Video Exclusiv Dat afară de Farul, în vară, a semnat cu Rapid. ”Va fi titular!”
articol scris de Digi Sport17.01.2026, 14:21
SuperLiga: CFR Cluj - Oțelul Galați, duminică, 17:45, DGS 1
SuperLiga: Rapid - Metaloglobus, sâmbătă, 20:00, DGS 1
Robert Sălceanu (22 de ani) este una dintre achizițiile Rapidului din acest mercato și poate deveni om de bază în Giulești dacă Andrei Borza (20 de ani) va pleca.
Sălceanu a avut parte de un an 2025 cu de toate, dar evoluțiile din prima parte a acestui sezon l-au propulsat spre gruparea alb-vișinie.
Costin Curelea (41 de ani), selecționerul naționalei de tineret a României, a reamintit traseul fotbalistului din ultimele 18 luni și speră ca de acum înainte acesta să aibă șanse de a juca și sub bagheta lui Costel Gâlcă (53 de ani).
Costin Curelea, despre Robert Sălceanu și experienșa Farul: ”A fost îndepărtat, nu știau cum să mai scape de el, să-l facă să plece”
Sălceanu a ajuns la Farul exact în urmă cu un an, dar nu s-a adaptat la gruparea din Ovidiu, astfel că în vară a fost lăsat liber de contract, după care a semnat cu Petrolul. Fundașul stânga s-a despărțit de Petrolul Ploiești și a semnat un contract valabil pe 3 ani și jumătate.
”Este eligibil pentru naționala de tineret. Nu știu cât de bună e (n.r. mutarea). Dacă va sta rezervă, e complicat, pentru că el la Petrolul juca.
La ultima acțiune, a fost la noi. Dar uite cum e soarta. În vară, a plecat de la Farul... A fost îndepărtat, nu știau cum să mai scape de el, să-l facă să plece.
Apoi a ajuns la Petrolul, iar acum la Rapid. Și cu sumă de transfer (n.r. 400.000 de euro).”, a spus Curelea, prezent în studioul emisiunii Digi Sport Matinal.
Curelea îl vede pe Sălceanu titular la Rapid
Curelea a mai dezvăluit și prin ce probleme a trecut Sălceanu până să ajungă pe lista Rapidului.
”El a crezut mult în el, a trecut și peste o accidentare gravă, la gleznă, s-a operat, apoi a stat patru sau cinci luni anul trecut, dacă nu și mai mult, pe când era la Buzău.
Acum s-a revigorat!
Depinde care va fi însă strategia celor de la Rapid vizavi de Borza, pentru că dacă va pleca, el (n.r. Sălceanu) va fi titular pe acel post”, a mai spus Curelea.
- Sălceanu este fundaș stânga la bază, dar poate juca și mai sus, ca wingback într-un sistem 3-5-2 sau 3-4-3.
- 300.000 de euro este cota de piață a jucătorului de 22 de ani, potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.
Ca înlocuitor pentru Sălceanu, Petrolul l-a adus pe Andres Dumitrescu. Fostul fotbalist de la Slavia Praga a semnat pe un an și jumătate, din postura de jucător liber de contract.
Robert Sălceanu se află într-o relație cu Miruna Ioana
Galerie Foto
Etichete: costin curelea , transferuri rapid , robert salceanu , sălceanu rapid
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții