Înlocuitor pentru Olimpiu Moruțan la EURO: ”Are șanse foarte mari”
marica
Ciprian Marica a numit jucătorul din SuperLiga care ”nu ar trebui să lipsească de la EURO 2024”
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

Gol din Penalty
    FINAL DE MECI! România a remizat cu Danemarca, scor 1-1, în ultimul meci din preliminariile Cupei Mondiale 2018, după ce a evoluat 30 de minute în inferioritate numerică. Deac a marcat golul "tricolorilor", primul al său la naţională.
  • 90+2 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Danemarca! Nordicii au avut şansa de a obţine victoria, la un corner executat de Eriksen, dar Delaney a trimis cu capul puţin peste poartă.
  • 88 | Goluri
    GOOOOOL România 1-1! În inferioritate numerică, "tricolorii" au reuşit să egaleze, rpin reuşita lui Deac, prima a sa în tricoul naţionalei. O contribuţie importantă a avut noul intrat Ţucudean.
  • 83 | Schimbări
    Ultima modificare făcută de Contra. Ţucudean a fost trimis pe teren în locul lui Băluţă.
    Schimbare la gazde. Schone a intrat în locul lui Poulsen.
  • 72 | Cartonaşe Galbene
    Kjaer a primit cartonaşul galben, după un fault asupra lui Keşeru.
  • 70 | Schimbări
    A doua modificare în echipa României. Keşeru i-a luat locul lui Andone.
    Schimbare la gazde. Dolberg a intrat în locul lui Bendtner.
  • 69 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Danemarca! Bendtner a scăpat uşor din marcajul din Chiricheş şi a primit o pasă excelentă în mijlocul careului, dar a trimis defectuos, departe de poartă.
  • 66 | Schimbări
    Schimbare în echipa României. Bancu a intrat în locul lui Budescu.
  • 63 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Ganea, deja avertizat, l-a faultat din spate pe Poulsen şi a primit al doilea "galben" fiind eliminat.
  • 61 | Cartonaşe Galbene
    Stanciu a primit de asemenea cartonaşul galben, pentru un fault asupra lui Sisto.
  • 60 | Gol din Penalty
    GOOOL, 1-0 Danemarca! Eriksen a transformat cu emoţii lovitura de pedeapsă. Tătăruşanu a ghicit colţul, a atins mingea, dar nu a putut să împiedice deschiderea scorului.
  • 59 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Cristi Ganea
  • 59 | Penalty-uriDanemarca
    Penalty pentru Danemarca! Deniz Aytekin a acordat lovitură de la 11 metri, după un duel între Cristi Ganea şi Bendtner.
  • 54 | Cartonaşe Galbene
    Tătăruşanu a fost la rândul său avertizat, pentru că a întârziat repunerea balonului în joc.
  • 51 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Danemarca! Bendtner, din nou periculos pentru poarta lui Tătăruşanu. Atacantul gazdelor a trimis cu capul, după un duel cu Bălaşa, dar nordicii au obţinut doar un corner.
  • 50 | Cartonaşe Galbene
    Budescu a primit cartonaşul galben, după ce a protestat la o decizie a arbitrului.
    PAUZĂ! Danemarca şi România sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză săracă în faze de poartă.
  • 37 | Faze meciDanemarca
    Fază controversată! Bendtner a reuşit să înscrie, după o nouă pasă perfectă a lui Eriksen şi după ce l-a driblat şi pe Tătăruşanu, dar golul nu a fost acordat, din cauza unui offside. Din reluări, se pare că poziţia atacantului danez era corectă.
  • 33 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Danemarca! Cea mai mare ocazie a meciului. Lansat excelent de Eriksen, Bendtner a scăpat singur spre poartă, dar atacantul danez a fost prea lent, iar Hoban s-a repliat şi a blocat şutul nordicului.
  • 32 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Danemarca! Sisto a încercat să-l surprindă pe Tătăruşanu cu un şut din afara careului, dar portarul lui Nantes a reuşit să respingă în corner.
  • 28 | Faze meciDanemarca
    Contraatac al gazdelor, finalizat de Sisto cu un şut de la marginea careului. Execuţia jucătorului danez a lăsat de dorit, iar mingea a trecut la mare distanţă de poartă.
  • 22 | Faze meciDanemarca
    O primă fază de atac mai legată a echipei României, irosită, însă, de două execuţii lamentabile ale lui Constantin Budescu şi Nicolae Stanciu.
  • 15 | Faze meci
    Un început de meci liniştit. Danezii au iniţiativa, dar fazele importante lipsesc.
  • 12 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Băluţă, după un fault tare asupra lui Dalsgaard, în marginea terenului.
    A început meciul. Lovitura de start a aparţinut "tricolorilor".
Cosmin ContraRomânia

Danemarca - România 1-1. "Tricolorii" au încheiat preliminariile CM 2018 cu o remiză obţinută în 10 oameni

În inferioritate pentru jumătate de oră, echipa naţională a încheiat cu o remiză preliminariile pentru Cupa Mondială, 1-1 cu Danemarca, la Copenhaga. Ciprian Deac a marcat pe final golul care îi permite lui Cosmin Contra să rămână neînvins pe banca "tricolorilor".

Gazdele au avut prima ocazii importante ale partidei. Ciprian Tătăruşanu a scos şutul lui Sisto din minutul 32, apoi Bendtner a fost blocat în ultimul moment de Hoban.

Atacantul lui Rosenborg a avut şi un gol anulat pentru offside, în minutul 37, în timp ce singura fază periculoasă a "tricolorilor" în prima repriză a venit la o lovitură liberă executată de Budescu.

Bendtner a fost la fel periculos şi în partea a doua. În minutul 59, Cristi Ganea n-a reuşit să-l oprească decât prin fault, fază la care s-a dictat penalty, iar Eriksen a transformat cu emoţii pentru 1-0.

Peste doar trei minute, fundaşul de la campioana Viitorul a primit şi al doilea cartonaş galben, după cel de la faza penalty-ului, şi a fost eliminat.

Contra a forţat pe final cu debutantul George Ţucudean, iar mutarea a dat roade. În minutul 88, atacantul lui Gică Hagi nu a lovit foarte bine mingea, dar aceasta a ajuns la Deac, care şi-a sărbătorit cu gol revenirea la naţională după şase ani şi jumătate.

De altfel, a fost prima reuşită pentru România a jucătorului de la CFR Cluj.

După egalul de la Copenhaga, România a terminat a patra în grupa din preliminarii, cu 13 puncte.

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de...

gigi becali

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan...

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat...

FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023

Video Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan...

Screenshot 2024-04-24 231756

• 09:40 Stirile Digi Sport
  • Mutua Madrid Open 2024 - Day 1

TENIS: Jaqueline Cristian - Barbora Krejcikova, 16:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

MEDIA: Liga Digi Sport, 17:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• fotbal club logo

MEDIA: Fotbal Club, 19:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)

FOTBAL: Dinamo - Voluntari, 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: Real Sociedad - Real Madrid, 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Foto A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

48

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat cu sufletul la gură de toți fanii FCSB-ului

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar