WhatsApp Image 2024-03-15 at 20.40.20
Gică Hagi a spus de ce fotbaliști are nevoie România la EURO 2024
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Video Ziua decisivă la meciul de Fed Cup România - Belgia. Cele 3 partide sunt ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

11.02.2017, 12:53

România
a pierdut primele două meciuri de simplu ale duelului cu Belgia, din Fed Cup. Sorana Cîrstea a avut şansa de a egala la unu în prima zi, dar a cedat la mare luptă în faţa Yaninei Wickmayer.

sorana trista
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

După eşecul Monicăi Niculescu în faţa lui Kirsten Flipkens (6-3 6-4), Sorana Cîrstea a fost învinsă la mare luptă de numărul 60 mondial, Yanina Wickmayer (7-6 5-7 7-5). Românca a început curajos. A condus cu 3-1 şi 5-2, dar adversara sa a revenit incredibil şi primul set s-a decis în tie-break. Acolo, Wickamayer a fost mai pragmatică şi s-a impus cu 7-4.

Cîrstea a început bine şi actul secund. Deşi a avut un break avans, belgianca a reuşit să egaleze, dar românca a făcut diferenţa cu un nou game câştigat pe serviciul adversarei. A fost 7-5 pentru Cîrstea, apoi ambele jucătoare au mers cap la cap în decisiv. La 4 la 5, numărul 62 WTA a salvat două mingi de meci, însă nu a putut evita înfrângerea, cu 5-7.

UPDATE: Meciul se încheie. Sorana Cîrstea trimite un forehand în out, în momentul în care era condusă cu 40-15 pe propriul serviciu, iar Yanina Wickmayer se impune cu 7-6 5-7 7-5. După prima zi, Belgia o conduce pe România cu 2-0.

UPDATE: Yanina Wickmayer își face cu greu serviciul, după ce Sorana Cîrstea a ratat două mingi de break consecutive. Belgianca are 6-5, iar Sorana va servi din nou pentru a rămâne în meci.

UPDATE: Sorana Cîrstea salvează două mingi de meci și egalează din nou. 5-5.

UPDATE: Yanina Wickmayer se apropie din nou la un game de victorie, după ce și-a păstrat serviciul. Pentru a doua oară, Sorana Cîrstea va servi pentru a rămâne în meci.

UPDATE: Sorana Cîrstea are parte de un game alb pe propriul serviciul și egalează din nou. 4-4 în setul decisiv.

UPDATE: Yanina Wickmayer își păstrează serviciul fără probleme și preia din nou conducerea în decisiv. 4-3.

UPDATE: Sorana Cîrstea își face serviciul și egalează la 3 în setul decisiv.

UPDATE: Sorana ratează din nou patru mingi de break, iar apoi Wickmayer își face serviciul. 3-2 pentru jucătoarea din Belgia.

UPDATE: Yanina Wickmayer își recuperează break-ul și face 2-2 în setul decisiv.

UPDATE: Sorana Cîrstea preia conducerea, după ce realizează break-ul fără probleme, la 15. 2-1 pentru Cîrstea, care urmează la serviciu.

UPDATE: După ce a salvat o minge de break, Sorana Cîrstea a egalat în setul decisiv. 1-1.

UPDATE: Yanina Wickmayer își face serviciul în debutul setului decisiv, după ce salvează patru mingi de break. 1-0 pentru belgiancă.

UPDATE: SET SORANA! Cîrstea împinge meciul în decisiv, după ce își adjudecă manșa cu 7-5.

UPDATE: Sorana Cîrstea realizează break-ul și va servi pentru câștigarea setului la 6-5, în manșa secundă.

UPDATE: Sorana Cîrstea își face serviciul la 0 și egalează situația în setul al doilea. 5-5.

UPDATE: Wickmayer își păstrează serviciul și preia conducerea în setul doi. Sorana urmează să servească pentru a rămâne în meci la 7-6 5-4 pentru belgiancă.

UPDATE: După ce a primit îngrijiri medicale, Sorana Cîrstea își pierde serviciul din nou, iar Wickmayer egalează încă o dată. 4-4 în setul al doilea.

UPDATE: Românca revine în joc cu un break astfel că scorul în momentul de fașă este 4-3 în favoarea noastră.

UPDATE: Sorana Cîrstea se vede egalată în setul secund, scor 3-3.

UPDATE: Belgianca reduce din diferență.

UPDATE: Jucătoarea noastră păstrează diferența de două game-uri, 3-1.

UPDATE: Yanina își câștigă serviciul.

UPDATE: Românca face imediat 2-0. Servește belgianca.

UPDATE: Cîrstea începe bine setul secund și reușește break-ul.

UPDATE: As al jucătoarei din Belgia care câștigă primul set, la finalul a 65 de minute, cu scorul 7-6.

UPDATE: Wickmayer are 4-1 în tie-break.

UPDATE: Avem tie-break.

UPDATE: Adversara Soranei trimite afară și este 6-5 pentru jucătoarea noastră.

UPDATE: Trei game-uri la rând făcute de Wickmayer și este egalitate în primul set, 5-5. Sorana Cîrstea trebuie să își câștige serviciul acum.

UPDATE: Două game-uri consecutive dobândite de Yanina fac ca scorul primului set să fie unul mai strâns, 5-4. Servește belgianca.

UPDATE: Aceasta își câștigă serviciul. Urmează Sorana.

UPDATE: Servește belgianca pentru a rămâne în set.

UPDATE: Sorana este tot mai aproape de câștigarea primului set, după ce se desprinde, 5-2.

INFO: Să urmărim și profilul Yaninei Wickmayer:

UPDATE: Românca păstrează totuși o diferență de două game-uri și după ultimul break face 4-2.

UPDATE: Jucătoarea din Belgia reușește și ea primul break.

UPDATE: Ilie Năstase și Sorana Cîrstea protestează la decizia arbitrului care arată out și cer un challenge.

UPDATE: Românca face break-ul și se desprinde în primul set, 3-1.

UPDATE: Jocul își urmează cursul, astfel că Sorana face 2-1.

UPDATE: Jucătoarea din Belgia egalează, scorul este 1-1 în primul set.

UPDATE: Românca își face serviciul.

UPDATE: A început partida dintre Sorana Cîrstea și Yanina Wickmayer.

INFO: Profilul Soranei Cîrstea:

UPDATE: După ce Monica Niculescu a cedat în meciul inaugural, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Yanina Wickmayer. Meciul va începe în curând pe Digi Sport 1.

GAME, SET ȘI MECI! Echipa de Fed Cup a Belgiei conduce reprezentativa României cu scorul 1-0, în primul tur al al Grupei Mondiale II, după ce Flipkens s-a impus în fața Monicăi Niculescu, în două seturi, cu 6-3, 6-4.

UPDATE:Flipkens se impune și în al doilea set, cu 6-4.

UPDATE: Situație delicată din nou pentru Niculescu. După ce a condus cu 4-2, Flipkens a legat trei game-uri și conduce în momentul de față în actul al doilea.

UPDATE: Egalitate din nou în setul secund.

INFO: Halep s-a dus lângă Ilie Năstase cu care a vorbit despre evoluția lui Niculescu.

UPDATE: Flipkens face din nou break-ul. Românca deține încă avantajul, 4-3.

INFO: Fanii echipei de Fed Cup au venit pregătiți la întâlnirea de azi de la Sala Polivalentă.

UPDATE: Monica profită de erorile adversarei și face 4-2 în setul secund.

INFO: Simona Halep sare de pe scaun imediat după ce Niculescu reușește să intre în avantaj în setul secund.

UPDATE: Greșește din ce în ce mai mult jucătoarea din Belgia în timp ce Monica Niculescu pare să fi depășit acel moment de neîncredere. 3-2 pentru jucătoarea noastră în setul al doilea.

UPDATE: Flipkens trimite afară și jucătoarea noastră reușește să restabilească egalitatea în actul secund.

UPDATE: Monica Niculescu cedează din nou game-ul. 2-1 pentru adversara româncei.

UPDATE: Monica Niculescu face break-ul și în setul secund este egalitate, 1-1.

UPDATE: S-au acumulat șase game-uri la rând pentru Flipkens odată cu ultimul break reușit. Jucătoarea din Belgia conduce cu 1-0 în setul secund.

UPDATE: La finalul celor 45 de minute, jucătoarea din Belgia se impune în primul set cu 6-3.

UPDATE: Flipkens servește pentru câștigarea acestui prim set.

UPDATE: Monica Niculescu nu reușește să oprească seria bună pe care o are adversara ei și îi permite acesteia să facă 5-3.

UPDATE: Flipkens revine în avantaj în primul set după ce a făcut un serviciu bun.

UPDATE: Jucătoarea din Belgia egalează la 3 în primul set.

UPDATE: Flipkens încheie game-ul, 3-2 pentru jucătoarea noastră.

UPDATE: Moment bun pentru Monica Niculescu și de cădere pentru jucătoarea din Belgia. Românca face 3-1.

UPDATE: Niculescu face break-ul, cu puțin noroc mingea atinge banda fileului și românca are 2-1 în primul set.

UPDATE: Monica Niculescu reușește să își câștige game-ul la finalul a 9 minute și 43 de secunde de joc.

UPDATE: Lovitura anului de până acum după ce Flipkens are o intuiție de zile mari la serviciul româncei, în al doilea game.

UPDATE: Flipkens câștigă primul game după ce finalizează cu un voleu.

UPDATE: A început primul game. Servește Flipkens.

UPDATE: Delegația noastră la intonarea imnului național! În Sala Polivalentă este prezentă și Simona Halep, venită să le susțină pe Țig, Begu, Cîrstea și Niculescu.

UPDATE: Echipa de Fed Cup a României intră în Sala Polivalentă în uralele publicului.

Sorana Cîrstea - Kirsten Flipkens, ÎN DIRECT la Digi Sport 1
Irina Begu/Patricia Ţig - Elise Mertens/Maryna Zaneska, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Confruntarea România - Belgia, de la Sala Polivalentă din Bucureşti, va fi transmisă în direct de Digi Sport 1 sâmbătă şi duminică, începând cu ora 13:00.

