Edvinas Gertmonas / Foto: Sport Pictures

Surpriză: nu pentru Mirel Rădoi! S-a aflat cu cine semnează Edvinas Gertmonas, dorit și de Craiova

articol scris de Digi Sport
27.05.2026, 08:52
  • SuperLiga: Csikszereda - FCSB, duminică, 20:30, DGS 1

  • SuperLiga: Sepsi - ”U” Cluj, duminică, 17:30, DGS 1

Toate informațiile din ultima vreme dădeau ca aproape sigură plecarea lui Edvinas Gertmonas (29 de ani) de la Universitatea Cluj la Gaziantep, acolo unde antrenor este Mirel Rădoi, cel care îl cunoaște foarte bine din SuperLiga.

”Eu știam că e înțeles de mai mult timp cu Gaziantep. Mi se pare că a și semnat, e jucătorul lui Gaziantep. L-a luat Mirel (n.r. Rădoi)”, declara Florin Prunea, fost portar al echipei naționale, la emisiunea Digi Sport Special.

Numai că, potrivit Blick, Gertmonas nu va ajunge la Gaziantep, ci la Servette în Elveția!

Edvinas Gertonas semnează cu Servette în Elveția!

Goalkeeperul lituanian s-a înțeles, conform sursei amintite, cu formația din Geneva, care a terminat pe locul 8 în sezonul trecut în Elveția. Gertmonas ajunge ca succesor pentru goalkeeperul Joel Mall, care a plecat la Young Boys Berna, poziția a șasea din sezonul 2025/2026.

”Se pare că Servette și-a găsit un succesor pentru Joël Mall, care s-a transferat la Young Boys. Edvinas Gertmonas ar trebui să concureze cu căpitanul Jérémy Frick pentru postul de portar titular la Geneva în sezonul viitor”, scrie Blick.

Gertmonas sosește din postura de jucător liber de contract și, cel mai probabil, va primi și un bonus consistent la semnătură, având în vedere că formația elvețiană evită plata unei sume de transfer. Conducerea Universității Cluj, prin vocea lui Radu Constantea, a transmis că a făcut mari eforturi ca să-l păstreze, numai că Gertmonas nu a dorit să mai continue.

”Nu cred că va continua. Noi am făcut o ofertă acum câteva luni, chiar am trecut peste plafonul pe care îl avem, dar cred că are oferte din campionate mai puternice. Nu ne-a transmis clar dacă a semnat cu cineva, dar nu cred că se pune problema să mai continue cu noi”, a declarat Constantea, potrivit fanatik.

Gertmonas a început fotbalul în țara natală, Lituania, la LFF Akademija, apoi a ajuns la Tauras. A semnat în 2014 cu Atlantas, de unde Rennes l-a transferat un an mai târziu pentru 300.000 de euro. A stat 4 ani la gruparea din Franța, dar nu a bifat niciun meci oficial la prima echipă. În 2019 a fost cedat la Zalgiris, formație cu care a câștigat 7 trofee: 3 titluri de campion al Lituaniei, două Cupei și două Supercupe.

În 2024 i-a expirat contractul și a ajuns gratis la U Cluj. A disputat 74 de meciuri în tricoul ”Șepcilor roșii”, timp în care a încasat doar 63 de goluri, iar în 30 de partide a scăpat cu poarta intactă.

  • 1,4 milioane de euro este cota de piață a lui Gertmonas, potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.

Edvinas Gertmonas a câștigat trofeul Helmut Duckadam, acordat de Digi Sport pentru cel mai bun portar al sezonului în SuperLiga

Edvinas Gertmonas, cu Trofeul Helmut Duckadam / Foto: captură Digi Sport

Etichete: elvetia , servette , edvinas gertmonas , gertmonas


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Momentul în care forțele ucrainene au respins un atac masiv al unei divizii de tancuri în regiunea Donețk

Corpul 1 Azov al Gărzii Naționale a Ucrainei, împreună cu unitățile adiacente ale Forțelor de Apărare, a respins un atac de amploare în care au fost implicate două armate rusești și o divizie de tancuri în regiunea Donețk.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Comunicat oficial dat de FIFA, după ce 23 de milioane de oameni au cerut excluderea definitivă a Argentinei de la Cupa Mondială

Ce lovitură: Pep Guardiola și-a ales următoarea echipă, după ce a refuzat Italia

Foto Doi campioni mondiali, pe prima pagină în Spania: ”S-au afișat împreună”. Unul dintre ei e căsătorit și are un copil

Exclusiv Dani Coman a intrat în direct și i-a anunțat "sentința", după Argeș - Petrolul: "Nu mă interesează"

Gigi Becali i-a ales înlocuitorul lui Ștefan Târnovanu!

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Video Nsimba a mers la Istvan Kovacs și derby-ul Dinamo - Craiova a fost imediat oprit! Radu Naum: ”Extrem de grav!”

Exclusiv Gică Craioveanu știe decizia Craiovei în cazul lui Filipe Coelho, după dezastrul cu Dinamo! ”Va interveni. Îți spun eu”

Mihai Bendeac a postat doar două cuvinte, imediat după ce Craiova a fost ”călcată în picioare” de Dinamo

Jose Mourinho s-a decis imediat în privința transferului uriaș al lui Vinicius de la Real Madrid

Citeşte şi

Video ”Nebunie” la Zurich! Jucătorii Elveției au fost primiți în țară ca și cum ar fi câștigat Mondialul

Abia acum s-a aflat! I-au citit pe buze și au descifrat ce i-a spus Parades lui Lionel Scaloni la meciul cu Elveția

PEROZ„Mi-aș dori să-mi acorzi o șansă”. Cum a reacționat Ioana Ginghină după un mesaj primit de la un admirator

FILM NOWCum se menține în formă Amal Clooney la 48 de ani. Ce mănâncă în fiecare dimineață soția lui George Clooney și ce exerciții face

Șeful Școlii de Antrenori îi dă replica devastatoare lui Daniel Stanciu: ”Vorbitori prin parcuri” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum s-a "pulverizat" averea de 41 de milioane de dolari a Arantxei Sánchez Vicario: „Banii au dispărut” citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Inna, răvășitoare într-un costum de baie minuscul, pe marginea piscinei. Fanii au fost impresionați: „Ești regina verii!”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Inna, răvășitoare într-un costum de baie minuscul, pe marginea piscinei. Fanii au fost impresionați: „Ești regina verii!”

Digi World

„Cea mai mare greșeală din viața mea a fost căsnicia”. Confesiunea tulburătoare a unei femei de 107 ani despre secretul longevității

Digi Animal World

Imagini rare din România. O pisică sălbatică și cei patru pui ai săi, surprinși într-un parc național