SC BacăuSC Bacău
24.03.2016, 20:00, Digi Sport 1
Rapid Rapid
SC Bacău SC Bacău
    Final de meci în Giuleşti! Rapid se impune cu un categoric 5-1 şi revine pe primul loc în Serie 1 a ligii secunde.
  • 90+3 | Goluri
    GOOOOOOOOL SC Bacău, 5-1! Oaspeţii înscriu, meritat, golul de onoare, prin Vraciu, care a trimis simplu în poartă, din câţiva metri, după o centrare din partea stângă.
  • 90+2 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Morar.
  • 89 | Goluri
    GOOOOOOOOL, 5-0 Rapid! Abia intrat pe teren, Jorda şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, la o ieşire nesigură a lui Miron, în urma unui corner.
  • 80 | Schimbări
    Ultima modificare la Rapid. A ieşit N'Koyi şi a intrat Jorda.
  • 75 | Schimbări
    Schimbare la SC Bacău. Druga i-a lăsat locul lui Grumezescu.
  • 74 | Goluri
    GOOOOOOOOL, 4-0 Rapid! Gazdele au profitat de spaţiile mari lăsate de moldoveni în apărare, iar Iulian Popa a reuşit dubla, cu un şut frumos de la marginea careului.
  • 73 | OcaziiRapid
    Ocazie SC Bacău! O altă oportunitate pentru moldoveni, prin Ursu, care a tras foarte bine de la distanţă, dar Drăghi a fost atent şi a respins.
  • 70 | OcaziiRapid
    Dublă ocazie SC Bacău! Moldovenii puteau păstra un oarecare suspans pe final, dar şutul de la marginea careului al lui Druga a fost respins de Drăghia, iar pe urmărire, Şahru a trimis peste poartă din apropiere.
  • 69 | Schimbări
    Schimbare la băcăuani. Ţuţu i-a locul lui Dumitriu.
  • 68 | Goluri
    GOOOOOOOOL, 3-0 Rapid! Gazdele se desprind, probabil, decisiv, datorită execuţiei superbe din lovitură liberă a lui Trandu. Şutul mijlocaşului rapidist l-a surprins pe Miron, care a fost învins pentru a treia oară în acest meci.
  • 67 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Burcă.
  • 65 | Faze meciRapid
    Fază controversată în careul Rapidului! Oaspeţii ar fi putut primi un penalty, la o intervenţie imprudentă a lui Robuste asupra lui Vraciu. Arbitrul Adrian Ilyes nu a observat, însă, infracţiunea şi a lăsat jocul să continue.
  • 64 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Mihălăchioae.
  • 61 | OcaziiRapid
    Ocazie SC Bacău! Fază superbă creată de Corban, care a pasat inteligent pentru Dumitriu, însă "decarul"oaspeţilor a fost blocat foarte bine de Drăghia.
  • 60 | Schimbări
    O nouă modificare la Rapid. A ieşit Martin şi a intrat Morar.
  • 58 | OcaziiRapid
    Ocazie SC Bacău! Corban a tras din prima, de la aproximativ 20 de metri, dar şutul său, deşi puternic, a fost pe mijlocul porţii, iar Drăghia a reuşit să respingă.
  • 57 | Schimbări
    Schimbare la SC Bacău. Şahru a intrat în locul lui Ignea.
  • 54 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de autorul primului gol, Iulian Popa.
    Pauză în Giuleşti! Rapid conduce cu 2-0, prin golurile marcate de Iulian Popa, din penalty, şi Fran Cruz.
  • 41 | Goluri
    GOOOOOOOL, 2-0 Rapid! Giuleştenii îşi dublează avantajul de pe tabelă chiar înainte de pauză, prin Fran Cruz, care a profitat de o neatenţie în apărarea oaspeţilor la un corner şi a înscris din apropiere primul său gol în liga secundă din România.
  • 35 | Schimbări
    Schimbare la Rapid. Raul Costin a intrat în locul lui Luque.
  • 24 | OcaziiRapid
    Ocazie SC Bacău! Oaspeţii au avut o şansă mare de a restabili egalitatea, dar Dumitriu a fost egoist şi a preferat un şut de la distanţă, în locul unei pase către un coleg mai bine plasat. Cu toate acestea, execuţia mijlocaşului moldovenilor a ocolit de puţin poarta lui Drăghia.
  • 17 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Trandu.
  • 16 | Goluri
    GOOOOOOOOL, 1-0 Rapid! Iulian Popa a transformat lovitura de pedeapsă şi a deschis scorul pentru giuleşteni.
  • 15 | Penalty-uriRapid
    Penalty Rapid! Gazdele primesc o lovitură de la 11 metri, după un henţ comis în careu de Burcă.
  • 6 | OcaziiRapid
    Ocazie Rapid! Gazdele au trecut din nou pe lângă deschiderea scorului. Luque a tras frumos cu piciorul stâng, dar Miron a reuşit să respingă în corner.
  • 2 | OcaziiRapid
    Ocazie Rapid! Început de meci foarte bun pentru gazde. Martin a tras, însă, slab dintr-o poziţie foarte bună, iar mingea a trecut pe lângă poartă.
    A început meciul. Oaspeţii au avut lovitura de start.
  • 0 | Faze meci
    Înainte de startul partidei, s-a ţinut un moment de reculegere, în memoria victimelor atentatelor de la Bruxelles.

Rapid - SC Bacău 5-1. Giuleştenii câştigă clar şi revin pe primul loc

Rapid merge ceas în cursa pentru promovare. Giuleştenii au câştigat cu 5-1 meciul de pe teren propriu cu SC Bacău şi au urcat din nou pe prima poziţie în Seria 1 a ligii secunde.

Un sfert de oră le-a trebuit elevilor lui Dan Alexa să înscrie primul gol. Burcă a comis un henţ în propriul careu, iar Iulian Popa a deschis scorul de la punctul cu var.

Rapid a făcut 2-0 cu cinci minute înainte de pauză, când Fran Cruz a înscris în premieră de la venirea în România, în urma unui corner.

În repriza a doua, Trandu a reuşit golul meciului, cu o execuţie superbă din lovitură liberă, într-un moment în care oaspeţii aveau iniţiativa şi la scurt timp după ce Bacăul ar fi putut primi un penalty, la un duel între Robuste şi Vraciu.

Echipa lui Cristi Popovici a continuat să atace, iar Drăghia s-a opus la şutul lui Drugă, pentru ca, pe urmărire, Şahru să rateze din câţiva metri.

Pe final, Iulian Popa a reuşit dubla, iar Rafa Jorda a înscris şi el, la scurt timp după ce intrase pe teren. În prelungiri, oaspeţii au marcat meritat golul de onoare, prin Vraciu.

S-a terminat 5-1 pentru Rapid, iar elevii lui Dan Alexa au revenit pe primul loc, cu două puncte mai mult decât Dunărea Călăraşi.

Fără eşec din octombrie, giuleştenii joacă etapa viitoare la Galaţi cu Oţelul, duminică, ÎN DIRECT la Digi Sport.

Rezultatele din liga a doua:

Etapa a 24-a, Seria I

Academica Clinceni - Bucovina Pojorâta 5-1 (Kuku 19, 59, Antohi 52,78, Benzar 63 / Marin 56)
CS Baloteşti - Gloria Buzău 1-1 (Herea 37 pen / Dedu 62)
Farul Constanţa - ACS Berceni 4-1 (Patulea 20, 82, 90, Vezan 64 / Paşcovici 78)
Ceahlăul Piatra Neamţ - Oţelul Galaţi 3-0 (Margină 27, Bleda 71, Lupei 73)
Dunărea Călăraşi - Dacia Unirea Brăila 1-0 (Kanda 73)

Seria a II-a

FC Braşov - Olimpia Satu Mare 3-0 (Manole 47, Andor 64, Ene 90+6 pen), disputat marţi
CSM Râmnicu Vâlcea - Şoimii Pâncota 2-1 (Luduşan 65, Firţulescu 90 / Leucuţa 12)
FCM Baia Mare - CS Mioveni 1-0 (Sârbu 13)
Metalul Reşiţa - Gaz Metan Mediaş 0-1 (Coşereanu 69)
FC Caransebeş - Universitatea Cluj 0-3 la masa verde
FC Bihor - Unirea Tărlugeni 0-3 la masa verde
Chindia Târgovişte - UTA Bătrâna Doamnă 3-0 (D. Popa 42, Cherchez 46, Honciu 88)

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...