În următoarele cinci sezoane, canalele Digi Sport vor transmite anual, ÎN DIRECT și ÎN EXCLUSIVITATE, 55 de turnee WTA.

Monica Niculescu și Kirsten Flipkens vor deschide confruntarea dintre România și Belgia, din a doua Grupă Mondială a Fed Cup. Pentru România, Niculescu va juca pentru a 17-a oară în primul meci al unui duel din cadrul celei mai importante competiții pe echipe din tenisul feminin.

Actualul număr 36 WTA a câștigat 11 dintre aceste partide, iar, în nouă dintre cazuri, România a câștigat duelul. Trebuie spus că, de fiecare dată când întâlnirea a început cu o înfrângere a Monicăi Niculescu, echipa noastră a pierdut, în final, confruntarea.

Niciunul dintre meciurile în care aceasta a jucat în deschidere nu au avut însă loc în cele două Grupe Mondiale, iar confruntările s-au desfășurat după sistemul cel mai bun din trei partide.

Iată și duelurile în care Monica Niculescu a jucat în primul meci:

Marea Britanie - România 2-1 (înfrângere, 1-6 4-6 cu Elena Baltacha), Grupa 2 Europa / Africa, 2004
România - Egipt 3-0 (victorie, 6-0 6-3 cu Aliaa Fakhry), Grupa 2 Europa / Africa, 2004
Luxemburg - România 2-1 (înfrângere, 0-6 5-7 cu Anne Kremer), Grupa 2 Europa / Africa play-off, 2004
România - Letonia 2-1 (victorie, 6-2 6-0 cu Piia Suomalainen), Grupa 2 Europa / Africa, 2005
România - Lituania 2-1 (victorie, 3-6 6-1 6-2 cu Aurelija Miseviciute), Grupa 2 Europa / Africa, 2005
România - Letonia 2-1 (victorie, 6-0 6-3 cu Alise Vaidere), Grupa 2 semifinale
România - Polonia 3-0 (victorie, 7-5 2-6 6-4 cu Urszula Radwanska), Grupa 1 Europa / Africa, 2008
România - Serbia 1-2 (înfrângere, 7-5 4-6 5-7 cu Ana Ivanovic), Grupa 1 Europa / Africa, 2008
Belarus - România 0-2 (victorie, 6-0 6-3 cu Ima Bohush), Grupa 1 Europa / Africa play-off, 2008
România - Polonia 1-2 (victorie, 6-1 6-2 cu Katarzyna Piter), Grupa 1 Europa / Africa, 2009
România - Bosnia/Herțegovina 3-0 (victorie, 6-2 6-2 cu Sandra Martinovic), Grupa 1 Europa / Africa, 2009
Suedia - România 3-0 (înfrângere, 6-1 6-7 3-6 cu Johanna Larsson), Grupa 1 Europa / Africa, 2009
Olanda - România 3-0 (înfrângere, 3-6 1-6 cu Michaella Krajicek), Grupa 1 Europa / Africa, 2011
România - Letonia 2-1 (victorie, 6-4 6-2 cu Irina Kuzmina), Grupa 1 Europa / Africa, 2011
Ungaria - România 1-2 (victorie, 6-0 6-2 cu Reka-Luca Jani), Grupa 1 Europa / Africa, 2011
Israel - România 2-1 (victorie, 6-4 6-1 cu Julia Glushko), Grupa 1 Europa / Africa play-off, 2011

Bilanțul României în confruntările în care Niculescu a jucat în primul meci: 9 victorii - 7 înfrângerii.

În Grupa Mondială 2, Monica Niculescu nu a jucat niciun meci de simplu pentru România. Ea a evoluat însă în prima Grupa Mondială, anul trecut, de două ori, contra Cehiei. Mai întâi, ea a învins-o pe Petra Kvitova (6-3 6-4), în prima zi, și a pierdut în a doua, contra Karolina Pliskova (6-4 4-6 6-3). Niculescu a disputat un meci de simplu și în play-off-ul de menținere pierdut de România contra Germaniei. Atunci, ea a cedat într-un meci care a fost decisiv, cu Andrea Petkovic (0-6 7-6 6-3).

Meciurile din cadrul întâlnirii România - Belgia vor fi transmise ÎN DIRECT la Digi Sport. Partidele vor avea loc în perioada 11-12 februarie în Sala Polivalentă din București.

PROGRAMUL TRANSMISIUNILOR DIGI SPORT

Etichete: romania , monica niculescu , primul meci , bilant , fed cup , kirsten flipkens

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația
aza3
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Ianis Hagi, cerut titular la echipa națională: ”E singurul care poate face diferența”
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
Lovitură pentru Simona Halep! Românca a primit "interzis" la turneul favorit al Mariei Șarapova
Exclusiv ”Cazul Ianis” continuă: cum ar fi reacționat Edi Iordănescu, după ce a fost ”înțepat” de Gică Hagi