Gino Iorgulescu si imaginile de la Clinceni / Foto: digisport.ro

Exclusiv Decizia lui Gino Iorgulescu după scandalul izbucnit la Slobozia - Dinamo: "A arătat rău"

articol scris de Alexandru Dan
07.10.2025, 11:07
  • SuperLiga: Oțelul Galați - UTA Arad, vineri, 17:30, DGS 1

  • SuperLiga: FC Argeș - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Terenul de la Clinceni a fost o mare problemă pentru jucători în meciul câștigat de Dinamo cu Unirea Slobozia, scor 1-0, din etapa a 12-a a SuperLigii.

Meciul s-a jucat pe arena din Clinceni, pe un teren aproape impracticabil, cu bălţi pe alocuri, din cauza ploii torențiale din zilele precedente.

Gino Iorgulescu: "Suntem în 2025 și cluburile trebuie să își ia măsurile necesare"

Contactat de digisport.ro, Gino Iorgulescu a recunoscut că a fost dezamăgit de stadionul din Clinceni și starea în care acesta s-a prezentat. Mai mult, șeful Ligii a dezvăluit că își va trimite reprezentanții în control la această arenă pentru a vedea exact dacă se mai pot disputa meciuri din SuperLiga, cel puțin în această perioadă a anului.

"Sperăm că ne vor mai lăsa ploile și toate cluburile își vor lua măsuri ca terenurile să fie practicabile. Referitor la stadionul celor de la Clinceni, oamenii mei de la Ligă vor merge acolo în această pauză competițională și vor vedea care este situația.

Dacă nu este în condițiile optime pentru a se juca, atunci să vedem ce soluție găsim. A arătat rău, dar dacă stau și mă gândesc pe ce terenuri jucam noi pe vremuri, cele de acum sunt bune. Totuși, suntem în 2025 și cluburile trebuie să își ia măsurile necesare", a spus Gino Iorgulescu, pentru digisport.ro.

Reamintim că Unirea Slobozia evoluează pe stadionul din Clinceni, deoarece arena din oraș nu este gata după renovare. Autoritățile estimează că trupa lui Andrei Prepliță urmează să revină acasă până la finalul acestui an.

Totodată, Metaloglobus evoluează la Clinceni.

Unirea Slobozia a ripostat: ”Tot timpul ne văităm și găsim scuze. Meciul nu trebuia amânat”

Deși s-a pus în discuție ca meciul să fie amânat, ”centralul” Rareș Vidican a decis disputarea acestuia, decizie care l-a înfuriat pe Andrei Nicolescu. Președintele lui Dinamo a susținut că acest meci nu trebuia să se joace în aceste condiții și a transmis că trebuie să fie luate măsuri cât mai curând în legătură cu terenul de la Clinceni.

Contactat de digisport.ro, Ilie Lemnaru, președintele celor de la Unirea Slobozia, a avut un discurs dur la adresa celor care au vrut amânarea meciului și a dat exemple din trecut în care echipa sa a evoluat pe terenuri mai proaste, unul dintre episoade chiar la meciul cu Dinamo din sezonul trecut.

”Din punctul meu de vedere nu trebuia amânat meciul, chiar dacă am pierdut. Dinamo a fost mai puternică decât noi, au avut jucători mai puternici fizic, au avut ocazii. Poate lor le-a priit mai mult acest gazon. Am fost la stadion la ora 18:00, era perfect gazonul. Între 18:00 și 18:30 a fost ploaie torențială. Nu am văzut așa ceva. Pe autostradă nu puteai vedea nimic. Cu natura nu te poți pune.

Dacă vă amintiți, în vară a fost acea furtună, când în 15 minute au căzut copaci, au fost inundații. Indiferent unde se juca erau probleme la teren. Și anul trecut am jucat cu ei pe Arcul de Triumf și înainte a fost un meci de rugby acolo. Gazonul era distrus, arăta rău de tot. Am avut doi accidentați atunci! Bărbuț a fost operat la gleznă și a stat 4 luni, iar Lazăr a ieșit la pauză cu probleme la spate. Noi nu am ieșit niciodată să ne plângem de lucrurile astea!

FCSB s-a calificat cu Valencia pe noroi. Steaua a câștigat Supercupa Europei pe gheață. Tot timpul ne văităm și găsim scuze la jucători. Spunem de integritatea jucătorilor. Păi nu s-a mai vorbit de integritatea jucătorilor pe Arc când am jucat cu Dinamo? Un teren denivelat, cu multe gropi. Sau în mai, când am jucat în deplasare barajul de menținere cu Voluntari. Un teren mult mai greu decât acesta, plin cu apă. Nu a zis nimeni nimic! 

Ne adaptăm dacă vrem să facem performanță. Dinamo în ce cupă joacă? Hai să învățăm să jucăm. Să vorbim de fotbal, nu tot timpul de altceva. Jucătorii trebuie să joace în toate condițiile pentru că sunt profesioniști. Anii trecuți se juca pe zăpadă și nu se mai zicea nimic. Cătălin Hîldan nu cred că accepta vreodată să se amâne jocul. Era un luptător, avea spirit de campion!

Ne atacă mereu toată lumea. O să vedeți la Slobozia când ne ducem că va fi poate cel mai bun gazon din România. Se ocupă de el domnul Stelian, cel care a câștigat lucrarea și are în administrare Arena Națională, Craiova, Sibiul, Aradul. Însămânțarea a fost duminica trecută, s-a montat și instalația de căldură. Dar și atunci se vor găsi probleme. Pe la poartă, pe la vestiar...”, a declarat Ilie Lemnaru pentru digisport.ro.

Etichete: lpf , dinamo , gino iorgulescu , slobozia


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Un deputat PNL atacă Armata pentru că i-a trimis ordin de mobilizare: „Le-am spus că sunt parlamentar!”. Reacția MApN

Deputatul Cristian Buican spune că a primit ordin militar de mobilizare în caz de război și critică reprezentanții Armatei pentru că nu au ținut cont că este parlamentar. MApN susține, însă, că procedura a fost una strict de rutină, pentru a fi verificate datele în cazul persoanelor cu statut de rezervist, iar procedura nu reprezintă o mobilizare efectivă.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Arda Guler s-a dus la Slavko Vincic și i-a spus ceva ce probabil n-a mai auzit în viața lui. Roșu DIRECT!

Foto Scandal uriaș: o jurnalistă și un antrenor celebru, filmați pe ascuns la piscină! Ambii sunt căsătoriți

Francezii: Inter ar fi pregătită să renunțe la Cristi Chivu și ”visează la un singur antrenor”

Enervat, Cristi Chivu nu s-a mai abținut la conferință: ”M-au dat afară după cinci meciuri”

Video Vinicius, lăsat la stadionul lui Bayern după decizia UEFA! Autocarul lui Real Madrid a plecat fără el

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

15.000.000€ pentru Radu Drăgușin! Echipa care vrea să profite, după ce a fost pus pe lista de transferuri

Lovitură: Novak Djokovic, OUT!

Cea mai slabă națională din lume a coborât un loc în clasamentul FIFA, deși era deja ultima

Adrian Mazilu a rupt tăcerea și le-a ”dat peste nas” contestatarilor: ”Lumea habar nu are!”

Citeşte şi

Adrian Mazilu a rupt tăcerea și le-a ”dat peste nas” contestatarilor: ”Lumea habar nu are!”

Zeljko Kopic a dat ultimatum, după ce Dinamo nu a mai câștigat de 7 meciuri! Mesaj clar în vestiar

PEROZVictoria Beckham, primele declarații privind tensiunile cu fiul ei, Brooklyn: „Am încercat să fim cei mai buni părinți!”

FILM NOWVa fi sau nu Adria Arjona Wonder Woman?! Ce rol va interpreta iubita lui Jason Momoa în „Superman: Man of Tomorrow”

Nelu Varga l-a dat afară de la CFR Cluj, iar Iuliu Mureșan își ia adio: ”Nu l-am văzut vreodată în oraș” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum a fost surprins ministrul de externe al Ungariei, acuzat că distruge documente prețioase. Avea trening de la Csíkszereda FOTO citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Ariadna Romero, răvășitoare într-o rochie scurtă, fără mâneci. Iubita lui Julio Iglesias Jr. i-a cucerit pe fani: „Arăți divin!”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Ariadna Romero, răvășitoare într-o rochie scurtă, fără mâneci. Iubita lui Julio Iglesias Jr. i-a cucerit pe fani: „Arăți divin!”

Digi World

“Port fața și mâinile altcuiva”. Primul om cu transplant de față și mâini povestește cum a supraviețuit tragediei care i-a ars 80% din piele

Digi Animal World

Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”