu un șut de zile mari, în minutul 56. Egalitatea a fost restabilită de Neymar (71), care a punctat din prima, după o pasă inteligentă a lui Iniesta.

Debutul de meci a fost marcat de accidentarea lui Gerard Pique, care nu a mai putut continua, după o căzătură tare pe spate. În locul lui, Gerardo Martino l-a trimis pe teren pe Marc Bartra, al cărui debut în Spania a avut loc chiar împotriva lui Atletico, în urmă cu mai bine de 4 ani, în februarie 2010. Acela a fost și ultimul meci în care madrilenii au învins Barcelona (2-1).

De partea cealaltă, Diego Costa - care intrase nerefăcut după o accidentare la gleznă - a suferit și o leziune musculară, fiind nevoit să iasă după o jumătate de oră. Practic inexistent până atunci, brazilianul naturalizat ca spaniol pentru a juca în naționala iberică i-a lăsat locul lui Diego Ribas, iar o mutare ce părea nefericită s-a dovedit a fi salvatoare.

David Villa a fost cel mai periculos om al madrilenilor în prima repriză. Putea deschide scorul de două ori în primele cinci minute, dar întâi a trimis pe lângă vinclul porții lui Pinto din afara careului (2), apoi a șutat alături dintr-o poziție excelentă, din mijlocul suprafeței de pedeapsă (5). În prelungirile primei reprize, fostul jucător al Barcelonei a trimis și pe poartă, cu o execuție grea, dar reușită, însă Pinto a scos în corner cu un plonjon frumos (45+1). Barcelona a avut ocazii mai mici, prin Iniesta, care a fost blocat prin alunecare de Godin (26), apoi prin Bartra (36). Lionel Messi a avut și el o șansă, la o lovitură de cap din careu, dar Courtois l-a blocat (41).

Tocmai Diego Ribas - cel care intrase pe teren în locul golgheterului Diego Costa - a fost cel care a deschis scorul, când trecuseră 11 minute din repriza secundă. Sud-americanul a punctat cu un șut puternic și surprinzător, care a catapultat mingea în vinclul porții apărate de Pinto, la colțul scurt.

Barcelona a turat motoarele, minutele petrecute în careul lui Atletico s-au înmulțit, iar ocaziile au început să curgă la poarta apărată de Courtois. După o pătrundere a lui Iniesta, care a căzut ușor la un contract cu un adversar, Busquets a șutat puternic într-o minge respinsă de fundașii madrilenilor. Portarul belgian al oaspeților a avut, atunci, prima intervenție salutară a serii (63). Messi i-a stricat lui Dani Alves un șut frumos (65), apoi Diego Simeone a mutat interesant, alegând să joace fără atacant de meserie: l-a scos pe Villa și l-a introdus pe Sosa. După doar un minut, Neymar readucea egalitatea pe tabela de marcaj cu un șut din prima, profitând la maximum de pasa de maestru semnată de Iniesta (71).

Catalanii au continuat să atace, iar același Iniesta o putea aduce pe Barcelona pentru prima dată în avantaj, dar șutul său a fost din nou scos de Courtois de lângă bara din stânga. 11 minute mai târziu, intervenea salvator și la o minge trimisă pe poartă de Messi dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, încheind o seară care poate deveni una istorică pentru Atletico. Cu o victorie sau un egal fără gol în returul de pe 9 aprilie, madrilenii pot elimina gruparea catalană. De partea cealaltă, Barcelona are nevoie de o victorie sau un egal cu patru goluri pentru a se califica în semifinalele UCL. La 1-1 în retur am avea prelungiri.

Acesta a fost al patrulea egal consecutiv în acest sezon între Barcelona și Atletico Madrid. Primele două au fost în Supercupa Spaniei, pe care Barcelona și-a adjudecat-o după două remize (1-1 pe Vicente Calderon - VIDEO și DETALII AICI și 0-0 pe Nou Camp - VIDEO și DETALII AICI). Cea de-a treia a venit în turul campionatului, pe 11 ianuarie 2014: 0-0 pe terenul lui Atletico, în etapa a 19-a din La Liga (VIDEO și DETALII AICI).

Bilanțul întâlnirilor all-time dintre Barcelona și Atletico Madrid (golaveraj 415-329):

93 de victorii pentru Barcelona
74 de victorii pentru Atletico
49 de egaluri

Returul dintre Atletico Madrid și Barcelona se joacă miercurea viitoare, pe 9 aprilie, de la ora 21:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Fazele VIDEO se vor vedea în timp REAL pe www.diisport.ro și pe telefonul mobil, la adresa m.digisport.ro

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după...

ilie3

Video FCSB este noua campioană a României...

fcsb 2

Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine...

Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după...

MEDIA: Fotbal Club, ora 23:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• FOTBAL: FC SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE - FC CFR 1907 CLUJ SA, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (29.03.2024)

FOTBAL: CFR Cluj - Sepsi, ora 21:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• FOTBAL: ACSM POLITEHNICA IASI - AFC UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (08.12.2023)

FOTBAL: Poli Iași - UTA, ora 18:15, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• Manchester United v Tottenham Hotspur - Premier League - Old Trafford

FOTBAL: Tottenham - Arsenal, ora 16:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (18.02.2024)

FOTBAL: Oțelul - Hermannstadt, ora 13:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• Logo Liga 2 / Foto: FRF.ro

FOTBAL: Gloria Buzău - Mioveni, ora 11:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

man

Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului

promovare

Dennis Man, OUT din lotul Parmei. Ce se întâmplă cu internaționalul român în Italia

Mp Genova 19/01/2024 - campionato di calcio serie B / Sampdoria-Parma / foto Matteo Papini/Image nella foto: esultanza g

A renunțat la sportul profesionist și a devenit ”cea mai frumoasă actriță de la Hollywood”