Corona Brașov a câștigat Erste Liga: premieră pentru gruparea din România
mirel radoi craiova cfr cluj (11)
Foto Cum a fost surprins Mirel Rădoi la meciul cu CFR Cluj, după ce i-a spus ”NU” Universității Craiova

• 80 | OcaziiFC Viitorul
    Bară pentru Viitorul! Băluță a primit o minge în colțul careului mic, a preluat și a trecut de portarul Marc, apoi a tras din mai puțin de un metru, din unghi ascuțit, dar mingea a izbit bara transversală
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Nikolov
  • 78 | Schimbări
    Ultima schimbare la Viitorul: iese Nicolae DIcă, înlocuit de Alexandru Lazăr
  • 75 | Goluri
    GOOOOL Viitorul! Nicolae Dică deschide scorul pentru gazde. Căpitanul Viitorului a primit în centrul careului o centrare de pe dreapta, a preluat și a șutat, iar mingea a fost deviată și l-a păcălit pe portarul Marc
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Oscar Arce încasează un cartonaș galben, după ce a întârziat excesiv repunerea mingei în joc la o lovitură liberă de lângă propriul careu
  • 71 | OcaziiFC Viitorul
    Ocazie mare pentru Viitorul! Axente a primit la limita offside-ului, între apărătorii centrali ai Coronei, a pătruns în careu, dar portarul Marc a intervenit și a scos în corner din poziție de unul la unul
  • 65 | Schimbări
    A doua schimbare la Viitorul: iese Thiago și intră Băluță
  • 65 | Faze meciFC Viitorul
    Ciprian Brata trimite primul șut pe poarta Viitorului, dar Dragoș Balauru prinde mingea venită de la distanță
  • 64 | Schimbări
    Schimbare la Corona: iese Horia Popa și intră Jaime Braganca
  • 58 | Faze meciFC Viitorul
    Centrare de pe stânga, mingea e deviată și se duce înalt, iar Gavra încearcă un șut din vole, de la marginea careului, însă trimite alături
  • 57 | Faze meciFC Viitorul
    Mitrea trimite alături de poartă, cu un șut din interiorul careului, după un corner de pe dreapta. Dacă i-ar fi lăsat mingea lui Dică, veteranul Viitorului ar fi avut o poziție mai bună de finalizare
  • 54 | Cartonaşe Galbene
    Buș încasează un cartonaș galben pentru proteste
  • 54 | Faze meciFC Viitorul
    La o lovitură liberă, brașovenii așează mingea lui Tudose, dar șutul acestuia de la distanță trece peste poartă
  • 51 | OcaziiFC Viitorul
    Ocazie pentru Viitorul! Cârstocea pătrunde în careu pe stânga, își face mingea pe dreptul și trage, dar Marc intervine și respinge în față, de unde un apărător reușește să respingă
    Modificare și la Corona: iese Aguirre, înlocuit de Raphael Stănescu
    Schimbare la Viitorul: iese Bejan și intră Nikolov
    Începutul reprizei secunde
    Pauză la Chiajna, acolo unde FC Viitorul și Corona Brașov se află la egalitate, scor 0-0
  • 41 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Alin Cârstocea
  • 39 | Faze meciFC Viitorul
    Axente trimite periculos, pe jos, din careu, dar Tudose apare bine în 6 metri și respinge din fața lui Gavra
  • 37 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Vranjkovic
  • 33 | OcaziiFC Viitorul

Ocazie pentru Corona! Buș primește foarte bine în spatele apărării și ajunge în fața careului, încearcă să îl fenteze pe Mitrea, dar acesta blochează prin alunecare și trimite în corner, din fața portarului Balauru, care ieșise dintre buturi până aproape de linia de 16 metri

