Obsesia lui Gică Hagi! Până și Florinel Coman l-a contrazis: "Nu mai vreau să joc atacant"
articol scris de Digi Sport03.06.2026, 15:03
Fotbal: Franța - Coasta de Fildeș, joi, 22:15, DGS 1
Fotbal: Suedia - Grecia, joi, 20:00, DGS 1
Florinel Coman (28 de ani) a fost surpriza pregătită de Gică Hagi (61 de ani) pentru primul meci de la revenirea la naționala României.
Pe lângă faptul că a fost titularizat, deși a avut cifre modeste la Al-Ghafara, Florinel Coman a fost utilizat ca vârf. Gică Hagi consideră că Mbappe de România dă cel mai bun randament ca atacant central, însă până și fotbalistul a recunoscut că nu se simte bine în acea zonă.
Florinel Coman, în 2024: "Cel mai bine joc în banda stângă! Dacă m-ar trece vârf, mi-ar luat din calități"
Florinel Coman este crescut la Academia Hagi, iar actualul fotbalist de la Al-Gharafa a fost folosit ca vârf până la 17 ani. Ulterior, jucătorul a fost utilizat în benzi și a spus că se simte mai bine, însă Gică Hagi își menține părerea că jucătorul format de el este, de fapt, număr 9.
În 2024, Florinel Coman spunea că nu se simte bine ca atacant și dă cel mai bun randament ca bandă stânga.
”Am jucat atacant central, până la 17 ani doar asta am jucat. Când m-a luat domnul Hagi la echipa mare, atunci am jucat în lateral. M-a băgat puțin ca să mă integrez pentru că nu aveam forța necesară pentru poziția de vârf. Am jucat atacant la Iași, în repriza a doua.
Aș putea să joc genul ăla de atacant, dar nu poți să mă compari pe mine cu Compagno, nu mă pot bate cu fundașii cum o face el. A fost discuție la nunta lui Ianis, ce v-a povestit și dânsul (n.r.- Gigi Becali). A venit la mine și mi-a spus că a vorbit cu domnul Hagi și i-a spus până la urmă adevărul.
V-am zis, am jucat atacant, când m-a pus în bandă, nu mi-a plăcut de nicio culoare. Acum nu mai vreau să joc atacant. Dar dacă dau un randament în momentul de față în banda stângă, cred că dacă aș trece vârf, mi-ar lua din calități la momentul acesta.
Ca să-mi schimb poziția, ar trebui să fac și antrenamente, să-mi simt din nou mișcările, sunt alte mișcări în centru față de bandă. E clar că mă simt foarte bine acum, am alte sincronizări în bandă. Pentru echipă, da (n.r.- ar juca atacant). Dacă-mi spui că vom lua campionatul, joc vârf, chiar dacă nu voi mai da niciun gol”, a spus Florinel Coman, în 2024.
În 2018, Ilie Dumitrescu declara că Florinel Coman nu este potrivit ca număr 9.
"Sunt câteva lucruri importante în fișa postului de număr 9. În primul rând trebuie să fie puternic, să poți proteja mingea și să dai pase către jucătorii care vin din linia a doua. În plus, Coman nu are un joc aerian bun, nu câștigă multe dueluri.
Poate compensa prin tehnica superioară față de mulți jucători. Dar pentru mine nu e număr 9. Îl contrazic pe Gică Hagi. Doar când obosește Gnohere, poate juca acolo Coman, cu Florin Tănase în spate", a declarat Ilie Dumitrescu pentru Digi Sport.
Aseară, 2 iunie, la pauza meciului Georgia - România, Gică Craioveanu critica folosirea lui Florinel Coman ca vârf.
”Eu zic că nu (n.r. Trebuie continuat cu Florinel Coman vârf?). Depinde și de ce vrea Gică. Eu aș folosi un vârf veritabil. Asta a făcut diferența în seara asta, între Louis Munteanu, un `9` care știe să atace spațiile, e în zona lui de confort, și Florinel Coman, care nu a jucat de foarte mult timp acolo.
Eu aș prefera un vârf. Chiar și pe Bîrligea l-aș băga. Coman, să nu se supere nimeni, evită contactul pentru că nu e un jucător care să se bată. Și eu eram mai fricos, am spus-o mereu. Eu cred că îi scoți calitatea cea mai bună: să vină cu fața la adversar, 1 contra 1”, a declarat Gică Craioveanu, la Digi Sport Special.
Gică Hagi, întrebat direct despre poziția lui Florinel Coman, după Georgia - România 1-1
Printre altele, Hagi a fost întrebat de ce l-a folosit pe Florinel Coman pe post de atacant.
Gică Hagi a părut iritat de această întrebare și a spus că poziția principală a lui Florinel Coman (jucător crescut de ”Rege” în academia Viitorului) este cea de atacant central.
”Poziția numărul 1 a lui Coman e vârf, nu știu dacă știați. Că a jucat și extremă, da, știe să joace și bandă. Poate da randament foarte bun.
A fost periculos, a fost în joc. Am vorbit cu el, știam că intră Louis Munteanu în minutul 46. Florinel a jucat mai puțin în acest sezon”, a spus Gică Hagi, după meci.
VIDEO cu rezumatul meciului Georgia - România 1-1
Etichete: gica hagi , romania , echipa nationala , florinel coman , coman atacant
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții