Nicolae Stanciu a semnat în vară cu Slavia Praga / Foto: Twitter Slavia Praga

Video Meci mare făcut de Nicolae Stanciu la Milano! Trei șanse mari de a marca pe Giuseppe Meazza, după șapte ani

17.09.2019, 21:25
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Nicolae Stanciu (26 de ani), titular pentru Slavia Praga în primul meci din Champions League, a fost extrem de aproape, de trei ori, să deschidă scorul pentru formația sa, în fața lui Inter Milano.

Cele două formații au intrat la pauză cu scorul de 0-0, iar imediat după pauză Stanciu a atacat periculos poarta apărată de Samir Handanović (35 de ani).

În minutul 51, Nicușor Stanciu a prins un șut foarte bun pe poarta "nerazzurrilor", dar portarul sloven a fost la post și a reținut. Trei minute mai târziu, Stanciu a trimis din nou amenințător, de la 20 de metri, dar mingea a trecut ușor pe lângă poartă.

În minutul 68, Stanciu a executat foarte bine o lovitură liberă, iar mingea a trecut foarte aproape de bară.

Slavia Praga face parte din grupa F, alături de Barcelona, Borussia Dortmund și Inter Milano. Cehii au debutat în acest sezon de Champions League pe terenul italienilor, după ce i-au interzis accesul în grupele competiției echipei antrenate de Dan Petrescu, CFR Cluj.

Presa italiană l-a considerat pe Nicolae Stanciu principala amenințare de la Slavia Praga

Nicolae Stanciu era considerat de presa italiană principala ameninţare pentru Inter înaintea partidei de debut din grupele Ligii Campionilor, cu Slavia Praga.

"Ochii pe Stanciu. Starul Slaviei a speriat-o deja pe Inter în 2012, în play-off-ul Europa League", a scris Gazzetta dello Sport, care şi-a amintit de duelul din urmă cu şapte ani dintre "nerazzurri" şi fosta echipă a mijlocaşului român, FC Vaslui, scor 2-2. Românul chiar a reușit să marcheze primul gol al moldovenilor, din penalty.

"Mijlocaşul în vârstă de 26 de ani din Alba Iulia se înscrie în tradiţia mijlocaşilor români tehnici şi fantezişti. Amintiţi-vă de Gică Hagi. Stanciu e foarte rapid, iar specialitatea sa sunt loviturile libere.

A jucat 52 de meciuri în Liga Campionilor şi Europa League, a înscris 12 goluri şi a oferit cinci pase decisive. Şi-a demonstrat apetenţa pentru gol pe 30 august 2012, pe Meazza, în play-off-ul Europa League, când nerazzurri au suferit în faţa românilor pentru calificarea în faza grupelor. În prima jumătate de oră Stanciu a înnebunit apărarea lui Stramaccioni, iar apoi a transformat un penalty", au notat jurnaliştii italieni.

Etichete: inter milano , nicolae stanciu , slavia praga , inter - slavia

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și de petrecerea cu spumă. Nu a lipsit nici mâncarea tradițională, gazdele au pregătit un adevărat festin pentru turiștii veniți din toate colțurile țării și chiar de peste hotare.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid

Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Fotbaliștii de la FCSB, dezvăluiri neașteptate la un an după ce Farul a luat titlul. ”Nu meritau un comportament civilizat”

Ange Postecoglou, reacție sinceră după ce Tottenham a ajuns la trei înfrângeri consecutive: ”Este corect să spun”

Exclusiv Gigi Becali, sfătuit să îl transfere urgent pe Denis Alibec. ”Singurul jucător care poate face asta”

Oficial A pariat de 50 de ori și acum a primit o nouă suspendare. Ce a transmis Federația

Echipa lui Nicolae Stanciu și Cosmin Contra, umilită în Arabia Saudită: în minutul 25 era 4-0 pentru Al-Ahli

Italienii au reacționat, după ce s-a aflat ce propunere a primit Cristi Chivu de la o cvadruplă câștigătoare UCL

PEROZ"Toată lumea săruta un bărbat de 80 de ani". Văduva lui Hugh Hefner, despre partea întunecată a traiului cu milionarul

FILM NOWPierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”

Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului citeşte ştirea pe Prosport.ro

Revenire fantastică în a doua semifinală de la Madrid Open. Ce jucătoare se vor întâlni în ultimul act citeşte ştirea pe ziare.com

Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place