Exclusiv Ofertă pentru Cătălin Cîrjan de la o campioană din Europa. Căpitanul lui Dinamo a dat răspunsul pe loc
articol scris de Digi Sport28.01.2026, 14:48
Champions League: Benfica - Real Madrid, miercuri, 22:00, DGS 1
Champions League: Dortmund - Inter, miercuri, 22:00, DGS 2
În această iarnă, Cătălin Cîrjan (23 de ani) a fost dorit insistent de Metalist Harkov. Ucrainenii erau gata să plătească în jur de 4 milioane de euro în schimbul căpitanul lui Dinamo, dar clubul din ”Ștefan cel Mare” și jucătorul au refuzat categoric.
Mijlocașul a dezvăluit că înainte de propunerea formației din Ucraina, la începutul acestui sezon, a venit o altă ofertă pentru el. Sturm Graz, campioana en-titre din Austria, a vrut să-l transfere, însă Cîrjan a spus ”nu”, fără să stea pe gânduri.
- Sturm Graz a jucat în play-off-ul Champions League, însă a pierdut și a mers în faza principală din Europa League. După 7 etape, ocupă locul 31 și e eliminată matematic din competiție.
Cătălin Cîrjan a fost ofertat de Sturm Graz. Jucătorul lui Dinamo a spus ”NU”
”Nu a fost vorba că a fost din Ucraina. În vară, am avut o ofertă din Austria și am ales să nu merg. Cred că pe plan sportiv nu era un pas în față pentru mine, deoarece sunt într-o situație foarte bună la Dinamo. Cred că avem o echipă bună, putem să luăm titlul și la vară sunt sigur că voi avea oportunități mai bune.
Dacă ne uităm la partea financiară, era o ofertă foarte bună, în primul rând pentru club, dar și pentru mine. Cum am spus, nu mă gândesc la bani, am 23 de ani și îmi doresc să rămân în istoria lui Dinamo cu un titlu câștigat și după voi vedea ce voi face”, a afirmat Cîrjan, într-un interviu acordat în exclusivitate jurnalistului Digi Sport Andrei Stroe.
- 2,5 milioane de euro este cota de piață a lui Cîrjan, potrivit Transfermarkt.
- 4 goluri și 5 assist-uri a reușit Cătălin Cîrjan în primele 23 de runde ale acestui sezon din SuperLigă.
După ce discuțiile despre transfer s-au încheiat, Cătălin Cîrjan a bătut palma cu Dinamo pentru prelungirea contractului. Părțile au ajuns la un acord și mijlocașul va avea o clauză de reziliere în valoare de 5 milioane de euro.
VIDEO Hermannstadt - Dinamo 1-2
Etichete: sturm graz , catalin cirjan , oferta cirjan , cirjan austria
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții