gigi
Gigi Becali e pe cai mari: ”Plec la Liverpool. Merg în locul lui Klopp”
Erik ten Hag (Man Utd manager) at the Chelsea v Manchester United, ManU EPL match, at Stamford Bridge, London, UK on 4th
Reacția lui Erik Ten Hag, după ce Man. United a remizat acasă cu penultima clasată: ”Trebuie să ne uităm în oglindă”
mm-stoica
”E cel mai bun atacant român”. Mihai Stoica nu s-a ferit de cuvinte, după titlul câștigat de FCSB
Etapa 7 Superliga: Politehnica Iasi-UTA Arad
Play-out

VIDEO Liverpool - Chelsea 2-2. Gol Suarez, la ultima fază

21.04.2013, 10:01

Nici măcar Rafa Benitez nu a putut să o ajute pe Chelsea să rupă blestemul de pe Anfield, unde nu a mai învins din 2010.

suarez gol decisiv
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

La cinci zile după ce a împlinit 53 de ani, managerul spaniol a revenit pe Merseyside pentru prima oară în calitate de adversar al lui Liverpool.

Campioana Europei a fost aproape de victorie, însă a plecat doar cu un egal, 2-2, la capătul unui meci de senzaţie. Chelsea a condus cu 1-0 la pauză, după golul lui Oscar din minutul 26, dar Liverpool a revenit mult mai determinată în repriza secundă, o dată cu intrarea lui Sturridge în locul lui Coutinho.

Atacantul transferat tocmai de la gruparea londoneză în acest an a restabilit egalitatea în minutul 52 din pasa ideală a lui Suarez. Uruguayanul s-a transformat din înger în demon peste numai cinci minute, când a comis un henţ stupid în careu de lângă Fernando Torres. Penalty-ul a fost transformat impecabil de Eden Hazard, ajuns la a noua reuşită a sezonului.

După ce a fost şi providenţial şi stupid, Suarez a devenit şi canibal în minutul 75, când l-a muşcat de braţ pe Ivanovic (VIDEO AICI), aşa cum o mai făcuse cu un adversar în Olanda într-un derby Ajax - PSV. Totuşi, vârful sud-american nu şi-a epuizat tot arsenalul pentru acest clasic al Premier League.

Luis Suarez a avut ultimul cuvânt pe Anfield, după ce a egalat în minutul 97 şi a ajuns la 23 de reuşite în actuala ediţie de campionat. Golgheterul Premier League a devenit primul jucător al lui Liverpool care ajunge la 30 de goluri într-un sezon în toate competiţiile de la Fernando Torres, din 2008 încoace.

ECHIPELE

Liverpool: Reina - Johnson, Carragher, Agger, Jose Enrique - Lucas, Gerrard, Henderson - Downing ('80 Shelvey), Suarez, Coutinho ('46 Sturridge)

Antrenor: Brendan Rodgers

Chelsea: Cech - Azpilicueta, Ivanovic, David Luiz, Bertrand - Mikel, Ramires - Oscar ('82 Moses), Mata ('90 Lampard), Hazard ('78 Benayoun) - Torres

Antrenor: Rafael Benitez

LIVE TEXT

Min. 90+7: Finalul partidei

Min. 90+6: GOOOL LIVERPOOL! Suarez reuşeşte să înscrie printr-o lovitură de cap din careu, atacantul gazdelor profitând însă şi de gafa lui Cech

Min. 90: Şase minute de prelungire

Min. 90: Schimbare Chelsea: Iese Mata, intră Lampard

Min. 85: Acţiune frumoasă a gazdelor, Shelvey ajunge în poziţie de finalizare în careu, dar şutul său cu latul se duce pe lângă poartă

Min. 52:  Azpilicueta este avertizat

Min. 51: GOOOL LIVERPOOL! Sturridge marchează împotriva fostei sale echipe cu un şut plasat din careu, după o pasă excelentă oferită de Suarez

Min. 46: Gerrard ajunge în situaţie de singur cu portarul, Cech intervine însă excelent cu piciorul

Min. 46: Schimbare Liverpool: Iese Coutinho, intră Sturridge

Min. 46: Începe repriza secundă

Min. 45+1: Finalul primei reprize

Min. 45: Un minut de prelungire

Min. 45: Suarez scapă în poziţie favorabilă, dar Cech blocheză execuţia sa puternică

Min. 37:  Torres este avertizat

Min. 29: David Luiz bate periculos o lovitură liberă, cu pământul, Reina este surprins, scapă mingea, însă evită golul apoi în ultimul moment

Min. 28:  Henderson este avertizat

Min. 26: GOOOL CHELSEA! Oscar deschide scorul printr-o lovitură de cap, după ce este pierdut de Carragher din marcaj

Min. 20: Şutează Ramires de la distanţă, boxează însă Reina

Min. 7: Lovitură liberă pentru gazde, balonul este respins din careu până la Henderson, care trimite apoi peste poartă din afara careului

Min. 5: Johnson scapă singur cu Cech în urma unui contraatac, dar nu reuşeşte să găsească spaţiul porţii

Min. 1: Începe meciul

Etichete: chelsea , liverpool , premier league , fotbal , liverpool chelsea , liverpool chelsea live , rafa benitez liverpool

Sunt extratereștrii pe K2-18b? Telescopul James Webb a fost îndreptat spre planeta pe care au fost detectate semne de viață

Semne de viață extraterestră au fost observate pe o planetă îndepărtată. Potrivit astronomilor, ei...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia
man
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
mm-stoica

Românii fac legea în Turcia! Ce s-a întâmplat în prima repriză a partidei Trabzonspor - Gaziantep
deian sorescu
Bogdan Lobonț s-a enervat la conferința de presă: ”Nu puteți să-mi spuneți asta!”
Screenshot 2024-04-22 170617
Live Video&Text Poli Iași - UTA 0-1, LIVE VIDEO, ACUM, pe DGS 1. ”Bătrana Doamnă”, în avantaj
FOTBAL: ACSM POLITEHNICA IASI - AFC UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (08.12.2023)
Arne Slot, ”pus la zid” în Marea Britanie înainte să ajungă la Liverpool: ”E un fel de Erik Ten Hag”
ROTTERDAM ,11-02-2024 , Stadium de Kuip, Dutch eredivisie football season 2023 / 2024. Match between Feyenoord and Spart
Lovitură pentru Liverpool! Virgil van Dijk este dorit de o altă forță a Europei
vandijk
Amal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York
Omul care a vorbit cu Gigi Becali la 12 noaptea după titlul luat de FCSB: "Coman pleacă 99 la sută!"
Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul!
Cum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul
Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori
De la Smart la Simple: ”Telefonul plictisitor" un nou trend printre tineri. Video
Cum sunt păcăliți șoferii să plătească amenzi care nu le-au fost date de poliție? Cine sunt escrocii
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
”Mă bucur că pleacă”! Antrenorul din Premier League care-l vrea ”dispărut” pe Jurgen Klopp
Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”