Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc

Gol din Penalty
  • 90+5 | Final repriza 2
    FINAL. PANDURII s-a impus cu 3-1 în fața Stelei
  • 90 | Gol din Penalty
    GOOOOOL PANDURII: 3-1, ERIC. Mijlocașul a transformat, fără emoții, lovitura de la 11 metri

• 67 | Goluri

GOOOOOL STEAUA: 1-2, IANCU. Atacantul roș-albaștrilor a transformat impecabil o lovitură liberă, din afara careului, de la peste 20 de metri, în dreapta lui Gliwa.

• 65 | Faze meciPandurii
    Răduț a primit o pasă foarte bună de la Nistor, care a lobat întreaga defensivă stelistă, în interioul careului, dar nu a tras din prima și până la urmă Guilherme s-a repliat și a blocat.
  • 62 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA PANDURII. A ieșit Shalaj, a intrat BULEICĂ
  • 61 | OcaziiPandurii
    Roman a mai primit o minge pe dreapta și a tras direct la poartă, dar pe direcția lui Arlaukis, care a reținut.
  • 57 | Goluri
    GOOOOOL PANDURII: 2-0, SHALAJ. Mijlocașul gorjenilor a profitat de o mare eroare a lui Guilherme a scăpat singur pe dreapta, după care a mai profitat și de ieșirea hazardată a lui Arlauskis în afara careului și a finalizat cu un lob de la aproximativ 20 de metri. Varela și Guilherme au alergat după minge, dar n-au mai putut interveni.
  • 56 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA STEAUA. A ieșit Țucudean, a intrat IANCU
  • 53 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA STEAUA. A ieșit Filip, a intrat BOURCEANU
  • 52 | Faze meciPandurii
    Tănase a centrat în careu, de pe stânga, dar Gliwa a ieșit bine și a boxat, mingea a ieșit în aut lateral.
  • 50 | OcaziiPandurii
    Roman s-a plimbat cu mingea pe linia careului de 16 metri, sub privirile lui Varela și Tamaș după care a șutat, dar pe lângă poarta lui Arlauskis.
  • 49 | Faze meciPandurii
    Chipciu a recuperat o minge la mijlocul terenului, i-a pasat lui Prepeliță, dar acesta din urmă a pasat undeva la mijloc între Adi Popa și Țucudean
    A început repriza a doua
  • 45+2 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 45+1 | Faze meciPandurii
    Shalaj a șutat de la distanță, după o pasă a lui Răduț, dar mingea a trecut pe lângă bara din dreapta lui Arlauskis.
  • 38 | Goluri

GOOOOOL PANDURII: 1-0, MIHAI ROMAN. Nistor i-a pasat foarte bine în banda stânga lui Pintilii, acesta din urmă a intrat încareul Stelei, s-a apropiat foarte mult de poartă, după care a pasat cu dreptul în fața porții de unde Roman a finalizat de lângă Varela.

• 36 | Faze meciPandurii
    Nistor a șutat din afara careului, dar mingea deviată a ajuns în corner.
  • 34 | OcaziiPandurii
    Țucudean a primit o pasă de la Chipciu, după care a șutat din afara careului, pe colțul scurt, dar mingea a trecut pe lângă bara din dreapta lui Gliwa.
  • 30 | Faze meciPandurii
    Răduț a șutat iar de la 35 de metri, dar direct în Varela
  • 25 | Faze meciPandurii
    Contraatac al gorjenilor, mingea a ajuns la Răduț, care și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, dar pe lângă poartă
  • 22 | Faze meciPandurii

Gorjenii au cerut penalty la o fază în care Mihai Roman a intrat în careu și a fost deposedat de Varela. Reluările tv demonstrează că fundașul Stelei a avut o intervenție la minge, de mare fotbalist.

• 20 | OcaziiPandurii
    Adi Popa a centrat de pe dreapta, Tănase a sărit la cap, mingea a fost respinsă, Chipciu a preluat după ce a realizat că nu poate șuta din prima, a pasat în spate la Prepeliță, iar acesta din urmă a șutat dar slab. Țucudean, care se afla pe traiectorie a încercat o deviere, nereușită
  • 18 | OcaziiPandurii
    Acțiune de atac a gorjenilor, Nistor i-a pasat lui Roman, undeva la marginea careului, după care atacantul a șutat pe colțul scurt, dar pe lângă poartă.
  • 12 | OcaziiPandurii
    Țucudean a profitat de o pasă greșită cu capul a lui Vasilijevic spre propriul portar și a încercat să devieze mingea în poartă, dar Gliwa a avut o reacție foarte bună și a respins.
  • 7 | OcaziiPandurii
    Nistor a șutat din afara careului, de la aproximativ 30 de metri, dar mingea a trecut pe lângă bara din stânga porții lui Arlauskis.
  • 2 | OcaziiPandurii
    BARĂ STEAUA! Filip a șutat de la aproximativ 16 metri, din colțul careului, dar mingea a lovita transversala porții lui Gliwa.
    A început meciul. Lovitura de start le-a aparținut gorjenilor.
Costel GâlcăSteaua

