Manchester City v Newcastle United - Premier League
Pep Guardiola, ”în al 9-lea cer” după victoria cu Nottingham Forest: ”Este o victorie mare”
Video Nottingham Forest - Man. City 0-2 / Tottenham - Arsenal 2-3. Rezultatele zilei în Premier League
Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League

• 120 |
    FINAL DE MECI! MANCHESTER CITY SE CALIFICĂ ÎN SFERTURILE DE FINALĂ DIN CUPA LIGII
  • 118 | Cartonaşe Galbene
    Cabaye vede cartonașul galben
  • 116 | OcaziiNewcastle United

David Silva a tras de la limita careului, la colțul lung, mingea a trecut de puțin pe lângă poarta lui Krul

• 112 | OcaziiNewcastle United
    Lescott scoate de pe linia porții un șut al lui Cabaye, de la 11 metri. Pantilimon era bătut, dar a fost salvat de colegul său din defensivă
  • 105 | Goluri
    GOOOL MANCHESTER CITY! Dezko a pătruns foarte bine în careu, a trecut de Krul și a înscris în poarta goală
  • 98 | Goluri
    GOOOOL MANCHESTER CITY! Dzeko a pătruns foarte bine pe partea stângă, i-a pasat în careu lui Negredo, care a îndeplinit o simplă formalitate de la limita careului mic
  • 92 | OcaziiNewcastle United
    PARADĂ PANTILIMON! Scăpat singur cu Pantilimon, Cisse a fost excelent blocat de portarul român
  • 81 | Schimbări
    Dummett este scos, chiar dacă a fost introdus la pauză, în locul lui este introdus Ben Arfa
  • 78 | OcaziiNewcastle United
    Negredo a driblat doi adversari, a intrat în careu și a încercat un lob peste Krul, dar portarul lui Newcastle a reușit să respingă în corner
  • 68 | Schimbări
    Schimbare făcută și de gazde: Cabaye îi ia locul lui Shola Ameobi
  • 65 | Schimbări
    Modificare în echipa lui Pantilimon: Rodwell îi lasă locul lui David Silva
  • 63 | OcaziiNewcastle United
    Navas a urmărit o minge în adâncime, l-a fentat pe Krul, care era ieșit din poartă, balonul a ajuns la Milner care a tras puțin peste transversală, chiar dacă poarta era goală
  • 50 | OcaziiNewcastle United
    Anita a tras de la 22 de metri, dar Pantilimon a fost la post și a reținut cu siguranță
  • 32 | OcaziiNewcastle United

Gol anulat pentru Newcastle! Din 2 metri, Shola Ameobi introduce mingea în plasa porții lui Pantilimon, dar jucătorul lui Newcastle se afla în offisde în momentul primirii pasei

• 30 | OcaziiNewcastle United
    PARADĂ PANTILIMON! Shola Ameobi trage la colțul lung, din interiorul careului, dar Pantilimon are o intervenție extraordinară și trimite în corner
  • 21 | Faze meci
    Cele două echipe pornesc atacuri promițătoare, dar acestea se termină de fiecare dată fără amenințări pentru poarta adversă
  • 9 | Schimbări
    Pellegrini este forțat să facă prima modificare: Jovetic, accidentat, îi lasă locul lui Negredo
  • 6 | Faze meciNewcastle United
    Shola Ameobi a trimis un lob peste Pantilimon, dar mingea nu a prins cadrul porții
Manuel PellegriniManchester City

VIDEO Newcastle - Man. City 0-2. Pantilimon a făcut un meci senzațional!

Costel Pantilimon a profitat de şansa primită de la Manuel Pellegrini şi a contribuit din plin la calificarea lui Manchester City în sferturile de finală ale Cupei Ligii, după 2-0 cu Newcastle.

Titular pe St. James Park, portarul român a fost îngerul păzitor al echipei sale şi a respins şutul lui Shola Ameobi în minutul 30.

City a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 63, când Jesus Navas i-a furat mingea lui Tim Krul, dar Milner nu a putut înscrie în poarta goală. Peste încă un sfert de oră, Negredo a ridiculizat întreaga apărare a gazdelor, dar nu l-a putut loba şi pe Krul.

După 0-0 în 90 de minute, s-a ajuns în prelungiri, iar Pantilimon a ieşit din nou în evidenţă (minutul 93), când a intervenit salvator în faţa lui Papiss Cisse.

După ce a trecut şi de acest moment dificil, Manchester City a rezolvat calificarea în doar şase minute. Alvaro Negredo a deschis scorul din pasa lui Edin Dzeko, apoi bosniacul şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor chiar la finalul primei reprize a prelungirilor, spre satisfacţia evidentă şi a lui Pantilimon.

Portarul român a jucat 13 meciuri pentru trupa engleză, iar acesta a fost al optulea în care a păstrat poarta închisă.

După 2-0 cu Newcastle, City a obţinut a noua victorie la rând în faţa "coţofenelor".

Exclusiv ”A semnat”. Dan Șucu și Victor...

FOTBAL:ROMANIA-MUNTENEGRU, LIGA NATIUNILOR (14.06.2022)