Fans with a match half and half scarf outside the ground ahead of the Premier League match at the Emirates Stadium, London. Picture date: Saturday December 2, 2023.
Wolverhampton - Arsenal, LIVE VIDEO, de la 21:30, Digi Sport 2. Cu o victorie, ”Tunarii” urcă pe primul loc
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
FCSB - Rapid, LIVE VIDEO, de la 20:30, Digi Sport 1. Cu o victorie, ”roș-albaștrii” sunt la doar un pas de titlu
FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2022)

• 90+4 | Final repriza 2
    Fluier final. ACS Poli Timișoara - Astra Giurgiu 2-0.
  • 90+3 | OcaziiACS Poli
    Ocazie pentru Astra! Portarul Straton a scos excelent reluarea lui Romario Kortzorg, din colțul careului mic, la capătul unei centrări pe jos trimise de Săpunaru.
  • 89 | Schimbări
    Ultima schimbare la Timișoara: iese Bărbuț și intră Sîntean.
  • 88 | OcaziiACS Poli
    Încă o șansă de gol pentru gazde! Popovici a fost lansat din nou către poartă, a pătruns în careu, dar șutul său a fost blocat in extremis de Junior Morais, cu un tackling excelent.
  • 86 | OcaziiACS Poli
    Ocazie pentru Timișoara! Popovici a șutat frumos, din afara careului, dar portarul Silviu Lung junior a plonjat spectaculos și a respins în corner.
  • 80 | Schimbări
    Schimbare la Timișoara: iese Doman și intră Vădrariu.
  • 80 | OcaziiACS Poli
    Ocazie pentru Astra! Florea a pătruns în careu pe dreapta și a finalizat faza cu un șut cu stângul, cu efect, la colțul lung, dar mingea nu a prins spațiul porții apărate de Straton.
  • 77 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Doman, după o intrare dură asupra lui Junior Morais, pe care l-a călcat pe genunchi într-un duel pentru minge.
  • 75 | Faze meciACS Poli
    Astra reușește să înscrie prin Budescu, dar golul nu este validat, din cauză că Teixeira era pe direcția
  • 73 | OcaziiACS Poli
    Încă o ocazie mare pentru Timișoara! Bărbuț a primit o minge aruncată în careu și a câștigat posesia de lângă Morais, și-a făcut mingea spre centru și a șutat, dar a fost blocat de Silviu Lung, ieșit la 6 metri în întâmpinare.
  • 70 | Schimbări
    Ultima schimbare la Astra: iese Alexandru Ioniță și intră Balaure.
  • 69 | OcaziiACS Poli
    Ocazie pentru Astra! Daniel Florea a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat pe jos, din zonă centrală, dar pe direcția portarului Straton, care a prins cu siguranță.
  • 67 | Schimbări
    Schimbare la Timișoara: iese Pedro Henrique și intră Alexandru Popovici.
  • 59 | OcaziiACS Poli
    Încă o fază periculoasă la poarta Astrei, cu Silviu Lung scoțând în corner, pe spate, un șut al lui Străuț, trimis din interiorul careului.
  • 57 | Faze meciACS Poli
    Fază periculoasă în careul Timișoarei, cu Romario Kortzorg în pătrundere de pe dreapta, dar olandezul Astrei a pierdut posesia după ce mingea i-a sărit dintr-o brazdă.
  • 54 | Goluri
    GOOOOL Timișoara! Pedro Henrique a dublat avantajul gazdelor cu un gol superb, după o acțiune personală prin care i-a ridiculizat pe Săpunaru și Geraldo, fundașii centrali ai campioanei.
  • 52 | OcaziiACS Poli
    Șansă de gol pentru Astra! Florea a plecat foarte bine pe culoar și a primit în careu de la Ioniță, dar șutul său a fost blocat foarte bine de un apărător care a plonjat în fața sa.
  • 51 | Faze meciACS Poli
    Budescu șutează de la distanță, din poziție centrală, dar trimite peste poartă.
  • 46 | Schimbări
    A doua schimbare la Astra: iese Takayuki Seto și intră Daniel Florea.
    Începutul reprizei secunde.
  • 45+1 | Final repriza 1
    Pauză la Timișoara, acolo unde ACS Poli conduce cu 1-0 în fața Astrei Giurgiu.
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Săpunaru, după un fault comis chiar în colțul propriului careu.
  • 37 | Goluri
    GOOOOL Timișoara! Alin Șeroni deschide scorul pentru bănățeni, după ce recuperează o minge greșită de Alexandru Stan. Fundașul stânga a urcat pe flanc, a pătruns în careu și a șutat pe jos, păcălindu-l pe portarul Silviu Lung junior.
  • 34 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Florin Lovin, care a reacționat nervos după ce a văzut că el este cel schimbat și a șutat în minge. După ce a ieșit, Lovin
  • 34 | Schimbări
    Schimbare la Astra: iese Florin Lovin și intră Mansaly Boubacar.
  • 29 | Faze meciACS Poli
    Acțiune periculoasă a bănățenilor, cu Bărbuț în careu, dar apărătorii Astrei au reușit să respingă în ultima clipă.
  • 21 | OcaziiACS Poli
    Ocazie pentru Astra! Budescu a centrat dintr-o lovitură liberă, apărătorii gazdelor nu au reușit să respingă, dar Teixeira nu a putut să trimită mingea pe lângă portarul Straton, care a respins hazardar, dar până la un coleg, care a reușit să îndepărteze pericolul din careu.
  • 20 | Faze meciACS Poli
    Astra continuă să domine și apărarea timișoreană e des pusă la încercare de jucătorii campioanei, în general cu centrări de pe flancuri.
  • 15 | OcaziiACS Poli
    Șansă de gol și pentru Astra! Alexandru Stan a urcat pe dreapta și a centrat pe jos, dar Romario Kortzorg a ratat șutul din careu, iar Teixeira a trimis din prima, dar pe lângă poartă.
  • 11 | OcaziiACS Poli
    Ocazie imensă pentru Timișoara! Bărbuț a primit mingea într-o poziție excelentă, dar s-a grăbit și a șutat din afara careului și mingea a trecut pe lângă poartă.
  • 8 | Faze meciACS Poli
    Șut puternic, dar peste poartă al lui Pedro Henrique Almeida.
  • 6 | Faze meciACS Poli
    Alexandru Ioniță scapă liber spre poartă, dar pierde viteză și e ajuns din urmă de un apărător și este deposedat în careu, în cele din urmă.
  • 5 | Faze meciACS Poli
    Astra e periculoasă încă din primele minute. Alexandru Ioniță 2 a fost aproape de gol, dar nu a reușit să trimită pe poartă la capătul unei centrări a lui Junior Morais, de pe stânga. Balonul a ajuns la Budescu, dar centrarea trimisă pe jos a fost respinsă de apărare.
    Fluier de start al meciului dintre ACS Poli Timișoara și Astra Giurgiu.
Marius ȘumudicăAstra Giurgiu

