Din 5 încercări nu ghicești! Care e țara în care s-au născut cei mai mulți jucători de la Cupa Africii
articol scris de Digi Sport01.01.2026, 13:44
La Liga: Real Madrid - Levante, sâmbătă, 15:00, DGS 1
SuperLiga: Rapid - Metaloglobus, sâmbătă, 20:00, DGS 1
La Cupa Africii pe Națiuni, competiție începută pe 21 decembrie, au luat startul 24 de naționale repartizate în șase grupe. În prezent, turneul se află în faza optimilor.
În total, la Cupa Africii s-au deplasat 658 de jucători, iar cei de la Foot Mercato au făcut o investigație pentru a afla locul nașterii acestora.
- Citește și: Roșu direct după doar 10 minute: ”Nu ai cum să faci așa ceva”! Un fotbalist de la FCSB a fost apoi ”victima”
Franța, locul în care s-au născut cei mai mulți jucători de la Cupa Africii
Răspunsul? Franța. Nu mai puțin de 107 jucători, mai mult de un sfert, s-au născut în Hexagon. Pe locul doi se află Coasta de Fildeș (29 de nașteri), Africa de Sud (28), Egipt (25) și Nigeria (24).
Pentru 31 de jucători nu a putut fi identificat locul nașterii. Mai jos, lista completă a țărilor unde s-au născut fotbaliștii participanți la Cupa Africii:
- Franța: 107
- Coasta de Fildeș: 29
- Africa de Sud: 28
- Egipt: 25
- Nigeria: 24
- Botswana: 24
- Spania: 24
- Zambia: 23
- Uganda: 22
- Tanzania: 22
- Zimbabwe: 22
- Benin: 20
- Sudan: 20
- Mozambic: 20
- Angola: 19
- Mali: 18
- Gabon: 18
- Burkina Faso: 17
- Regatul Unit: 17
- Camerun: 15
- Senegal: 15
- Maroc: 14
- Tunisia: 14
- Belgia: 13
- Algeria: 12
- Guineea Ecuatorială: 8
- RD Congo: 7
- Germania: 6
- Olanda: 6
- Portugalia: 5
- Elveția: 3
- Suedia: 2
- Comore: 1
- Norvegia: 1
- Kenya: 1
- Ghana: 1
- Italia: 1
- Gambia: 1
- Statele Unite: 1
- Canada: 1
Tabloul din optimile Cupei Africii pe Națiuni
- Mali - Tunisia
- Senegal - Sudan
- Egipt - Benin
- Coasta de Fildeș - Burkina Faso
- Africa de Sud - Camerun
- Maroc - Tanzania
- Algeria - RD Congo
- Nigeria - Mozambic
Optimile de finală sunt programate între 3 și 6 ianuarie, iar sferturile între 9 și 10. Semifinalele se vor juca în data de 14 ianuarie, finala mică pe 17, iar finala mare pe 18.
Etichete: franta , jucatori , cupa africii , locul nasterii
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții