Ciolacu a marcat din penalty singurul gol al meciului ACS Heniu Prundu Bârgăului - Olimpia Cluj / Foto: captură Digi Sport

Video ACS Heniu Prundu Bârgăului - Olimpia U Cluj 0-0, 0-1 în prelungiri. Dramatism total în finala Cupei României la fotbal feminin

06.06.2021, 14:55
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Olimpia "U" Cluj a câștigat Cupa României la fotbal feminin, după o luptă dramatică și spectaculoasă cu ACS Heniu Prundu Bârgăului, dar a avut nevoie de prelungiri în fața bistrițencelor, care au dat o replică incredibilă.

ACS Heniu Prundu BârgăuluiUniversitatea Olimpia Cluj 0-0, 0-1 după prelungiri

În prima repriză, Heniu a avut două șane bune, prin Corduneanu și Laiu, iar clujencele au irosit 4 șanse mari, prin Bâtea și Bălăceanu. Echilibrul s-a menținut și în partea secundă, care a fost mai spectaculoasă.

Ciolacu n-a putut să o învingă pe Salamon, care a apărat excelent în poarta lui Heniu, dar Mateș și Boroș au dat replici puternice și au trimis razant cu poarta.

Olimpia U Cluj a câștigat Cupa României

Ultima ocazie din timpul regulamentar le-a aparținut celor de la U Cluj, prin Ciolacu, iar apoi s-a ajuns în prelungiri, unde Clujul a ratat 3 ocazii mari.

Lovitura a dat-o Ciolacu, din penalty, în minutul 114, iar Olimpia U Cluj - ACS Heniu Prundu Bârgăului s-a terminat 1-0. Astfel, clujencele, care au câștigat ultimele 10 titluri, își adjudecă și Cupa României.

VIDEO cu rezumatul meciului ACS Heniu Prundu BârgăuluiUniversitatea Olimpia Cluj 0-0, 0-1 după prelungiri:

LIVE VIDEO ACS Heniu Prundu BârgăuluiUniversitatea Olimpia Cluj 0-0, 0-1 după prelungiri:

Min. 114: GOL U Cluj. Ciolacu transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 112: Penalty pentru U Cluj, la un duel dintre Grecu și Marcu.

Min. 97: Ocazie mare U Cluj. După centrarea din corner a Andreei Ciolacu, Cerescu șutează în Diana Grecu.

Min. 96: Ocazie U Cluj. Cristina Cerescu șutează din afara careului, dar Szidonia Salamon respinge.

Min. 93: Ocazie U Cluj. După o centrare din lovitură liberă, clujencele trimit două șuturi în blocaj, iar al treilea e trimis de Țabur în brațele portarului.

Min. 91: Începe prima repriză de prelungiri. Bistrițencele sunt în inferioritate numerică, după eliminarea Andreei Laiu.

Min. 90+4: Finalul timpului regulamentar. Urmează două reprize a câte 15 minute de prelungiri.

Min. 90+2: Ocazie U Cluj. Ioana Bortan e o lansează perfect pe Mihaela Ciolacu, care targe din marginea careului, dar portarul iese în întâmpinare și deviază mingea.

Min. 80: Ocazie mare Heniu. Laiu centrează perfect pentru Mădălina Boroș, care preia perfect și șutează din afara careului, dar razant cu poarta.

Min. 69: Ocazie ACS Heniu. O minge greșită de clujence ajunge la Daniela Mateș, care trage din marginea careului, dar puțin pe lângă poartă.

Min. 68: Ocazie U Cluj. Mihaela Ciolacu e lansată perfect cu o pasă filtrantă, scapă spre poartă, o depășește pe portarul Salamon și încearcă să o lobeze, dar aceasta reține mingea.

Min. 57: ACS Heniu cere penalty după o minge trimisă de Laiu, care pare să o lovească în mână pe Ficzay.