ACS Poli Timișoara - Astra 2-0. Bănățenii au părăsit ultimul loc, campioana a fost de nerecunoscut

ACS Poli Timișoara a câștigat cu 2-0 în fața campioanei Astra Giurgiu, care a fost de nerecunoscut, la 3 zile distanță de la succesul extrem de important din Europa League, 2-1 pe terenul Austriei Viena.

Golurile au venit la capătul unor acțiuni personale: Șeroni a deschis scorul în minutul 37, după ce a recuperat în urma unei greșeli a lui Alexandru Stan, iar tabela a închis-o Pedro Henrique (54), după ce i-a ridiculizat pe Săpunaru și Geraldo.

ACS Poli a fost mai periculoasă încă din start, când Bărbuţ s-a grăbit şi n-a mai nimerit poarta. Replica a venit de la Kortzorg şi Teixeira, însă fără efect pe tabelă. Aceasta s-a schimbat cu 10 minute înainte de pauză, când Şeroni a recuperat o minge de la Stan şi a finalizat fără şansă pentru Silviu Lung junior.

La 10 minute după pauză, gazdele au marcat din nou - Pedro Henrique a făcut ce-a vrut cu Săpunaru şi Geraldo, după care a sărbătorit golul cu Doman. Cu aproape toată echipa plecată pe atac, Astra era să mai încaseze un gol la acţiunea lui Bărbuţ. Campioana a scăpat, dar nici n-a reuşit să marcheze prin Florea.

A fost prima victorie din istoria meciurilor directe pentru formația bănățeană, care în urma acestui succes a adunat 4 puncte și a părăsit ultimul loc în premieră în acest sezon, iar noua "lanternă roșie" a Ligii 1 este ASA Tg. Mureș.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

Ce a spus Gică Hagi despre Constantin...