Exclusiv Florin Prunea este convins: "Eu eram vânat / Luam între 2 și 6 ani"
articol scris de Digi Sport19.02.2026, 22:56
SuperLiga: Oțelul - UTA, vineri, 17:00, DGS 1
SuperLiga: FC Botoșani - U Cluj, vineri, 20:00, DGS 1
Florin Prunea a comentat pedeapsa primită de Dani Coman, președintele celor de la FC Argeș, în urma ieșirii nervoase de la finalul partidei cu Petrolul Ploiești (1-2), din etapa cu numărul 27 din SuperLigă.
Oficialul piteștenilor a scăpat de suspendare și s-a ales cu un avertisment, dar și cu o amendă de 4.000 de lei, după ce a spus că Radu Petrescu "merită bătut și călcat în picioare".
Florin Prunea crede că ar fi primit între 2 și 6 ani de suspendare dacă era în situația lui Dani Coman
În cadrul emisiunii Liga Digi Sport de joi, 19 februarie, fostul internațional român a transmis că ar fi fost sancționat mult mai aspru.
"Eu eram vânat. Dacă făceam eu ce a făcut Dani (n.r. Coman), mă prindeau și îmi dădeau între 2 și 6 ani. Dacă mă prindeau..", a declarat Florin Prunea, la Digi Sport.
Dani Coman, avertisment și amendă de 4.000 de lei, după ce a spus că Radu Petrescu ”merită bătut și călcat în picioare”
Speța a fost judecată miercuri de către Comisia de Disciplină, care a dictat un avertisment și amendă de 4.000 de lei pentru Dani Coman.
”ACS Petrolul 52 vs. ACS Campionii FC Argeș – Incidente - În temeiul art. 52.1.b din RD, cu aplicarea art. 12, 14 Bis și 15 din RD, se sancționează președintele clubului ACS Campionii FC Argeș, Dănuț Coman, cu avertisment și penalitate sportivă de 4.000 lei”, se arată în decizia Comisiei.
Radu Petrescu a făcut o gafă recunoscută inclusiv de CCA în meciul dintre Petrolul și FC Argeș. Centralul a oprit jocul când o minge centrată de Claudiu Micovschi încă era în aer, iar balonul a fost trimis ulterior în poartă.
După meci, în direct la Digi Sport, Dani Coman a făcut o serie de declarații reprobabile.
”Nu a reușit Petrolul să o învingă pe Argeș, a reușit Radu Petrescu să o învingă pe FC Argeș! Nu ne-au pus probleme atât de mari cât ne-a pus Petrescu. Asta este marea problemă, nu faptul că nu am jucat noi ceea ce trebuia.
Problema este că își bat joc de noi și de munca noastră și nu este prima oară. Am tăcut la meciul cu UTA, nu am mai zis nimic, iar apoi ne mirăm de ce s-a întâmplat ce s-a întâmplat cu Ganea, când l-a luat de gât pe arbitru.
Știți ce merită ăștia? Merită bătuți și călcați în picioare, pentru că își bat joc de munca noastră! Își bat joc de noi. Să ne spună clar: nu aveți voie în play-off și gata, ne oprim, jucăm în play-out și știm o treabă. Dar să nu își bată joc de noi!
Ce facem noi aici? Ce suntem? Bătaia lor de joc? Ce să ne lămurim? Spuneți voi ce a fost! Nu am ce să aflu, le-am cerut explicații și nu pot vorbi. Nu există niciun fault, nu îl atinge. Repet, să ne spună clar și ne oprim: jucăm în play-out și gata. Să nu ne mai lase să cheltuim bani, să ne antrenăm degeaba.
Câte etape să îi dea de suspendare? Trebuie suspendat pe viață, pentru că și-a bătut joc de munca unor jucători, a unor familii. Ei nu se gândesc că pot da antrenori afară, că pot distruge un club din cauza idioțeniei lor? Ce a fost la faza aceea?
Să se uite vreo 20 de etape la televizor, când arbitrează alții! Asta ar trebui să facă. Ce să le spun eu jucătorilor? Și-au bătut joc de noi. Cum mă duc eu în fața lor? Să-l ia și pe Chivulete și să îi dea și lui 40 de etape.
Să nu mă ia de prost, pentru că nu sunt! Gol valabil și viciere de rezultat. Aștept să vedem câte etape îi dau lui Petrescu. Eu ies mâine din fotbal. Ce se poate întâmpla? Ce să îmi facă?
Ce să văd? Îl văd pe idiotul ăsta de Radu Petrescu. Să se lase de arbitraj. Gata!”, spunea Dani Coman.
Etichete: radu petrescu , dani coman , sanctiuni , florin prunea
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții