raul andrei pertea
Românul căpitan de la Real Madrid a ales naționala Spaniei, iar acum a venit explicația
”Ești 1 la 1000”. Cum a fost încurajat Olimpiu Moruțan, după ce s-a accidentat și va rata EURO 2024
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare

România – Algeria 1-2. Lung junior a evitat o înfrângere ce putea fi mai drastică, în fața unei echipe de la CM

04.06.2014, 10:14

Echipa națională a României nu a reușit să plece cu două victorii din stagiul de pregătire din Elveția. După victoria cu 1-0 obținută sâmbătă cu Albania (DETALII AICI), elevii lui Victor Pițurcă au pierdut cu 1-2 contra Algeriei, echipă calificată la Campionatul Mondial din Brazilia.

algeria romania amical 4 iun
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Pentru algerieni au punctat Bentaleb (21) și Soudani (66), în timp ce golul tricolorilor a fost semnat de Alexandru Chipciu (28).

Două faze rapide petrecute pe flancuri au făcut șah-mat apărarea României. Prima dată, după un început bun al tricolorilor - în care Tănase nu a apucat să finalizeze, deși scăpase singur cu portarul (8) - Feghouli l-a întors pe toate părțile pe Vlad Chiricheș și a centrat în 6 metri, acolo unde aștepta Pantilimon, titularizat în acest al doilea meci de pregătire. Portarul care a rămas liber de contract în această vară, după despărțirea de Manchester City a scăpat mingea din brațe chiar în fața a doi jucători algerieni, iar Bentaleb a împins-o în plasă (21).

Românii au dat tonul unei reveniri rapide la ocazia lui Marica, dar nouarul nostru a trecut la numai câțiva centimetri de o minge trimisă excelent de Raț, la capătul unei curse purtate pe stânga (27). Maxim l-a servit ideal pe Chipciu, care a scăpat în spatele apărării adverse și a driblat și portarul, înainte de a puncta pentru 1-1 (28).

În minutul 43, Maxim a trecut și el pe lângă gol, după o superbă fază purtată pe stânga, unde Tănase a primit după o deviere a lui Marica și a centrat aproape perfect, cu exteriorul. A fost faza după care arbitrul elvețian Nicolaj Hanni a întrerupt jocul, din cauză că unul dintre colegii săi de brigadă a fost lovit de o sticlă aruncată din tribune. După o pauză de 15 minute luată în avans, cele două echipe au revenit de la vestiare și jocul s-a reluat de la poarta Algeriei, unde rămăsese jocul. În cele două minute rămase din prima repriză, africanii au apucat să rateze o ocazie bună, la un șut în cros trimis de Bentaleb pe jos (44).

După ce s-au schimbat porțile, în poarta României a intrat Silviu Lung junior, care nu apucase să joace cu albanezii. Tănase l-a pus la grea încercare pe Mbohli, cu o execuție interesantă din margiena careului, dar tot algerienii au fost cei care au marcat. Bentaleb a trecut pe lângă dublă cu o deviere cu exteriorul care a trecut peste poartă (59), înainte ca Soudani să puncteze pentru 1-2 din mijlocul careului, după o nouă centrare din flanc, de această dată de pe partea dreaptă.

Tot algerienii au fost mai periculoși, dar Silviu Lung junior a fost la înălțime. Apărarea rarefiată l-a mai lăsat în două rânduri singur cu atacanții adverși, dar a intervenit exact în fața aceluiași Soudani (74), iar în prelungiri în fața lui Slimani (90+2).

LIVE TEXT

Min. 90+4: Fluier final. România - Algeria 1-2. Fanii algerieni pătrund pe teren pentru a sărbători victoria din ultimul meci amical înaintea Campionatului Mondial din 2014

Min. 90+2: Din nou ocazie mare pentru Algeria! Silviu Lung junior s-a remarcat din nou cu o intervenție salvatoare, fiind lăsat iarăși singur cu un atacant advers, de această dată Slimani

Min. 80: Încă o șansă imensă de gol pentru algerieni! Au pătruns în careu după o nouă acțiune rapidă, purtată de această dată pe stânga, dar Feghouli și Mahrez au ratat șuturile și, în cele din urmă, mingea a ieșit în aut de poartă

Min. 74: Ocazie de zile mari pentru Algeria! Silviu Lung junior a scos senzațional, cu piciorul, după ce fusese lăsat singur cu Soudani, la o fază care a semănat cu cele din care tricolorii au primit celelalte două goluri

Min. 72: Schimbare la România: iese Marica și intră Raul Rusescu

Min. 71:     Cartonaș galben pentru Alexandru Maxim

* Momente de întrerupere, după ce fanii Algeriei au aprins din nou torțe în tribune. Jocul se reia după câteva minute

Min. 66: GOOOOL Algeria! Soudani îi readuce pe africani în avantaj cu o finalizare din fața porții, după ce a atacat excelent o minge centrată de pe dreapta

Min. 59: Ratare mare pentru Algeria! Bentaleb este la un pas să relizeze dubla, însă reluarea sa cu exteriorul, din prima, se duce peste poarta României. Autorul golului care a deschis scorul la Geneva a fost găsit fără marcaj în centrul careului tricolorilor

Min. 55 Un fan algerian intră pe teren, dar arbitrul trece acest incident cu vederea, deși africanii au fost avertizați că ar putea fi sancționați, dacă incidentele continuă

Min. 53: Schimbare la România: iese Costin Lazăr și intră Bănel Nicoliță

Min. 52: Ocazie mare pentru România! Cristian Tănase rămâne cel mai periculos om pentru apărarea algeriană. Decarul României a șutat pe sus din marginea careului, iar portarul Mbohli a reușit să respingă cu greu mingea care ar fi intrat fix sub bară

Min. 51: Feghouli ratează o lovitură de cap din 6 metri, după o centrare de pe dreapta, iar Lung junior prinde cu siguranță

Min. 48: Schimbare de portar la România: iese Costel Pantilimon și intră Silviu Lung junior

Min. 46: Începutul reprizei secunde se fluieră imediat cum cele două echipe schimbă porțile. Sfertul de oră de pauză nu s-a mai luat

Min. 45: Fluier de pauză

Min. 44: Ocazie mare pentru Algeria! Elevii lui Vahid Halilhodzic au bătut rapid o lovitură liberă, mingea a ajuns la Bentaleb, dar șutul pe jos trimis de acesta în cros a trecut alături de poarta lui Pantilimon, care plonjase pentru a respinge, dar nu a apucat să o atingă

* Meciul se reia după circa 15 minute, însă cu faza la care a rămas în prima repriză. Sfertul de oră a fost lăsat pentru ca fanii să aibă timp să se calmeze

Min. 43: Arbitrul întrerupe meciul, după ce o sticlă a fost aruncată pe teren din tribune. I-a avertizat pe organizatori că va opri meciul definitiv, dacă acest lucru se va repeta. Corespondentul Digi Sport de la Geneva, Elsion Vaso, a semnalat că unul dintre arbitri a fost lovit de sticlă. Însuși selecționerul Algeriei, Vahid Halilhodzic, a luat microfonul, a ieșit pe teren și le-a cerut fanilor algerieni să înceteze manifestările nesportive, pentru ca echipa lor să nu fie sancționată

Min. 43: Încă o ratare mare pentru echipa României! Marica a deviat excelent pentru Tănase, care a urcat pe stânga și a centrat superb, cu exteriorul, dar Maxim a ratat întâlnirea cu mingea

Min. 37: Șut pe lângă poartă trimis de Feghouli, dintr-o lovitură liberă de al circa 30 de metri

Min. 33: Jocul s-a mai domolit, după ce Chipciu a egalat pentru România. Elevii lui Victor Pițurcă au încercat să pună pericol la o fază fixă de la mare distanță, dar portarul Mbohli a reușit să boxeze mingea aruncată în careu de Maxim

Min. 28: GOOOOL România! Alexandru Chipciu restabilește egalitatea pe tabela de marcaj. Șeptarul a primit o pasă de la Alexandru Maxim peste apărarea algeriană, a avansat și l-a driblat pe portarul Mbohli, care ieșise din careu pentru a-l întâmpina, apoi a șutat pe jos, cu latul, trimițând balonul în poarta goală

Min. 27: Ocazie pentru România! Răzvan Raț a urcat excelent pe stânga și a centrat pe jos, pentru Marica, însă nouarul României nu a ajuns la minge

Min. 21: GOOOOL Algeria! Feghouli l-a driblat de două ori pe Vlad Chiricheș în dreapta apărării române și a centrat în 6 metri. Pantilimon a prins mingea în brațe, dar a fost prea sigur pe priza sa și a scăpat-o chiar în fața a doi jucători algerieni, de unde Bentaleb a reușit să o împingă în plasa porții

Min. 17: Ratare imensă pentru Algeria! Feghouli trimite cu mult peste poartă dintr-o poziție ideală, după o fază purtată pe partea apărată de Vlad Chiricheș, depășit cu ușurință de africani cu această acțiune rapidă

Min. 16: Șansă de gol și pentru Algeria, însă Pantilimon prinde cu siguranță șutul trimis pe jos de Feghouli, din cădere, după un atac rapid

Min. 14: Tănase ratează o nouă ocazie bună de gol, trimițând peste poarta algeriană cu un șut din marginea careului, la capătul unei faze la care Marica a pătruns în careu pe stânga și a insistat foarte bine, reușind să îi paseze decarului României, deși fusese doborât și pe gazon de fundașii adverși

Min. 8: Ratare pentru România! Marica l-a lansat excelent pe Cristian Tănase în flancul stâng al ofensivei, decarul nostru a pătruns în careu, dar a întârziat șutul și a fost deposedat. Primul corner al României este executat de Alexandru Maxim, dar centrarea acestuia este prinsă de Mbolhi

Min. 1: România arată bine încă din primele secunde pe gazonul ud de la Geneva unde plouă destul de tare. Prima acțiune de poartă este curmată de portarul Mbolhi, care a prins centrarea trimisă în careul algerian

Min. 1: Fluier de start al meciului amical dintre România și Algeria

Echipele de start:

România (4-2-3-1): Pantilimon - Chiricheș, Grigore, V. Găman, Raț - Bourceanu, C. Lazăr - Maxim, Chipciu, Cr. Tănase - Marica.
Rezerve: S. Lung jr., Cr. Manea, C. Matei, Vătăjelu, Mateiu, Mitrea, Nicoliță, Pintilii, Rusescu, Fl. Tănase
Antrenor: Victor Pițurcă

Algeria (4-3-3): Mbolhi - Bougherra, Ghoulam, Cadamuro - Mostefa, Feghouli - Bentaleb, Taider, Djabou - Soudani;
Rezerve: Zemmamouche, Si Mohamed, Mandi, Halliche, Mesbah, Lacen, Belkalem, Brahimi, Yebda, Mahrez, Slimani, Ghilas;
Antrenor: Vahid Halilhodzic;

Arbitru: Nicolaj Hanni (Elveția). Asistenți: Devis Dettemanti, Raffael Zeder.

PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT 1, DIGI SPORT 2 ȘI DIGI SPORT 3

Etichete: live text romania algeria , meciuri amicale romania , romania algeria turneu elvetia , chiriches elvetia romania - algeria

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece

Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu
Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Cine este modelul care i-a ”furat” inima lui Jude Bellingham: este cu 5 ani mai mare decât starul de la Real Madrid
titlu
A doua cea mai bogată soție de fotbalist nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume despre viața privată: ”Acesta e prețul”

Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază din Dinamo - Voluntari + Alt penalty neacordat
boboc
Video Ioan Andone nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, după Dinamo - Voluntari 1-1: ”E un mercenar”
Antonio Conte s-a decis și semnează! Salariu de 6.5 milioane de euro
Tottenham Hotspur v Nottingham Forest, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 11 Mar 2023
Înlocuitor pentru Olimpiu Moruțan la EURO: ”Are șanse foarte mari”
MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Florinel Coman a caracterizat în două cuvinte accidentarea gravă a lui Moruțan, care îl face să rateze EURO
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Detalii despre ultimul acționar de la Farul Constanța: ”S-ar bate financiar de la egal la egal cu Gigi Becali!”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Motivul pentru care Ianis Hagi va fi convocat la EURO, chiar dacă nu joacă la Alaves: ”E ceva ciudat”