Transylvania Open, Finals: WTA, Tennis Damen Tennis Damen 250 Tournament in Cluj-Napoca, BT Arena, 22 October 2023 Trasy
Gabriela Ruse s-a emoționat la interviul dat după calificarea în sferturile de finală de la Rouen
TENIS:JOAO FONSECA-RADU ALBOT, TURNEU TIRIAC OPEN ATP 250 (18.04.2024)
Video S-a scris istorie la Țiriac Open! Performanța remarcabilă a unui jucător de 17 ani
Screenshot 2024-01-25 at 18.32.24
Gică Hagi a numit cele trei "arme" care au dus la scorul Farul - CFR Cluj 5-1: "Aici i-am bătut!"
LIVE Digi Sport Special

Simona Halep s-a calificat în optimi la Wimbledon, după un nou succes în două seturi

06.07.2017, 22:33

Simona Halep, numărul 2 mondial, s-a calificat în optimile de finală de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, după ce a trecut de chinezoaica Shuai Peng, cu 6-4, 7-6 (7).

Halep (25 ani, a doua favorită) s-a impus după o oră şi 38 de minute, într-un meci echilibrat cu Peng (31 ani, 37 WTA), salvând chiar o minge de set.

Românca, semifinalistă în 2014 şi sfertfinalistă anul trecut, a început mai ezitant meciul cu Peng şi după ce fiecare jucătoare a luat câte un game, asiatica s-a desprins la 3-1, însă imediat Halep a revenit şi a restabilit egalitatea, 3-3. Fiecare şi-a făcut serviciul şi, la 4-4, Simona a reuşit un break care s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta setului, câştigat cu 6-4 de româncă.

În actul secund s-a mers cu serviciul până la 3-3, scor la care Simona a reuşit să câştige pe serviciul adversarei (4-3). Peng a replicat imediat şi a realizat break-ul (4-4). Chinezoaica a preluat conducerea cu 5-4, după ce Halep a irosit o minge de break. Cele două jucătoare au ajuns în tie- break, dar niciuna nu a reuşit să se desprindă, deşi Halep a condus cu 5-4 şi a avut două servicii, ambele pierdute, după care s-a văzut în postura de a salva o minge de set la 5-6, a ratat o minge de meci, la 7-6, cerând challenge la o minge care a atins tuşa, pentru ca în cele din urmă că câştige cu 9-7.

Halep a avut cinci aşi în acest meci, iar Peng doar unul, românca a comis o dublă greşeală, iar Peng două.

halep-4
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

Halep a avut procentaj mai bun la punctele cu primul serviciu (67%-60%), iar chinezoaica la serviciul al doilea (55%-52%). La capitolul mingi câştigătoare, Peng a avut superioritate (27-19), dar a avut şi mai multe erori neforţate (19-13).

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 147.000 de lire sterline şi 240 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe bielorusa Victoria Azarenka, victorioasă cu 3-6, 6-1, 6-4 în faţa britanicei Heather Watson

Azarenka (27 ani, 683 WTA), care e la şapte luni de la naşterea primului său copil, conduce cu 2-1 în meciurile directe cu Simona, pe care a învins-o de două ori în 2012, la Doha, în optimi, cu 6-3, 6-1, şi la Linz, în optimi, cu 6-1, 6-1. Halep a câştigat singurul duel în 2015, în sferturi, la US Open, cu 6-3, 4-6, 6-4.

Bielorusa are două trofee de Grand Slam în palmares, ambele la Australian Open.

UPDATE 18:11 GAME, SET, MECI HALEP! Peng - Halep 4-6, 6-7. Simona Halep a fructificat a doua minge de meci de care a avut parte şi s-a impus cu 9-7 în tie-break-ul setului secund.

UPDATE 18:07 Simona Halep a salvat o minge de set a lui Shuai Peng, iar scorul în tie-break este 6-6.

UPDATE 18:03 Echilibru şi în tie-break, unde cele două schimbă terenurile la scorul de 3-3.

UPDATE 17:59 Peng - Halep 4-6, 6-6. Replică pe măsură a Simonei Halep, care intră în tie-break după un game câştigat fără vreun punct pierdut.

UPDATE 17:55 Peng - Halep 4-6, 6-5. Game la 0 câştigat de Shiao Peng, al doilea din acest set.

UPDATE 17:53 Peng - Halep 4-6, 5-5. Simona Halep s-a impus pe propriul serviciu, iar setul intră în prelungiri.

UPDATE 17:48 Peng - Halep 4-6, 5-4. Shuai Peng îşi câştigă serviciul şi e din nou în avantaj în al doilea act. Românca serveşte pentru a rămâne în set.

UPDATE 17:43 Peng - Halep 4-6, 4-4. Break Peng! Simona Halep şi-a pierdut şi ea serviciul, iar chinezoaica a echilibrat din nou situaţia în setul secund.

UPDATE 17:37 Peng - Halep 4-6, 3-4. Break Halep! Simona Halep reuşeşte break-ul şi e la numai două game-uri distanţă de calificarea în optimile de finală.

UPDATE 17:34 Peng - Halep 4-6, 3-3. Simona Halep s-a impus din nou pe propriul serviciu. Nu am avut parte de un niciun break până acum în setul al doilea.

UPDATE 17:29 Peng - Halep 4-6, 3-2. Game la 0 câştigat de Shuai Peng, care revine în avantaj în setul al doilea.

