Exclusiv Edi Iordănescu, convins de Gică Hagi la naționala României: ”Are un avantaj pe care l-am avut și eu”
articol scris de Digi Sport17.04.2026, 07:45
SuperLiga: Oțelul Galați - UTA Arad, vineri, 17:30, DGS 1
SuperLiga: FC Argeș - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1
Edi Iordănescu (47 de ani), fost selecționer al ”Tricolorilor”, are mare încredere că Gică Hagi (61 de ani) va reuși lucruri bune la naționala României.
Joi, în urma unei ședințe a Comitetului Executiv, președintele Răzvan Burleanu (41 de ani) a susținut o conferință de presă, în care a făcut precizări despre numirea lui Gică Hagi pe banca naționalei României.
Edi Iordănescu, despre Gică Hagi la naționala României: ”Are toate calitățile să producă performanță la națională”
Edi Iordănescu este convins că Gică Hagi are toate calitățile necesare pentru a duce naționala României la următorul nivel.
Galerie Foto
”Cred foarte tare în Gică, în mentalitatea lui. Are toate calitățile ca să producă performanță la națională. Mai are un avantaj, pe care l-am avut și eu. A crezut și crede foarte mult în jucătorul român și potențialul lui.
Automat se creează o emulație în competiția internă și chiar la cei din străinătate. Va avea o misiune importantă, dar entuziasmul, experiența lui, toate pot ajuta.
Referitor la grup. Nu mă convinge nimeni că acest grup nu poate și că s-a autodepășit la EURO. După mult timp am avut un grup unit. Disciplină, muncă. Un grup cu caracter frumos, fără orgolii.
Nu am avut momente ușoare nici noi. Au fost și între noi momente tensionate. Toată lumea a fost super disponibilă să învețe. Un grup cu un spirit total diferit, dar cu talent și potențial. A dovedit că poate fi competitiv, a câștigat 3 grupe.
S-a ratat Mondialul, dar nu putem șterge imediat. Sunt ajustări care pot fi făcute în continuare, jucători care pot fi integrați în scurt timp. Dar cine spune că acest grup nu are talent, nu are potențial, nu are dreptate”, a spus Edi Iordănescu, la Liga Digisport.
Gică Hagi își va începe mandatul cu două meciuri amicale, în luna iunie: cu Georgia, la Tbilisi, și cu un adversar care urmează să fie anunţat.
După cele două partide de pregătire, România va juca în noul sezon din Liga Naţiunilor.
VIDEO cu intervenția lui Edi Iordănescu la Liga Digisport
Urmează debutul în noua ediție din Liga Națiunilor
După amicalele din iunie, pentru Gică Hagi și ”Tricolori” urmează debutul în noua ediție a Ligii Națiunilor.
"Tricolorii" fac parte din Grupa a 4-a a Ligii B și vor avea 3 adversare care joacă în finala pentru Cupa Mondială 2026: Suedia, Bosnia-Herţegovina şi Polonia.
Meciurile din Liga Naţiunilor se vor disputa în această toamnă, între 25 septembrie şi 17 noiembrie.
Prestaţia din Liga Naţiunilor va determina urna din care România va face parte la tragerea la sorţi pentru EURO 2028.
Astfel, este foarte important ca România să se claseze între primele două pentru a avea adversari mai uşori în preliminarii.
Calificarea la Campionatul European 2028 va fi primul obiectiv al lui Gică Hagi, la cel de-al doilea său mandat pe banca României.
"Regele" și-a început cariera de antrenor chiar pe banca naționalei României, însă experiența sa s-a încheiat brusc, după barajul pentru calificarea la CM 2002 pierdut în fața Sloveniei. România n-a mai participat la o Cupă Mondială din 1998.
Ulterior, le-a mai pregătit pe Bursaspor, Galatasaray, Poli Timișoara, FCSB și Viitorul (actuala Farul).
La jumătatea lunii martie, Gică Hagi a mai făcut un pas spre funcția de selecționer. I-a cedat pachetul majoritar de acțiuni de la Farul lui Gică Popescu și nu mai există niciun impediment în calea revenirii sale la națională.
Cum determină locul din Liga Naţiunilor urna din calificările pentru EURO:
- Urna 1: Echipele din Liga A care încheie pe locurile 1-3
- Urna 2: Echipele de pe ultimul loc din Liga A şi echipele de pe locurile 1-2 din Liga B
- Urna 3: Echipele de pe locurile 3-4 din Liga B şi câştigătoarele din Liga C
- Urna 4: Echipele din Liga C care încheie pe locurile 2-4
- Urna 5: Echipele din Liga D
Programul României în Liga Naţiunilor
- 25.09.2026: Suedia – România (21:45)
- 28.09.2026: România – Bosnia-Herţegovina (21:45)
- 02.10.2026: Polonia – România (21:45)
- 05.10.2026: România – Suedia (21:45)
- 14.11.2026: România – Polonia (21:45)
- 17.11.2026: Bosnia-Herţegovina – România (21:45)
Imagini de colecție cu Gică Hagi
Galerie Foto
Etichete: gica hagi , edi iordanescu , gica hagi nationala
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții