Virgil van Dijk și arbitrul Felix Zwayer / Foto: Getty Images

Întrebat despre arbitrul de la Olanda - Anglia, Van Dijk a scos în față meciul cu România: ”Vreți să am probleme?”

articol scris de Digi Sport
11.07.2024, 16:25
  • SuperLiga: Csikszereda - FCSB, duminică, 20:30, DGS 1

  • SuperLiga: Sepsi - ”U” Cluj, duminică, 17:30, DGS 1

Felix Zwayer (43 de ani) a fost arbitrul care a condus semifinala EURO 2024 dintre Olanda și Anglia, terminată cu victoria englezilor, scor 2-1.

Suspendat în trecut pentru luare de mită, arbitrul german a ajuns din nou un subiect de controversă, după ce a dictat un penalty în favoarea englezilor, după intervenția VAR, la scorul de 1-0 pentru Olanda.

Faza reclamată este duelul dintre Kane și Dumfries, când englezul a șutat mingea, iar imediat după s-a lovit de crampoanele fundașului. Inițial, Zwayer n-a dictat penalty, dar și-a schimbat decizia după revederea fazei.

Virgil van Dijk: ”Tot el a arbitrat și meciul cu România, iar atunci a fost în regulă”

La finalul meciului cu Anglia, Van Dijk a fost indignat de reacția arbitrului german, care a plecat direct la vestiare, fără să dea mână cu jucătorii ambelor naționale și să le explice decizia luată, așa cum se întâmplă spre exemplu, în Bundesliga. ”Arbitrul a fugit direct la vestiar după fluierul final, asta spune multe”

La flash-interviu, căpitanul Olandei a fost întrebat și ce părere are despre trecutul arbitrului Felix Zwayer, care a fost suspendat din activitate în anul 2005, iar Van Dijk nu a vrut să comenteze prea mult pe seama acestui subiect și a dat exemplul meciul cu România.

”Cred că ne-am descurcat bine în această seară (n.r.-ieri), însă după ce am deschis scorul, parcă s-au năvălit peste noi, a existat și incidentul de la penalty...

Cred că sunt multe emoții care ne încearcă, dar dacă decizia a fost luată, trebuie să o acceptăm. VAR a intervenit. Trebuie să trecem peste, e timpul pentru o pauză.

(n.r.-ce părere ai de faptul că arbitrul de la acest meci a fost suspendat pentru luare de mită?) Ce vreți de la mine? Vreți să am probleme? Tot el a arbitrat și meciul cu România, iar atunci a fost în regulă, discutați voi mai multe”, a declarat Virgil van Dijk.

Felix Zwayer, criticat și pentru prestația din România - Olanda 0-3

Neamțul a condus și meciul în urma căruia România s-a oprit în optimi la EURO. S-a făcut inclusiv o petiție prin care s-a cerut suspendarea lui Zwayer pentru prestația sa, deși, evident, UEFA n-a luat-o în seamă.

Două controverse au fost în prima repriză, când Dumfries i-a accidentat pe Hagi, căruia i-a spart capul chiar în careul olandez, și pe Mogoș, căruia i-a provocat o comoție și românul nu a mai putut juca, ambele nesancționate.

În partea a doua, în minutul 81, arbitrul german a oprit un contraatac periculos al României pentru un joc periculos al lui Alibec, care, însă, nu a ridicat piciorul prea sus, în timp ce Dumfries, neatins, a simulat și s-a aruncat pe jos.

Etichete: romania , olanda , romania - olanda , olanda anglia , felix zwayer , virgil van dijk


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Momentul în care forțele ucrainene au respins un atac masiv al unei divizii de tancuri în regiunea Donețk

Corpul 1 Azov al Gărzii Naționale a Ucrainei, împreună cu unitățile adiacente ale Forțelor de Apărare, a respins un atac de amploare în care au fost implicate două armate rusești și o divizie de tancuri în regiunea Donețk.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Comunicat oficial dat de FIFA, după ce 23 de milioane de oameni au cerut excluderea definitivă a Argentinei de la Cupa Mondială

Lovitură de proporții! Așteptat la FCSB, Denis Drăguș a ales

Ce lovitură: Pep Guardiola și-a ales următoarea echipă, după ce a refuzat Italia

Foto Doi campioni mondiali, pe prima pagină în Spania: ”S-au afișat împreună”. Unul dintre ei e căsătorit și are un copil

Exclusiv Dani Coman a intrat în direct și i-a anunțat "sentința", după Argeș - Petrolul: "Nu mă interesează"

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Video Nsimba a mers la Istvan Kovacs și derby-ul Dinamo - Craiova a fost imediat oprit! Radu Naum: ”Extrem de grav!”

Exclusiv Gică Craioveanu știe decizia Craiovei în cazul lui Filipe Coelho, după dezastrul cu Dinamo! ”Va interveni. Îți spun eu”

Mihai Bendeac a postat doar două cuvinte, imediat după ce Craiova a fost ”călcată în picioare” de Dinamo

Jose Mourinho s-a decis imediat în privința transferului uriaș al lui Vinicius de la Real Madrid

Citeşte şi

După un an la PSV, Dennis Man și-a decis viitorul: ”Mi-a fost greu”

Gică Hagi a intervenit, după ce Denis Drăguș a devenit o "obsesie" pentru Gigi Becali! Mesajul transmis

PEROZ„Mi-aș dori să-mi acorzi o șansă”. Cum a reacționat Ioana Ginghină după un mesaj primit de la un admirator

FILM NOWCum se menține în formă Amal Clooney la 48 de ani. Ce mănâncă în fiecare dimineață soția lui George Clooney și ce exerciții face

Șeful Școlii de Antrenori îi dă replica devastatoare lui Daniel Stanciu: ”Vorbitori prin parcuri” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum s-a "pulverizat" averea de 41 de milioane de dolari a Arantxei Sánchez Vicario: „Banii au dispărut” citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Inna, răvășitoare într-un costum de baie minuscul, pe marginea piscinei. Fanii au fost impresionați: „Ești regina verii!”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Inna, răvășitoare într-un costum de baie minuscul, pe marginea piscinei. Fanii au fost impresionați: „Ești regina verii!”

Digi World

„Cea mai mare greșeală din viața mea a fost căsnicia”. Confesiunea tulburătoare a unei femei de 107 ani despre secretul longevității

Digi Animal World

Imagini rare din România. O pisică sălbatică și cei patru pui ai săi, surprinși într-un parc național