VIDEO Pandurii - Steaua 3-1. A doua înfrângere în patru partide pentru roș-albaștri

Edward Iordănescu s-a temut de două lucruri înainte de meci. A spus că nu este ușor să joci în doar patru zile și cu Dinamo și cu Steaua, dar și că nu este ok din punct de vedere pisihologic, pentru echipa sa, delegarea lui Sebastian Colțescu, cel care a oficiat și la meciul tur, la acel coșmar pentru gorjeni, 0-6.

Realitatea din teren a arătat însă altceva. Steaua este o umbră a echipei de anul trecut și a celei care a câștigat două titluri consecutive iar Colțescu a prestat un arbitraj corect. Nu s-a sfiit să acorde gazdelor un penalty pe final de meci și un galben lui Tamaș pentru fault la Nistor.

Și a mai arătat ceva. Faptul că Pandurii este opusa Stelei ca exprimare din teren. Din pseudo-echipa de anul trecut, gruparea din Târgu Jiu este acum una solidă, care știe să joace fotbal.

Poate cheia acestor diferențe între Steaua și Pandurii este chiar Mihai Pintilii. Refuzat de roș-albaștri în pauza de iarnă, pe motiv că n-are sens să se complice cu el pentru câteva luni, mijlocașul a ajuns la fosta sa echipă, iar acum formează, alături de Paul Anton, cel mai bun cuplu de mijlocași centrali din Liga 1. Și revenirea lui Dan Nistor la forma de dinainte de a ajunge la Evian reprezintă un atuu pentru gorjeni, ca să nu mai pomenin de Eric, omul care, deși intră mereu pe final de meci, își trece constant numele pe tabela de marcaj.

Ca de fiecare dată în acest an, Steaua a început bine, dar s-a stins rapid. Soarta meciului ar fi putut fi alta dacă mingea expediată din șiretul lui Filip nu se oprea în transversală și intra în poartă. Apoi, a mai fost Țucudean aproape de gol, după o mare gafă a lui Vasilijevic, dar mingea ”înțepată” de el, a fost blocată cu tot corpul de Gliwa.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Din acel moment, parcă pentru a nu-și supăra gazdele, elevii lui Costel Gâlcă n-au mai jucat nimic și i-au poftit pe ”panduri” să le atace reduta.
După ce a cerut, mai mult pentru sine, un penalty la o intervenție de mare fotbalist a lui Varela (22), Mihai Roman a deschis scorul în minutul 38, la finalul unei faze în care Pintilii a driblat în careul Stelei de parcă și-ar fi hipnotizat foștii coechipieri.

În puținele minute rămase până la pauză, Steaua n-a reacționat absolut deloc, astfel că gorjenii au intrat în avantaj la vestiare.
Aflat în studioul emisiunii ”Fotbal Club”, de la Digi Sport, președintele de imagine al Stelei, Helmuth Duckadam, a spus că speră ca Gâlcă să schimbe ceva, pentru că altfel Pandurii se vor impune fără probleme.

Și așa a fost. Pentru că, în partea a doua, tot cei de la Pandurii au marcat. De data aceasta a fost rândul lui Arlauskis să gafeze și să iasă bezmetic la 20 de metri de poartă, prilej bun pentru Shalaj de a-l loba și de a ridica tribunele în aer.

Zece minute mai târziu, Steaua a dat semnale că și-ar recăpăta pulsul. Gabi Iancu, intrat după pauză, a transformat impecabil o lovitură liberă și bucureștenii se gândeau la o răsturnare spectaculoasă de scor.

Cu o fază fixă nu poate veni însă titlul în Ghencea. Deși au forțat egalarea, fazele de atac ale steliștilor au fost în continuare anemice, în timp ce Pleașcă și compania și-au văzut în continuare de treaba lor, adică de contraatac.

Așa s-a întâmplat și la faza din minutul 89, atunci când Tamaș l-a faultat pe Nistor și i-a permis lui Eric să se laude că a avut nevoie de doar trei minute pentru a marca și în poarta Stelei.

Gruparea din Ghencea a ajuns la al doilea eșec din retur, are patru puncte din patru partide și doar două goluri marcate. Sigur, și șapte puncte în fața locului doi, ocupat de Petrolul, dar rămâne întrebarea ce ar fi făcut Chipciu &Co. dacă oponentele ar fi fost măcar de valoarea gorjenilor din meciul de duminică seară.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...