Ce surpriză! La 4 zile după ce l-a ”mitraliat” pe Istvan Kovacs, Xavi a revenit cu noi declarații
bernardo pep
Guardiola a rupt tăcerea! Cum a comentat execuția lamentabilă a lui Bernardo Silva, după ce City a ieșit din UCL
Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League

• 90 | Faze meciZenit Sankt Petersburg
    Șut de la distanță trimis de Witsel, dar mingea trimisă puternic de mijlocașul gazdelor se duce pe direcția portarului Weidenfeller, care prinde fără probleme
  • 80 | Faze meciZenit Sankt Petersburg
    Hulk șutează del a distană, dar Weidenfeller reacționează rapid și scoate în corner
  • 71 | Goluri
    GOOOOL Borussia Dortmund! Lewandoski realizează dubla, cu un șut din careu, la colțul lung. Golul a venit din nou la capătul unei faze rapide de atac, după o recuperare a lui Reus, la mijlocul terenului
  • 70 | Schimbări
    Schimbare la oaspeți: iese Mkhitaryan, înlocuit de Aubameyang
  • 69 | Gol din Penalty
    GOOOOL Zenit! Hulk transformă penalty-ul cu un șut în forță, care nu i-a dat nicio șansă lui Weidenfeller
  • 69 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Piszczek
  • 68 | Penalty-uriZenit Sankt Petersburg
    Penalty pentru Zenit! Piszczek l-a blocat în careu pe Fayzulin, iar arbitrul a arătat punctul cu var
  • 61 | Goluri
    GOOOOL Borussia Dortmund! Robert Lewandowski punctează din centrul careului, refăcând diferența de două goluri din pasa lui Piszczek
  • 57 | Goluri
    GOOOOL Zenit! În cele din urmă, Shatov reduce din diferență pentru gazde, la capătul unei faze încâlcite, în care mingea a lovit și bara și a fost respinsă din fața porții goale de apărătorii oaspeților
  • 55 | Faze meciZenit Sankt Petersburg
    Kevin Grosskreutz primește în colțul stâng al careului, își așează mingea și încearcă să trimită un șut "tăiat", către vinclu, dar execuția nu i-a ieșit cum și-ar fi dorit și a trimis peste poartă
  • 54 | Cartonaşe Galbene
    Anyukov încasează primul cartonaș galben al meciului, din cauza unui atac periculos asupra lui Mkhitaryan, direct cu talpa pe gleznă
  • 52 | Faze meciZenit Sankt Petersburg
    Intervenție excelentă a lui Lombaerts în marginea careului, care a valorat cât un gol al Borussiei. A respins salvator din
  • 47 | OcaziiZenit Sankt Petersburg
    Șut puternic trimis de Lewandowski, din unghi, dar portarul lui Zenit reușește să scoată în corner, de la colțul scurt
    Începutul reprizei secunde
  • 45+1 | Final repriza 1
    Pauză la Sankt Petersburg, acolo unde gazdele de la Zenit sunt conduse cu 0-2 de Borussia Dortmund
  • 45 | Faze meci
    De la margine se arată un minut de prelungire pentru prima repriză
  • 43 | Faze meciZenit Sankt Petersburg
    Dortmund a cedat posesia, dar face un presing agresiv, care îi obligă pe rușio să paseze mult în propria jumătate. Zenit nu a avut nicio ocazie clară în prima repriză
  • 37 | Faze meciZenit Sankt Petersburg
    Șut de la distanță trimis de Borussia Dortmund, dar pe direcția portarului Lodygin, care prinde cu siguranță
  • 30 | OcaziiZenit Sankt Petersburg
    Ocazie pentru Borussia Dortmund! Șahin a pasat excelent pentru Reus, care i-a așezat cu călcâiul lui Piszczek. Numărul 11 al Borussiei a reprimit în marginea careului, dar șutul său a trecut la foarte mică distanță de stâlpul drept al porții gazdelor
  • 29 | Faze meciZenit Sankt Petersburg
    Lewandowski reia peste poartă, cu umărul, o centrare dintr-o lovitură liberă de pe dreapta, dar fusese semnalizat în ofsaid
  • 23 | Faze meciZenit Sankt Petersburg
    Reus încearcă să profite de o degajare greșită a apărătorilor lui Zenit, trimisă fix în el, dar portarul ajunge mai rapid la balonul care a ricoșat în careu
  • 18 | Faze meciZenit Sankt Petersburg
    Lewandowski pătrunde periculos în careu, dar Lombaerts se apără excelent în fața sa, împingându-l către linia de fund. Polonezul îl întoarce, dar nu-și poate recăpăta echilibrul la timp și portarul Lodygin reține balonul
  • 15 | Schimbări
    Prima schimbare a partidei este efectuată de Zenit: iese Arshavin și intră Tymoshchuk
  • 10 | Faze meciZenit Sankt Petersburg
    Gazdele încearcă să revină rapid în joc, dar nu reușescă să se apropie periculos de careul Borussiei
  • 5 | Goluri
    GOOOOL Borussia Dortmund! Reus face 0-2 fulgerător, dintr-o pasă genială a lui Nuri Șahin, care i-a așezat excelent mingea pentru șut, în careul gazdelor
  • 4 | Goluri
    GOOOOL Borussia Dortmund! Henrikh Mkhitaryan deschide scorul din apropiere, după o cursă de senzație a lui Reus, care a pătruns în careu și a rezistat la două atacuri ale apărătorilor adverși
    Începutul meciului dintre Zenit St. Petersburg și Borussia Dortmund, din turul optimilor de finală ale UEFA Champions League
Jurgen KloppBorussia Dortmund

VIDEO Zenit - Dortmund 2-4. Nemții au jucat încântător și sunt cu un picior în "sferturi"

Finalista sezonului trecut de UEFA Champions League, Borussia Dortmund, e cu un picior în sferturile de finală ale acestei ediții a competiției, după victoria cu 4-2 obținută în Rusia, pe terenul lui Zenit Sankt Petersburg.

Începutul a fost unul de foc, oaspeții din Dortmund deschizând scorul după numai patru minute de joc. După o cursă de senzație, Marco Reus a pătruns în careu și i-a pasat lui Henrikh Mkhitaryan, care a punctat cu un șut din apropiere. Peste numai un minut, același Reus dubla avantajul nemților, cu un șut din vole, la colțul scurt, după o minge așezată superb de Nuri Șahin.

Numărul 11 al finalistei UCL din sezonul trecut a trecut pe lângă dublă în minutul 30, șutul său ocoling cu puțin bara porții lui Lodygin. 0-2 a fost scorul la pauză, după ce gazdele nu au reușit să amenințe serios poarta lui Weidenfeller.

Apărarea Borussiei a greșit în repriza a doua, iar gazdele au reușit să profite, prin Shatov, care a redus din diferență (57). După numai patru minute, Lewandowski marca din zona punctului de la 11 metri, după o faza la care a colaborat excelent cu Piszczek. Acesta din urmă a comis și un fault de penalty, iar Hulk a punctat pentru 2-3 (69). Diferenaț de un gol nu a rezistat prea mult pe tabelă, fiindcă elevii lui Jurgen Klopp au reacționat din nou rapid și Lewandowski a realizat dubla, după numai două minute (71).

Nemții iau, astfel, prima opțiune pentru calificarea în sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Returul dintre Borussia Dortmund și Zenit Sankt Petersburg se joacă pe 19 martie, de la ora 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport.

Exclusiv ”A semnat”. Dan Șucu și Victor...

FOTBAL:ROMANIA-MUNTENEGRU, LIGA NATIUNILOR (14.06.2022)