Meciul dintre Sevilla și Alaves / Foto: Getty Images

Video Sevilla - Alaves 2-3. Trupa lui Ianis Hagi, gol de 3 puncte în minutul 90

13.01.2024, 00:19
  • Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Alaves, echipa la care este legitimat Ianis Hagi (25 de ani), a învins-o, în deplasare, pe Sevilla, scor 3-2, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 20 din La Liga.

Sevilla - Alaves 2-3. A doua victorie consecutivă în campionat pentru oaspeți

Golurile acestei partide au fost marcate de Rafa Mir (minutul 70) și Lucas Ocampos (minutul 81, penalty) pentru gazde, respectiv Nahuel Tenaglia (minutul 26) și Kike Garcia (minutul 40) și Ruben Duarte (minutul 90) pentru Alaves.

Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată în această partidă.

În urma acestei victorii, Alaves se află pe locul al 13-lea din clasamentul La Liga, cu 20 de puncte acumulate după 20 de runde. De partea cealaltă, Sevilla ocupă poziția a 16-a, cu 16 puncte obținute după 20 de meciuri.

VIDEO Rezumat Sevilla - Alaves 2-3

Min. 90+9: Final de meci!

Min. 90: Gool Alaves! Vicente centrează în careu din corner, mingea este deviată cu capul de Omorondion către Duarte, iar acesta înscrie din câțiva metri în poarta lui Dmitrovic.

Min. 81: Gool Sevilla! Ocampos transformă lovitura de la 11 metri.

Min. 80: Penalty Sevilla! Diaz este faultat în careu de Benavidez, iar arbitrul acordă penalty pentru Sevilla.

Min. 70: Gool Sevilla! Suso centrează în careul mic, un adversar ratează intercepția, iar balonul ajunge la Rafa Mir care marchează cu pieptul din apropierea porții.

Min. 59: Ocazie Alaves! Ramos trimite mingea direct în picioarele lui Garcia, care scapă pe contraatac. Ulterior, atacantul lui Alaves evită mai mulți adversari și, ajuns în careul Sevillei, șutează puțin pe lângă poartă.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+4: Pauză!

Min. 45+2: Ocazie Alaves! Kike Garcia trimite mingea cu capul pe poarta Sevillei în urma unei centrări în careu, dar Dmitrovic respinge balonul în bară.

Min. 40: Gool Alaves! Vicente îi trimite balonul cu capul în careu lui Garcia, care șutează spre poarta adversă, iar mingea intră în poarta lui Dmitrovic după ce balonul este deviat decisiv de Marcao.

Min. 25: Gool Alaves! Rioja trimite mingea din corner în suprafața de pedeapsă, Guridi deviază mingea cu capul în centrul careului mic, iar Tenaglia împinge balonul în poarta lui Dmitrovic.

Min. 3: Ocazie Sevilla! Navas șutează puternic de la aproximativ 25 de metri, iar mingea șterge transversala.

Min. 1: A început partida!

Înainte meciului direct, cele două formații sunt vecine de clasament. Sevilla ocupă locul 16 în momentul de față, cu 16 puncte, în timp ce Alaves este pe 15 și are 17 puncte în 19 meciuri.

Echipele de start:

Sevilla: Dmitrovic - Navas, Ramos, Marcao, Salas - Suso, Soumare, Rakitic, Torres - Ocampos, Bernal

Rezerve: Agoume, Arbol, Bade, Diaz, Flores, Januzaj, Jordan, Mir, Nianzou, Pedrosa, Juanlu, Sow

Antrenor: Quique Sanchez Flores

Alaves: Sivera - Gorosabel, Tenaglia, Marin, J Lopez - Guevara, Benavidez, Guridi - Vicente, Garcia, Rioja

Rezerve: Alkain, Blanco, Duarte, Gonzalez, Hagi, Maras, Mendes, Omorodion, Rebbach, Rodriguez, Simeone, Sola

Antrenor: Luis Garcia

Ianis Hagi i-a dezamăgit pe spanioli: "A arătat foarte puține până acum"

După o perioadă grea la Rangers, Ianis Hagi a decis să meargă sub formă de împrumut la Deportivo Alaves, în speranța că va reuși să-și relanseze cariera. Cu toate acestea, internaționalul român nu a impresionat la actuala formație, iar jurnaliștii spaniloli l-au inclus pe "Prinț" în topul dezamăgirilor din actualul sezon.

"La secțiunea dezamăgiri, principalul este Ianis Hagi. Fotbalistul român a ajuns cu eticheta de jucător important și, totuși, a arătat foarte puține până acum.

Nimeni nu se îndoiește de talentul lui cu mingea la picior, dar să strălucești doar din asta este foarte greu, mai ales într-un club precum Alaves. El trebuie să fie mult mai participativ și să scoată în evidență acel caracter care nu a fost văzut în el până acum", au notat spaniolii.

Etichete: la liga , sevilla , alaves

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de cântăreți.

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”

Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham

Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€

Fanii lui Tottenham au tras aceeași concluzie, după ce Postecoglou l-a băgat pe Drăgușin abia în repriza a doua

Exclusiv Ilie Dumitrescu știe de ce transferuri are nevoie FCSB pentru UEFA Champions League

Exclusiv Gigi Becali a stabilit în direct echipa ideală all-time a FCSB-ului: ”A fost favoritul meu”

Răsturnare de situație în cazul lui Robert Lewandowski

Exclusiv Jucătorul lăudat la ”scenă deschisă” după FCSB - CFR Cluj: ”Cel mai bun străin din SuperLiga”

Ce a spus antrenorul lui Alaves, după ce Ianis Hagi a contribuit decisiv la golul egalizator din minutul 90+9

S-a decis! Pleacă de la Real Madrid, iar Kylian Mbappe îi ”fură” numărul

PEROZAre sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil

FILM NOWUna dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă

Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"