Min. 46: Ocazie U Cluj. Mihaela Ciolacu șutează de la distanță, dar portarul reține.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, ACS Heniu Prundu Bârgăului - U Olimpia Cluj 0-0.

Min. 30: Ocazie Heniu. După o centrare în careu, Laiu reia cu capul, dar portarul respinge.

Min. 27: Ocazie U Cluj. Ioana Bălăceanu șutează din marginea careului, dar portarul apără.

Min. 16: Ocazie U Cluj. După o centrare din lovitură liberă, mingea ajunge la Bălăceanu, care șutează din întoarcere, din 6 metri, dar portarul respinge cu piciorul.

Min. 9: Ocazie mare U Cluj. Rashida Biel pasează în careu, Mara Bâtea driblează portarul, dar apoi luftează.

Min. 8: Ocazie Heniu. Mădălina Boroș centrează din corner, iar Andreea Corduneanu trimite cu capul, dar exact pe direcția portarului, care reține pe linia porții.

Min. 1: Începe meciul.

ACS Heniu Prundu BârgăuluiUniversitatea Olimpia Cluj. Echipele:

ACS Heniu: Szidonia Salamon - Lenuța Ștef, Andreea Corduneanu, Diana Grecu, Ana Palaghia - Mihaela Merlan, Edvina Ciontoș, Beata Ambruș - Mădălina Boroș, Andreea Laiu, Alexandra Hornea

Rezerve: Daniela Mureșan, Maria Baciu, Diandra Jean, Daniela Mateș, Mihaela Purcil, Ioana Cătuna, Dănuța Ciurea

Antrenor: Călin Svoboda

U Olimpia Cluj: Erin Seppi - Rashida Beal, Maria Ficzay, Oana Negrea, Cristina Botojel - Mihaela Ciolacu, Ioana Bortan, Cristina Cerescu - Carolina Țabur, Ioana Bălăceanu, Mara Bâtea

Rezerve: Sara Câmpean, Sonia Bumbar, Roxana Mirea, Adina Borodi, Andreea Pânzaru, Noemi Vincze, Simona Sigheartău, Maria Stamate, Carmen Marcu

Antrenor: Iulian Szekely

ACS Heniu Prundu Bârgăului și Universitatea Olimpia Cluj, formațiile care au încheiat sezonul 2020-2021 al Ligii 1 pe primele două locuri, se duelează de la ora 12.30, în direct la Digi Sport 3, în finala Cupei României.

Cele două formații s-au confruntat în acest sezon al Ligii 1 de trei ori. De fiecare dată a câștigat ”U” Olimpia Cluj. După 1-0, pe teren propriu, în sezonul regulat (etapa a 11-a, 11 noiembrie), clujencele s-au descătușat câștigând în play-off de fiecare dată la scor, 10-1, acasă (etapa 2, 21 martie), și 6-1 la Prundu Bârgăului (etapa a 7-a, 16 mai).

Heniu a ajuns în marea finală după ce a trecut, în ordine, de ACS Fotbal Feminin Baia Mare (3-0, în deplasare), Vasas Femina Odorheiu Secuiesc (5-3, pe teren propriu) și de Vulpițele Galbene Roman (8-0, pe teren propriu).

Universitatea Olimpia Cluj a jucat toate meciurile din actualul sezon al Cupei României în deplasare: 18-1 cu ACS Academia de Fotbal şi Tenis Măgura, 5-0 cu CS Universitatea Alexandria și 3-0 cu Piroş Security Arad.

Etichete: finala cupei româniei feminin , acs heniu prundu bârgăului , universitatea olimpia cluj

Această femeie se plânge pe TikTok că nu se poate angaja. Milioane de oameni s-au uitat la clip și i-au spus care-i motivul

Ash Putnam a povestit într-un clip postat pe TikTok că a fost supărată și frustrată după ce un lanț de magazine de îmbrăcăminte nu a angajat-o, presupunând că din cauza tatuajelor pe care le are.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica