Oficial Pentru prima dată în carieră! Davide Ancelotti a plecat de lângă Carlo și e antrenor principal
articol scris de Digi Sport08.07.2025, 20:53
UCL: Universitatea Craiova - Levski Sofia, miercuri, 20:30, DGS 1
UECL: CFR Cluj - Alashkert, joi, 21:30, DGS 1
Davide Ancelotti (35 de ani), fiul lui Carlo Ancelotti, a fost prezentat marți, 8 iulie, ca noul antrenor al celor de la Botafogo, participantă la Cupa Mondială a Cluburilor.
Acesta este primul mandat de principal pentru Davide Ancelotti, după ce a fost secundul tatălui său la Real Madrid. Carlo Ancelotti a plecat în această vară de pe ”Santiago Bernabeu” și a preluat selecţionata Braziliei.
David Ancelotti a semnat cu Botafogo
Davide Ancelotti va fi și asistentul tatălui său la naționala Braziliei, dar a decis să accepte și oferta celor de la Botofogo, club tot din Brazilia cu care a semnat un contract pe două sezoane.
Italianul îl va înlocui pe brazilianul Renato Paiva, care a fost demis după eliminarea lui Botafogo în optimile de finală la Mondialul cluburilor din Statele Unite.
Fiul lui Ancelotti şi-a început cariera de antrenor secund în 2015 şi a mai activat la cluburi precum SSC Napoli, Everton şi Bayern Munchen.
Etichete: carlo ancelotti , botafogo , davide ancelotti
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții