”Măcel” pe teren! S-au acordat 7 cartonașe roșii
articol scris de Digi Sport19.11.2025, 18:00
SuperLiga: Farul - Dinamo, miercuri, 20:30, DGS 1
SuperLiga: UTA Arad - CFR Cluj, miercuri, 18:00, DGS 1
Meciul dintre Gibraltar și Georgia din preliminariile pentru calificarea la EURO U19 2026 a avut parte de un final neverosimil.
După 90 de minute echilibrate, în care gruzinii au reușit să înscrie doar un gol, spiritele s-au încins pe final, iar arbitrul a acordat sancțiuni nemaiîntâlnite în fotbal: a acordat ȘAPTE cartonașe roșii.
”Măcel”: Meciul dintre Gibraltar U19 și Georgia U19 s-a terminat cu șapte jucători eliminați
Marți (18 noiembrie), Gibraltar U19 a primit vizita Georgiei U19, într-un meci în care, pe hârtie, gruzinii păreau mari favoriți. Însă, lucrurile nu au stat chiar așa.
După 90 de minute de joc, Georgia U19 a înscris un singur gol în poarta Gibraltarului, în minutul 53 prin Khalid Doltmurziev, astfel că meciul a avut miză până la final.
Însă, din păcate, în minutele de prelungiri, spiritele s-au încins iar între mai mulți jucători ai celor două echipe s-a iscat un scandal, care s-a soldat cu ȘAPTE cartonașe roșii (patru pentru georgieni și trei pentru cei din Gibraltar).
Concret, arbitrul danez Jacob Karlsen i-a eliminat de la georgieni pe Khalid Doltmurziev (18 ani), Mate Shatirishvili (17 ani), Anri Dzneladze (18 ani) și Lasha Khutsishvili (18 ani), și de la Gibraltar pe Thomas Recagno (18 ani), Michael Charvetto (18 ani) și Jayvan Garro (17 ani), după cum notează UEFA.
Clasamentul grupei din care fac parte Gibraltar U19 și Georgia U19
Etichete: euro u19 , cartonase rosii , georgia u19 , euro u19 2026 , gibraltar u19
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții