Baba Alhassan / Foto: Sport Pictures

Gigi Becali, anunț despre unul dintre titularii FCSB-ului: "Trebuia să-i schimb numele când a venit"

articol scris de Digi Sport
04.02.2026, 13:52
  • SuperLiga: Farul - Dinamo, miercuri, 20:30, DGS 1

  • SuperLiga: UTA Arad - CFR Cluj, miercuri, 18:00, DGS 1

Gigi Becali este recunoscut pentru declarațiile în stilul caracteristic în privința jucătorilor de la FCSB.

Unul dintre cei șifonați de patronul FCSB-ului în ultima perioadă este Baba Alhassan. Mijlocașul a evoluat constant în ultima vreme pentru campioana României, însă Gigi Becali nu este mulțumit.

Gigi Becali: "Trebuia să-i schimb numele din babă în tânără"

În vârstă de 26 de ani, Baba Alhassan a ajuns la FCSB la începutul anului 2024, de la Hermannstadt. Mijlocașul a avut evoluții oscilante, iar Gigi Becali a comparat prenumele fotbalistului cu stilul de joc al acestuia.

Concret, Gigi Becali este nemulțumit de faptul că Baba Alhassan are momente când întârzie jocul echipei sau că pasează înapoi.

"Sunt niște lucruri care nu îmi plac, care trebuie ajustate. Adică unde noi la mijlocul terenului eram foarte puternici, acolo… Meciul îl câștigă mijlocul. Unii spun că îl câștigă fundașii, alții spun că atacanții, eu zic că mijlocașii centrali, axul central.

De la mijloc iese cercul din care se duc razele soare. De acolo se recuperează, acolo se pasează, acolo se driblează, acolo se face totul, acolo este cuptorul. Și la noi nu prea mai funcționează. Șut nu prea mai mergea, Lixandru căzuse și el, nu mai aveam nimic acolo.

Baba e bun, dar trebuia să-i schimb numele când a venit. Din babă în… nu știu ce. Păi n-ai văzut, se învârte, se învârte și după aia o pasează în spate. Păi acolo, mijlocașul când prinde mingea o dă în spate doar când e sub presiune. Acolo nu ai voie să pasezi în spate. Trebuia să-i schimb numele din babă în tânără.

Sunt situații când el are 7-8-10 metri până la adversar și o dă în spate la fundaș. Păi, băi nebunule, urcă cu mingea la picior și când te atacă unul dă-o mai lungă sau dă o pasă", a declarat Becali, citat de fanatik.ro.

Impresarul lui Denis Drăguș, reacție după interesul lui Gigi Becali

Denis Drăguș este unul dintre cei mai valoroși atacanți români în momentul de față. Fotbalistul este pe placul lui Gigi Becali, iar patronul FCSB-ului a recunoscut acest lucru de mai multă vreme. 

În ciuda faptului că abia s-a transferat la Gaziantep, Denis Drăguș continuă să fie un punct de atracție pentru Gigi Becali. Impresarul fotbalistului a aflat despre interesul afaceristului din Pipera și a lăsat o ușă deschisă în privința unei viitoare mutări.

  • Reamintim că Denis Drăguș aparține de Trabzonspor din vara anului 2024

"Suntem mândri să auzim astfel de cuvinte de la o personalitate precum domnul Gigi Becali. Acest tip de apreciere este întotdeauna motivantă pentru Denis și îl face să se simtă bine.

În același timp, Denis tocmai s-a alăturat echipei Gaziantep și este pe deplin concentrat pe ceea ce se întâmplă acolo. Firește, în fotbal, situațiile pot evolua în timp, dar deocamdată prioritatea lui este să dea tot ce are mai bun pentru actualul său club.

Totodată, noi suntem mereu aici și lucrăm pentru jucătorii noștri. Suntem gata să discutăm orice oportunitate care se potrivește mai bine fotbaliștilor pe care îi reprezentăm", a spus Enrico Sposato, pentru digisport.ro.

Etichete: gigi becali , superliga , fcsb , baba alhassan


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Războiul s-a mutat în spațiu. Doi sateliți ruși au „vânat” zeci de aparate europene: „Operațiunea poate paraliza țări întregi”

În ultimii ani, doi sateliți ruși au spionat în mod regulat navele spațiale europene, urmărindu-le de la distanță mică și, aparent, încercând să le intercepteze datele și să le analizeze activitatea. Informațiile obținute ar putea permite Rusiei să preia controlul asupra sateliților, să îi doboare din orbită sau să le „injecteze” propriile date.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

MERCATO 2026 | Toate transferurile iernii sunt aici. Joao Paulo, prezentat la FCSB!

"Divorțează de mine de 6 ori pe zi!" Jelena Djokovic "rupe" tăcerea

Lovitură uriașă: Cristiano Ronaldo a plecat din Arabia Saudită!

Lovitură de proporții: Cristiano Ronaldo a spus "DA"! Transferul la care nu se aștepta nimeni

La un pas de o decizie istorică, după 4 ani! Furie în Ucraina: "Iresponsabil" / "Degenerat"

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Surpriză! Portughezii au făcut anunțul despre Cristiano Ronaldo

Gata! Kurt Zouma s-a înțeles cu noua echipă și semnează

Se negociază transferul la Real Madrid!

Live Video&Text Metaloglobus - Csikszereda 0-1, Digi Sport 1. Bodo a deschis scorul în ”derby-ul suferinței”

Citeşte şi

UTA - CFR, Live Video, 18:00, Digi Sport 1. ECHIPELE. Formația lui Pancu are victorii pe linie în 2026

Ofri Arad nu poate debuta pentru FCSB

PEROZKim Kardashian și Lewis Hamilton, cel mai nou cuplu de vedete!? Cei doi ar fi petrecut împreună un weekend romantic în Marea Britanie

FILM NOWRobert Pattinson și Zendaya, mire și mireasă în posterul filmului „The Drama”. Imaginea a strâns aproape 3 milioane de like-uri

Vrea să plece de la FCSB! Prima echipă care e gata să-l transfere pe fotbalistul adus cu sute de mii de euro citeşte ştirea pe Prosport.ro

FC Barcelona, gata de finala Champions League: anunțul momentului din Spania citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Madonna, filmată în timp ce dansa provocator într-un furou și haină de blană, la 67 de ani. Imaginile i-au cucerit pe fani: „Superbă”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Madonna, filmată în timp ce dansa provocator într-un furou și haină de blană, la 67 de ani. Imaginile i-au cucerit pe fani: „Superbă”

Digi World

O asistentă a dezvăluit care sunt ultimele cuvinte pe care le rostesc oamenii aflați pe patul de moarte: „Nu se întâmplă ca în filme!”

Digi Animal World

Mini, pisicuța călătoare. Trăiește într-o dubă alături de stăpânul ei, un bărbat de 37 de ani: "Ne-am adaptat amândoi"