• 29 | Faze meciFC Viitorul
    Panică în careul Viitorului, la primul corner al gazdelor, care este bătut de Brata la colțul scurt, dar apărarea echipei lui Bogdan Vintilă îndepărtează pericolul, în cele din urmă
  • 27 | Faze meciFC Viitorul
    Dică primește în careu și preia, dar șutul său din întoarcere este blocat de un apărător și mingea se duce în corner. Centrarea din lovitura de colț este prinsă cu siguranță de Marc
  • 23 | Cartonaşe Galbene
    Mitrea încasează primul cartonaș galben al meciului
  • 23 | Faze meciFC Viitorul
    Buș ajunge în preajma suprafeței de pedeapsă a Viitorului, într-una din rarele incursiuni ofensive ale oaspeților, dar centrarea lui se oprește în brațele portarului Balauru
  • 17 | Faze meciFC Viitorul
    Gazdele continuă să preseze, iar Corona iese doar cu greu din propria jumătate și doar cu mingi lungi, dar pentru scurt timp. Dică a șutat direct în zidul Coronei, dintr-o lovitură liberă de lângă careu, zonă centrală
  • 11 | OcaziiFC Viitorul
    Ocazie pentru Viitorul! Gavra primește o minge în spatele apărării brașovene, preia și pătrunde în careu, dar merge în lateral, iar șutul său este blocat de portarul Marc, care i-a ieșit bine în întâmpinare
  • 7 | Faze meciFC Viitorul
    Thiago trage din afara careului, dar cu mult pe lângă poartă
  • 6 | Faze meciFC Viitorul

Viitorul arată mai bine în acest început de joc, apărând des în preajma careului echipei oaspete

• 1 | Faze meciFC Viitorul
    Thiago avansează cu mingea la picior și ajunge în marginea careului advers, dar șutul său puternic se oprește în blocajul unui fundaș de la Corona

VIDEO Viitorul - Corona Brașov 1-0. Gol de trei puncte marcat de Dică

FC Viitorul a câștigat primul meci al etapei a 12-a din Liga 1, 1-0 cu brașovenii de la Corona. Unicul gol al partidei a fost marcat de Nicolae Dică, în minutul 75.

Meciul a fost echilibrat, cu un plude posesie de partea gazdelor, care au avut momente bune în care au presat în jumătatea de teren a nou-promovatei. Ocaziile mari au fost împărțite în primele 45 de minute, câte una de fiecare parte. Prima dată, Viitorul a ratat prin Gavra, care, scăpat singur cu portarul, a fost blocat în careu de Marc (11). Apoi, Buș a fost lansat și el către poarta gazdelor, dar a fost ajuns din urmă de Mitrea, care i-a apărat șutul și a respins în corner.

La șase minute de la reluare, același Marc a intervenit la un șut trimis de Cârstocea, din interiorul careului. A urmat un vole al lui Gavra (58), apoi primul șut pe poartă trimis de Corona, prin Brata (65). Axente a scăpat și el singur cu portarul, dar nu l-a putut învinge pe Marc (71). Nicolae Dică a punctat în minutul 75, cu un șut deviat, care l-a păcălit pe goalkeeper-ul oaspeților, iar peste cinci minute Băluță (intrat în minutul 65) avea să lovească bara transversală, la o fază la care brașovenii au scăpat ca prin urechile acului de cel de-al doilea gol.

Corona Brașov rămâne fără vreun gol marcat în deplasare în Liga 1, după 12 etape și 6 meciuri pe teren străin.

După acest rezultat, cele două formații rămân pe locuri retrogradabile. Viitorul adună 11 puncte și staționează pe poziția a 15-a (golaveraj 5-17), în timp ce brașovenii rămân cu cinci puncte și pe locul al 16-lea (golaveraj 7-19).

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de...

gigi becali

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan...

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat...

FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023

Video Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan...

• Mutua Madrid Open 2024 - Day 1

TENIS: Jaqueline Cristian - Barbora Krejcikova, 16:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

MEDIA: Liga Digi Sport, 17:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• fotbal club logo

MEDIA: Fotbal Club, 19:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)

FOTBAL: Dinamo - Voluntari, 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: Real Sociedad - Real Madrid, 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Foto A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

48

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”

gigi becali

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”