Christophe Galtier la PSG / Foto: Profimedia

Christophe Galtier: ”O problemă de analiză proastă”. Concluzia lui Kylian Mbappe după victoria cu Maccabi Haifa

15.09.2022, 12:36
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

PSG a învins-o pe Maccabi Haifa, scor 3-1, în etapa a doua a grupelor UEFA Champions League.

• Lionel Messi, Kylian Mbappe și Neymar au semnat golurile pentru parizieni în minutele 37, 69 și 88, respectiv Chery, în minutul 24, pentru Maccabi Haifa.

Christophe Galtier, după ce PSG a învins-o pe Maccabi Haifa în grupele Champions League

După victoria din Israel, Christophe Galtier a scos în evidență capitolul la care a suferit echipa sa, dar și cum a reușit să-i facă pe elevii săi ca să revină în joc.

Am avut două-trei situații mari în prima repriză, dar au avut și ei.

Nu eram bine organizați și am fost tăiați rapid în două. A avut o primă repriză foarte dificilă. A trebuit să redresăm lucrurile și după pauză am fost mult mai compacti.

Adversarii sunt întotdeauna de foarte bună calitate în Liga Campionilor. A trebuit să reacționăm după prima repriză care a fost medie, mai ales la nivel tactic.

Am fost tăiați în două, blocul echipei noastre a fost jos. Din momentul în care au coborât cei trei din față pentru a intra din nou în bloc, am fost mai bine.

Nu a fost o chestiune de lipsă de efort, ci o problemă de analiză proastă a presiunii dintre mijlocașii noștri și trio-ul nostru de atac”, a spus Christophe Galtier, după succesul cu Maccabi Haifa, potrivit RMC.

Kylian Mbappe, după victoria cu Maccabi Haifa

Kylian Mbappe a recționat la rândul său după meciul cu Maccabi Haifa.

Am adormit puțin și am primit gol. Apoi am reacționat bine. Am început să instalăm jocul nostru și să facem diferența pe teren. Am reușit să înscriem al doilea și să pecetluiem victoria la final cu al treilea gol.

Trebuie să ne îmbunătățim jocul. Va trebui să muncim. Lucrăm în timpul săptămânii, dar acum trebuie să obținem rezultate rapid pentru că lucrurile importante se vor întâmpla repede, precum Cupa Mondială”, a transmis Kylian Mbappe, la Canal +.

Maccabi Haifa – PSG 1-3. Messi, Neymar și Mbappe, din nou decisivi

PSG putea deschide scorul încă din minutul 2, însă șutul lui Kylian Mbappe a fost blocat, iar balonul a ieșit în afara terenului.

Neymar a avut o șansă importantă în minutul 7, însă a obținut doar o lovitură de la colțul terenului. Messi putea înscrie în minutul 18, însă defensiva adversă a rezolvat ușor faza.

Maccabi Haifa i-a surprins pe parizieni în minutul 24 când Chery a reușit să deschidă scorul după o eroare a lui Verratti. Sandgren a centrat, iar Chery a înscris din fața porții lui Donnarumma.

Câteva minute mai târziu, Pierrot a înscris în poarta lui Donnarumma, însă reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Messi a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, când a ajuns la un balon respins în careu.

În repriza secundă, Messi a pasat decisiv la golul lui Kylian Mbappe în minutul 69. Fracezul a trimis cu latul cu piciorul drept și scorul a devenit 2-1 în favoarea parizienilor.

Scorul final a fost stabilit pe finalul partidei de Neymar care a ajuns la centrarea lui Verratti și a înscris în poarta apărată de Cohen.

Parizienii sunt liderii grupei H, cu un total de șase puncte, în timp ce Maccabi Haifa sunt pe ultimul loc, fără niciun punct.

VIDEO Rezumat Maccabi Haifa - PSG 1-3

Etichete: psg , maccabi haifa , grupele champions league , christophe galtier , rezumat maccabi haifa psg

Această femeie se plânge pe TikTok că nu se poate angaja. Milioane de oameni s-au uitat la clip și i-au spus care-i motivul

Ash Putnam a povestit într-un clip postat pe TikTok că a fost supărată și frustrată după ce un lanț de magazine de îmbrăcăminte nu a angajat-o, presupunând că din cauza tatuajelor pe care le are.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”

Dan Petrescu vine, jucătorii pleacă! E OUT fotbalistul care nu a mai evoluat de 17 luni pentru CFR

Alertă cu Luca Mihai, jucătorul băgat în spital de Homawoo. ”Este foarte, foarte grav, traversează niște momente...”

Gigi Becali a spus care e singurul său regret din acest sezon: "Nu mai fac niciodată așa ceva!"

Elias Charalambous a câștigat titlul cu FCSB, iar presa din Cipru a reacționat imediat

Boloni trimite ”săgeți” către PSG după titlul cucerit de parizieni: ”E a doua oară când se întâmplă asta!”

Paris Saint-Germain a câștigat Ligue 1! Ultimul titlu pentru Kylian Mbappe în Franța

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWSofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger

Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant citeşte ştirea pe Prosport.ro

Neluțu Varga face anunțul mult așteptat: ”Petrescu se va ocupa de mâine ” citeşte ştirea pe ziare.com

Tunelurile și catacombele secrete de sub România: Există peste 500 de astfel de structuri, iar Ceaușescu voia să circule cu mașina pe sub București citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Christina Aguilera, mai slabă ca oricând. Artista a făcut spectacol în Las Vegas într-un body nude și cizme lungi