Juventus Juventus
Fiorentina Fiorentina
    Fluier final. Juventus - Fiorentina 1-0
  • 90+1 | Faze meciJuventus
    Oaspeții execută scurt o lovitură liberă, pentru șutul lui Matos Ryder, însă mingea trimisă de acesta este blocată
  • 81 | Cartonaşe Galbene
    Matos Ryder încasează un cartonaș galben, după o cădere în careu, prin care a încercat să obțină un penalty
  • 80 | OcaziiJuventus
    Bară pentru Fiorentina! Matos Ryder primește o minge înaltă chiar în marginea careului mic, dar lovitura sa de cap zguduie bara transversală
  • 78 | Schimbări
    Modificare și la Juventus: iese Lichtsteiner, înlocuit de Caceres
  • 77 | Schimbări
    Schimbare la Fiorentina: iese Mario Gomez, înlocuit cu Matos Ryder
  • 67 | Faze meciJuventus
    Șut de la distanță trimis de Vargas, dar Buffon nu are probleme la această minge
  • 65 | Schimbări
    Schimbare la Fiorentina: iese Pizzaro și intră Wolski
  • 59 | Schimbări
    Schimbare la Fiorentina: iese Anderson și intră Fernandez
  • 58 | OcaziiJuventus
    Ocazie pentru Fiorentina! Mario Gomez e găsit singur în careu, însă nu reușește să trimită pe poartă, cu o lovitură de cap
  • 57 | Faze meciJuventus
    Tevez recuperează după o greșeală a Fiorentinei, însă preferă o pasă către Llorente, în locul unui șut
  • 55 | Faze meciJuventus
    Juventus a slăbit ritmul și practică un joc de posesie, încercând să țină mingea departe de poarta lui Buffon
  • 48 | Faze meciJuventus
    Fiorentina reușește să introducă mingea în poartă, dar golul nu este validat, pe motiv de offside
    S-a reluat partida de la Torino
    Pauză la Torino, acolo unde Juventus conduce cu 1-0 în fața Fiorentinei, prin golul lui Asamoah
  • 42 | Goluri
    GOOOOL Juventus! Asamoah deschide scorul pe Juventus Stadium. Ghanezul a driblat foarte bine în careu, între 3 adversari, apoi a finalizat cu un șut puternic, către vinclul porții Fiorentinei, iar mingea a scuturat plasa după ce a lovit și bara
  • 37 | OcaziiJuventus
    Ocazie pentru Juventus! Aquilani a deviat pe spate o centrare venită dintr-un corner de stânga atacului torinez, apoi Vargas a reușit să respingă chiar din fața lui Vidal, care aștepta mingea la o jumătate de metru de linia porții
  • 29 | OcaziiJuventus
    Încă o șansă mare de gol pentru gazde! Pogba a primit în centrul careului o centrare de pe dreapta, a preluat pe coapsă și a șutat, însă a trimis prea înalt și mingea a trecut peste poartă
  • 27 | OcaziiJuventus
    Ocazie pentru Juventus! Asamoah a șutat în diagonală din colțul stâng al careului, iar Neto a respins cu greu în față, de unde apărătorii Fiorentinei au trimis în corner
  • 20 | Faze meciJuventus
    Juventus continuă să controleze jocul, însă Fiorentina se apără bine și lasă foarte puține spații către poarta lui Neto
  • 16 | Faze meciJuventus
    Tevez pătrunde din nou în careu prin stânga și șutează puternic, însă trimite cu mult peste poartă
  • 15 | OcaziiJuventus
    Ocazie pentru Juventus! Lichtsteiner primește în colțul drept al careului mic și trage cu stângul, dar nu prinde spațiul porții. Prima ocazie importantă a meciului
  • 12 | Cartonaşe Galbene
    Arturo Vidal încasează primul cafrtonaș galben al meciului, după un fault comis asupra lui Pizzaro
  • 9 | Faze meciJuventus
    Momente mai bune pentru Fiorentina, care ajunge în careul lui Buffon, dar nu poate să și trimită vreun șut pe poarta campionilor
  • 5 | Faze meciJuventus
    Tevez primește de la Llorente, pătrunde în careu și încearcă un șut cu stângul, în cros, dar mingea e respinsă în corner de un apărător al Fiorentinei
  • 3 | Faze meciJuventus
    Juventus începe decis și presează în jumătatea de teren a oaspeților încă din primele minute. Au avut deja două lovituri de colț, rămase fără
Vincenzo MontellaFiorentina

VIDEO Juventus - Fiorentina 1-0. Asamoah a decis revanșa campioanei, cu un gol superb

Juventus a câștigat, sâmbătă, cu 1-0 contra Fiorentinei în etapa a 27-a din Serie A și și-a luat revanșa pentru înfrângerea din tur, de altfel singura suferită în acest sezon în campionat. În runda a 8-a, toscanii câștigaseră cu 4-2 pe Artemio Franchi, la capătul unui meci cu o desfășurare nebună (REZUMATUL VIDEO și DETALII AICI).

Campioana Italiei a avut prima ocazie după un sfert de oră, dar șutul lui Lichtsteiner, din careu, nu a prins spaţiul porţii. Bianconerii au continuat să forţeze deschiderea scorului, dar nici Asamoah (27), nici Pogba (29), nu au putut să-l învingă pe Neto. Defensiva viola a cedat, însă, chiar înainte de pauză, când Asamoah nu a mai greșit și a punctat superb, după un dribling între 3 adversari (42). Goalkeeper-ul Neto a rămas fără reacție la șutul ghanezului, la care mingea a lovit bara aproape de vinclu, înainte să scuture plasa porții toscane.

Revenit printre titulari după 6 luni, Mario Gomez a ratat şansa să egaleze pentru Fiorentina, când nu a nimerit cadrul porții cu o lovitură de cap dintr-o poziție excelentă (59). Montella a schimbat în ofensivă şi rezultatul s-a văzut imediat. Wolski i-a dat mai întâi emoţii lui Buffon, pentru ca, în minutul 80, să colaboreze ideal cu Matos Ryder - și el intrat după pauză - care a țintit bara transversală cu o lovitură de cap din 6 metri!

Cu victoria la limită, Juventus s-a apropiat şi mai mult de al treilea titlu consecutiv.

Video Exclusiv Mihai Rotaru și Decebal Rădulescu...