CFR, viața după Louis! Pe cine se bazează Daniel Pancu, după plecarea lui Munteanu în MLS
articol scris de Digi Sport01.01.2026, 14:33
Champions League: Benfica - Real Madrid, miercuri, 22:00, DGS 1
Champions League: Dortmund - Inter, miercuri, 22:00, DGS 2
Louis Munteanu (23 de ani) va fi transferat de la CFR Cluj la DC United, formație care a terminat sezonul trecut pe locul 15, ultimul, în Conferința de Est din MLS.
Așa cum a anunțat Ioan Varga, acordul între părți este total și mutarea urmează să fie oficializată în primele zile ale lui 2026, după ce Louis Munteanu va face vizita medicală.
CFR mai are doi atacanți și se pregătește să aducă unul nou
Chiar dacă în conturile clubului va fi intra o sumă importantă de bani, pe plan sportiv plecarea lui Munteanu îi aduce adevărate ”bătăi de cap” lui Daniel Pancu, care încearcă să ducă echipa în play-off.
În acest moment, după plecarea lui Louis Munteanu, CFR mai are doar doi atacanți în lot: Islam Slimani (37 de ani) și Mohamed Badamosi (27 de ani).
Situația este una îngrijorătoare pentru Daniel Pancu, deoarece niciunul nu a confirmat până acum în tricoul ardelenior.
Adus ca o mare vedetă, Slimani a evoluat doar 323 de minute în 8 meciuri pentru CFR, reușind un singur gol pentru vicecampioana României. Acesta a punctat în meciul cu Csikszereda din etapa a 13-a, terminat la egalitate, scor 2-2.
Nici Badamosi nu are un palmares mai bun. Atacantul din Gambia are 10 meciuri, un singur gol și o singură pasă de gol în toate competițiile, ambele venite în Cupa României, în succesul cu 4-0 în fața Slatinei.
CFR nu se mai poate baza nici pe Iacopo Cernigoi. Atacantului italian i s-a terminat contractul la 1 ianuarie și s-a despărțit de echipă. Oricum, în acest sezon, Iacopo a evoluat în 5 meciuri pentru ardeleni, fără să aibă vreo reușită.
Totuși, ardelenii plănuiesc să se întărească pe această poziție. CFR Cluj e pe punctul să-l transfere pe Alibek Aliev (29 de ani), un suedez născut în Rusia, care a evoluat sezonul trecut la Osters IF, cu care a retrogradat în ultima etapă, după 1-3 pe teren propriu cu Djurgarden, echipă care se lupta pentru un loc în cupele europene.
Pentru Osters, Alibek a marcat 25 de goluri în 63 de partide.
Etichete: islam slimani , louis munteanu , mohamed badamosi , alibek aliev
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții