Matei Pădure, în tricoul celor de la FCSB / Foto: Sport Pictures

Oficial Transfer de la FCSB la Wolfsburg

articol scris de Digi Sport
03.07.2026, 11:09
  • Media: Fotbal European, sâmbătă, 21:59, DGS 1

  • Media: Fotbal European, vineri, 22:59, DGS 1

Matei Pădure (16 ani), unul dintre cei mai talentați jucători din academia celor de la FCSB, s-a transferat în Germania, la Wolfsburg.

Internațional de tineret, Matei Pădure s-a calificat cu naționala U17 a României la Cupa Mondială din noiembrie 2026

Matei Pădure, transfer de la FCSB la Wolfsburg

Mijlocaș de atac de profil, Matei Pădure a devenit oficial jucătorul celor de la Wolfsburg la data de 1 iulie 2026.

Matei Pădure va purta tricoul cu numărul 6 la Wolfsburg, românul fiind singurul străin din lotul echipei de U17 a clubului german.

Campion și la juniori cu FCSB, mijlocașul a bifat un meci pentru ”Roș-Albaștri” în UEFA Youth League, în toamna lui 2025.

Totodată, Matei Pădure a fost evidențiat de cei Footbal Talent Scout în primăvara lui 2026 și chiar comparat cu Lorenzo Pellegrini (30 de ani), fotbalistul lăsat liber de AS Roma în această vară.

Matei Pădure este unul dintre cele mai interesante talente din România pe care le-am văzut în ultimii ani. O promisiune superbă de la academia celor de la FCSB.

Calități: tehnică, mișcare în teren, curaj, lovirea mingii cu ambele picioare, ritm. Are o viteză bună, ceea ce-i permite să acopere eficient mijlocul terenului.

Are momente de eleganță cu balonul la picior, atacă bine spațiile lăsate de adversari, are instincte bune și urcă excelent din linia a doua în careul advers”, a transmis sursa citată despre Matei Pădure.

Matei Pădure (centru), căpitanul echipei de Youth League a FCSB-ului / Foto: Sport Pictures

În primăvara lui 2026, Wolfsburg a retrogradat din Bundesliga, după 29 de ani în prima ligă de fotbal germană.

România U17, cu Matei Pădure pe teren, s-a calificat la Mondialul U17

Naționala U17 a României s-a calificat la Campionatul Mondial din 2026, organizat în Qatar, după ce a terminat pe locul 2 în grupa A2 a preliminariilor Campionatului European U17 2026. ”Tricolorii mici” au ratat calificarea la EURO, însă au obținut-o pe cea la Cupa Mondială, după ce au învins Islanda (5-2) și Portugalia (1-0) și au pierdut în fața Italiei (1-2).

Doar prima clasată din grupă (Italia) s-a calificat la Campionatul European, însă România a prins ”biletul” pentru Mondial pentru că s-a numărat printre cele mai bune 4 ocupante ale poziției a doua.

  • În ultimul meci, cu Italia, Matei Pădure a intrat pe teren în minutul 80, în locul lui Răzvan Marincean.

Echipa României U17 la meciul cu Italia U17: Tudor Coşa - Cosmin Matei (Erik Mănăilă, 86), Andrei Dăncuş, Daniele Paul, Lorand Bencze (Claudiu Stancu, 46) - Darius Tripon, Eduardo Corlat (căpitan), Ioan Precup - Răzvan Marincean (Matei Pădure, 80), Darius Bota (Eduardo Bodnar, 46), Alexandru Goncear (Denys Muntean, 75).

Etichete: transfer , wolfsburg , matei padure , matei padure fcsb


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
O bătrână de 96 de ani riscă să fie dată afară din azil pentru că a organizat petreceri cu alcool în camera sa. Reacția pensionarei

La vârsta de 96 de ani, Lillian Droniak, cunoscută mai ales pe reţelele sociale drept „Bunica Droniak”, se află în centrul unei controverse neobişnuite într-un azil din Connecticut, în Statele Unite. Cu un număr mare de urmăritori pe TikTok şi Instagram, influenceriţa riscă să fie dată afară după ce a organizat în repetate rânduri petreceri în camera sa, încălcând regulamentul azilului, relatează AFP și News.ro.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Programul complet și rezultatele Cupei Mondiale 2026 | 48 de echipe la start și 104 partide la cea de-a 23-a ediție a World Cup

FIFA a făcut anunțul, după ce golul lui Gvardiol a fost anulat în minutul 90+13 al partidei Portugalia - Croația

MERCATO în Europa. Toate transferurile verii sunt AICI! Pantea a plecat de la FCSB! Bayern a plătit 55.000.000€

Sorana Cîrstea a rămas "mască", după ce și-a aflat adversara de la Wimbledon: "Rar mi s-a întâmplat așa ceva!"

Leo Messi a tras o concluzie clară, după meciul de poveste împotriva Capului Verde: ”Asta face Cupa Mondială specială”

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Video Exclusiv După 32 de ani, Ilie Dumitrescu și Florin Prunea s-au îmbrățișat în direct. ”Nu recunoaște!”

FIFA a venit cu noi precizări, a doua zi după faza controversată din Portugalia - Croația 2-1

Galerie Foto Naomi Osaka a făcut spectacol la Wimbledon! Ținuta extravagantă prin care a atras toate privirile

Rică Răducanu, transportat de urgență la spital: lovituri la cap, umărul dislocat și două coaste rupte!

Citeşte şi

Universitatea Craiova a primit oferta de la noua echipă a lui Robert Lewandowski: Anzor Mekvabishvili

Oficial A plecat de la Dinamo și va evolua la o echipă din SuperLigă

PEROZA cheltuit peste 100.000 de lire sterline pe operații estetice, dar acum regretă tot. De ce a decis să revină la aspectul natural

FILM NOW„A existat o stare de tensiune”. Ben Stiller rupe tăcerea despre cum a fost, de fapt, să lucreze cu Jim Carrey

Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro citeşte ştirea pe Prosport.ro

Lionel Messi, prima reacție după "thrillerul" cu Insulele Capului Verde: "Au fost multe lucruri rele" citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Nicole Scherzinger și-a sărbătorit ziua de naștere în bikini. Fanii, impresionați de cum arată la 48 de ani: “Nu îmbătrânești deloc”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Nicole Scherzinger și-a sărbătorit ziua de naștere în bikini. Fanii, impresionați de cum arată la 48 de ani: “Nu îmbătrânești deloc”

Digi World

Pământul ar putea supravieţui morţii arzătoare a Soarelui. Mercur și Venus vor fi distruse de flăcările infernale ale stelei noastre

Digi Animal World

A deschis portiera camionului și a încremenit. Cine îl aștepta pe scaunul șoferului: „La început mi-a fost frică”