Ofri Arad a semnat cu FCSB / Foto: FCSB

Ofri Arad a intrat în istoria FCSB-ului

articol scris de Digi Sport
20.01.2026, 18:09
  • SuperLiga: Hermannstadt - Dinamo, vineri, 20:00, DGS 1

  • SuperLiga: Metaloglobus - FC Argeș, vineri, 17:00, DGS 1

Marți, 20 ianuarie, FCSB a anunțat transferul lui Ofri Arad (27 de ani). 

Mijlocașul defensiv a semnat cu formația ”roș-albastră” din postura de jucător liber de contract, după despărțirea de Kairat Almaty.

Ofri Arad e doar al doilea israelian din istoria FCSB-ului 

  • Ofri Arad a semnat un contract valabil doi ani și jumătate cu FCSB și va fi plătit cu 20.000 de euro lunar. Israelianul primește și un bonus de instalare consistent, în valoare de 400.000 de euro.

Mai mult, imediat după ce a semnat cu FCSB, Arad a intrat în istoria campioanei României.

Concret, mijlocașul de 27 de ani este doar al doilea fotbalist din Israel care va juca la echipa patronată de Gigi Becali. 

Klemi Saban era până acum singurul fotbalist israelian care a evoluat pentru FCSB. Fundașul dreapta ajungea în vara lui 2006 de la Maccabi Haifa în schimbul a 400 de mii de euro, iar după doar un sezon și 14 meciuri (o pasă decisivă), acesta se întorcea gratis în țara natală și semna cu Maccabi Netanya. 

Klemi Saban / Foto: Sport Pictures

Ofri Arad i-a dat gol lui Inter în acest sezon de UEFA Champions League

În acest sezon, Ofri Arad a jucat 10 meciuri pentru Kairat Almaty în UEFA Champions League, șase în preliminarii și patru în faza ligii. A marcat un gol, în meciul cu Interul lui Cristi Chivu, pierdut de Kairat, 1-2.

În campionat, Ofri Arad a jucat 23 de meciuri în sezonul deja încheiat din Kazahstan. La 27 de an, Ofri Arad are 10 meciuri bifate pentru echipa națională a Israelului.

Pe lângă Kairat Almaty, unde a jucat în ultimii doi ani, Ofri Arad a mai evoluat în carieră pentru Maccabi Haifa și Ramat Gan, în țara natală.

VIDEO cu rezumatul partidei Inter - Kairat 2-1

Etichete: superliga , fcsb , fcsb transfer , ofri arad , klemi saban , transfer ofri arad


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
„Totul a fost premeditat”. Unchiul băiatului ucis de alți 3 adolescenți în Timiș oferă noi detalii cutremurătoare despre crimă

Apar noi detalii cutremurătoare despre crima din Cenei, județul Timiș, unde un băiat de 15 ani a fost ucis de alţi 3 adolescenți. Unchiul băiatului ucis, care este polițist local, a povestit cum a reușit să afle că nepotul lui a fost omorât de prieteni. „Totul a fost premeditat”, a declarat bărbatul. 

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Presa din Bulgaria: ”Radu Drăgușin a semnat contractul vieții sale”

MERCATO 2026 | Toate transferurile iernii sunt aici. Mihai Popa a semnat cu CFR Cluj!

Groenlanda, OUT: 41 din 41 de țări au votat împotrivă! ”Sunt șocat! Nicio explicație”. SUA, arătate cu degetul

Conflict Sorana Cîrstea - Naomi Osaka pe teren! Cum a numit-o nipona pe sportiva noastră, la final

WTA a reacționat, după conflictul dintre Sorana Cîrstea și Naomi Osaka

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

”E rușinos! A dat toate pasele la adversar”. Gigi Becali nu a mai răbdat și a tunat după eșecul FCSB-ului

Exclusiv Luis Phelipe semnează și revine în SuperLiga. ”Ne bazăm pe el!”

Oficial Răsturnare de situație: Malcom Edjouma a semnat! Fostul jucător de la FCSB, deturnat peste noapte

Oficial Gabriel Debeljuh a revenit în SuperLiga!

Citeşte şi

Foto UEFA a scris doar DOUĂ cuvinte, după Dinamo Zagreb - FCSB 4-1

Antrenorul de la Dinamo Zagreb, fără milă după ce a surclasat-o pe FCSB: ”S-a pus doar problema câte dăm!”

PEROZNicola Peltz, pusă la zid de sora fostului ei iubit, după scandalul din familia Beckham: „Încearcă să devină celebră de zece ani”

FILM NOWJason Momoa, în centrul atenției alături de iubita lui, mai tânără cu 13 ani. A sărutat-o și i-a oferit sacoul să o protejeze de frig

Ionuț Lupescu va fi președintele clubului din Superliga! Detaliile unor mișcări extraordinare citeşte ştirea pe Prosport.ro

Selecționerul Mircea Lucescu, internat de urgență la spital citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Cum arăta Ruby în 2016. Artista a publicat imagini rare din urmă cu 10 ani: „Nu-mi pare rău”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Cum arăta Ruby în 2016. Artista a publicat imagini rare din urmă cu 10 ani: „Nu-mi pare rău”

Digi World

"Nu am văzut niciodată asta în casa noastră. Și stăm aici de patru ani". Ce au descoperit doi soți, total întâmplător, în locuința lor

Digi Animal World

De ce câinele tău mănâncă iarbă? Cele 4 explicații ale veterinarilor și semnele care ar trebui să te îngrijoreze