Sorin Cârțu, președintele Universității Craiova / Foto: Captură Digi Sport

Video Sorin Cârțu reclamă fault în atac la duelul Compagno - Bancu: ”Un nou mod de a dribla: dau cu capul în gură”

19.09.2022, 00:07
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Universitatea Craiova s-a impus împotriva celor de la FCSB, scor 2-1 (1-1), duminică seară, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 11-a a din Liga 1.

• Golurile oltenilor au fost marcate de Bogdan Mitrea - penalty în minutul 32 - și autogolul lui Răzvan Oaidă din minutul 66. De partea cealaltă, golul ”roș-albaștrilor” a fost semnat de Andrea Compagno, în minutul 45+6, tot din lovitură de pedeapsă.

Sorin Cîrțu consideră incorectă lovitura de pedeapsă oferită celor de la FCSB: ”E hilar!”

Golul marcat de FCSB, prin Andrea Compagno din lovitură de pedeapsă, în minutul 45+6, este unul vehement contestat de tabăra celor de la Universitatea Craiova.

La acea fază, centralul Radu Petrescu a văzut un contact între Andrea Compagno și Nicușor Bancu, însă oltenii reclamă că, de fapt, a fost un fault în atac și nu o imprudență a fundașului lor.

Președintele celor de la Universitatea Craiova, Sorin Cârțu, critică și el decizia arbitrilor de la penalty, însă este mulțumit de faptul că acel duel nu a influențat decisiv deznodământul acestei partide, iar echipa sa a reușit să obțină cele trei puncte

Ei au simțit că acel fault evident pe care l-au suportat Markovic că nu a fost, dar când s-a dat penalty la faza noastră, acordat de VAR... aș propune ca această <<barzelleta>> (n.r. - glumă, în italiană) pe care a creat-o jucătorul italian (n.r. - Andrea Compagno) să fie preluată de școala de antrenori și exemplificată la toți jucătorii, antrenorii, un mod de a dribla foarte interesant. A dribla - dau minge în față o pierd de sub control, dau cu capul în gură, mă dau pe spate și primesc penalty. Efectiv, hilar tot ce s-a întâmplat în acel minut, care a întors, cât de cât, desfășurarea partidei.

Sigur, a venit repriza a doua. A venit și golul doi. Până la urmă este bine că am păstrat rezultatul și este o victorie deosebită. E bine că echipa a fost conectată foarte bine pentru această partidă. În general, meciurile pe care le ai cu FCSB, CFR, Rapid, intră într-o categorie a meciurilor speciale și, pe lângă ce pregătesc și transmit antrenorii, vin și jucătorii cu un plus al lor de stare de spirit. Astăzi, eu sunt mulțumit că s-a făcut dreptate pentru că ar fi fost păcat ca acest meci să nu se fi terminat cu o victorie a noastră”, a declarat Sorin Cârțu, la finalul partidei cu FCSB.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urcat pe locul 4, cu 17 puncte, și cu un meci mai puțin disputat față de primele două clasate, Farul și Rapid - cu câte 24 de puncte.

De partea cealaltă, FCSB rămâne pe loc de baraj, locul 14, cu doar 8 puncte adunate în nouă meciuri jucate.

Etichete: sorin cartu , radu petrescu , nicusor bancu , andrea compagno

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și de petrecerea cu spumă. Nu a lipsit nici mâncarea tradițională, gazdele au pregătit un adevărat festin pentru turiștii veniți din toate colțurile țării și chiar de peste hotare.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid

Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Fotbaliștii de la FCSB, dezvăluiri neașteptate la un an după ce Farul a luat titlul. ”Nu meritau un comportament civilizat”

Ange Postecoglou, reacție sinceră după ce Tottenham a ajuns la trei înfrângeri consecutive: ”Este corect să spun”

Exclusiv Gigi Becali, sfătuit să îl transfere urgent pe Denis Alibec. ”Singurul jucător care poate face asta”

Oficial A pariat de 50 de ori și acum a primit o nouă suspendare. Ce a transmis Federația

Compagno a plecat de la FCSB, dar vrea un tricou de campion. ”Nu știu cum funcționează”

Fostul mare atacant din echipa lui Adrian Mititelu nu înțelege de ce FCU Craiova e la ”subsol”: ”Nu pot să-mi explic!”

PEROZ"Toată lumea săruta un bărbat de 80 de ani". Văduva lui Hugh Hefner, despre partea întunecată a traiului cu milionarul

FILM NOWPierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”

Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului citeşte ştirea pe Prosport.ro

Revenire fantastică în a doua semifinală de la Madrid Open. Ce jucătoare se vor întâlni în ultimul act citeşte ştirea pe ziare.com

Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place