UPDATE 17:27  Peng - Halep 4-6, 2-2. Simona Halep a încheiat game-ul cu un as şi a egalat la 2 în setul secund, în care şi-a câştigat mult mai uşor decât adversara game-urile de serviciu.

UPDATE 17:22 Peng - Halep 4-6, 2-1. Chinezoaica a trecut din nou în avantaj în setul secund după un nou game câştigat cu dificultate.

UPDATE 17:18 Peng - Halep 4-6, 1-1. Simona s-a impus pe propriul serviciu şi a egalat scorul în setul secund.

UPDATE 17:15 Peng - Halep 4-6, 1-0. Simona Halep a ratat şansa de a debuta cu break. A irosit două şanse de a câştiga pe serviciul adversarei.

UPDATE 17:09 - Peng - Halep 4-6. Simona câștigă primul set, după ce valorifică a doua șansă!

UPDATE 17:04 - Peng - Halep 4-5. Simona face break-ul și preia conducerea în premieră în acest meci. Românca va servi pentru câștigarea setului.

UPDATE 17:00 - Peng - Halep 4-4. Simona n-are probleme pe propriul serviciu și egalează din nou.

UPDATE 16:57 - Peng - Halep 4-3. Chinezoaica își păstrează serviciul și preia din nou conducerea.

UPDATE 16:52 - Peng - Halep 3-3. Românca își face serviciul și reușește să egaleze.

UPDATE 16:48 - Peng - Halep 3-2. Simona face re-break la 0.

UPDATE 16:45 - Peng - Halep 3-1. Chinezoaica este prima jucătoare care rupe echilibrul și face break-ul.

UPDATE 16:42 - Peng - Halep 2-1. E rândul asiaticei să revină de la 0-30 și să se impună pe propriul serviciu.

UPDATE 16:37 - Peng - Halep 1-1. Simona revine de la 0-30 și își păstrează serviciul.

UPDATE 16:34 - Peng - Halep 1-0. Chinezoaica începe foarte bine meciul și își face serviciul la zero.

UPDATE 16:31 - Peng - Halep 0-0. A început meciul.

UPDATE 16:30 - Halep și Peng se află la încălzire în aceste momente.

UPDATE 16:17 - Simona Halep și Shuai Peng vor intra în scurt timp pe terenul al doilea de la All England Lawn Tennis Club. Meciul dintre Aljaz Bedene și Gilles Muller tocmai s-a încheiat cu victoria luxemburghezului, cu 7-6(4), 7-5, 6-4.

Simona Halep se va duela cu Shuai Peng pentru un loc în optimile de finală de la Wimbledon, iar organizatorii au anunţat când se va desfăşura partida! Meciul este programat azi, de la ora 16:00, şi va fi LIVE TEXT pe digisport.ro.

Meciul este al doilea de pe Terenul 2, după cel de pe tabloul masculin dintre Bedene şi Muller, un duel cu şanse mari de a se întinde pe mai mult de trei seturi, dacă luăm în calcul duelul lui Bedene din primul tur: rezultatul a fost 6-7, 7-6, 6-7, 7-6, 8-6 în partida cu Ivo Karlovic, una care a durat 4 ore şi 25 de minute.

Shuai Peng, o fostă campioană de dublu pe iarba londoneză, va fi adversara Simonei Halep în turul 3 la Wimbledon.

Jucătoarea care ocupă locul 37 în clasamentul WTA este la un singur pas de egalarea celui mai bun rezultat personal la Wimbledon, pe tabloul de simplu. Chinezoiaca a jucat de trei ori în optimi la Londra, în 2011, 2012 şi 2014.

Totuşi, cea mai bună performanţă individuală la simplu într-un turneu de Grand Slam o reprezintă semifinala reuşită la US Open, în 2014. În acelaşi an, a câştigat titlul la dublu la Roland Garros, iar cu un an înainte s-a impus tot la dublu la Wimbledon.

De altfel, Peng este o specialistă a probei de dublu, lucru confirmat de faptul că a ocupat locul 1 în clasamentul mondial, la începutul lui 2014.

Cea mai bună clasare la simplu, unde are un singur titlu (Tianjin, 2016), a fost locul 14, în august 2011.

Va fi prima întâlnire din circuit între cele două jucătoare, despărţite de 35 de poziţii în ierarhia mondială.

Anul trecut, Simona Halep a ajuns în sferturile de finală la Wimbledon, turneu la care a fost semifinalistă în 2014.

Meciul dintre Shuai Peng şi Simona Halep va avea loc vineri, nu mai devreme de ora 15:30, şi va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe digisport.ro.

Digi Sport transmite din acest an şi până în 2022 55 de turnee WTA pe sezon, ÎN DIRECT și în EXCLUSIVITATE.

Etichete: halep wimbledon , halep live text , halep peng

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,7 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei
Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58

Foto S-a decis! Barcelona știe când va juca primul meci pe ”bijuteria” de 1,6 miliarde de euro
camp-nou1
Francisc Dican a descris în patru cuvinte umilința suferită de CFR Cluj pe terenul Farului
dican
Ce a spus Ionuț Cojocaru, după ce a marcat două goluri cu CFR Cluj
Ion Țiriac a spus clar ce se va întâmpla cu Simona Halep: ”Sunt mulți care vorbesc degeaba”
ion-tiriac
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO