Samuel Eto'o și Marc Brys / Foto: captură Twitter @Marca

Video OUT, după scandalul uriaș dintre președintele Federației și selecționer! ”Ce este această mizerie? Nu mă atingeți așa”

articol scris de Digi Sport
29.05.2024, 14:55
  • SuperLiga: Csikszereda - FCSB, duminică, 20:30, DGS 1

  • SuperLiga: Sepsi - ”U” Cluj, duminică, 17:30, DGS 1

Fostul atacant Samuel Eto'o (43 de ani), preşedintele Federaţiei Cameruneze de Fotbal (FECAFOOT), s-a certat marţi, în termeni duri cu Marc Brys (62 de ani), numit în funcţia de selecționer al echipei naţionale la decizia şefului statului, fără consultarea sa, într-o înregistrare video devenită virală pe reţelele sociale.

UPDATE: FECAFOOT, condusă de Samuel Eto'o, l-a demis pe selecţionerul belgian Marc Brys, numit în aprilie de ministrul Sporturilor, şi l-a înlocuit cu Martin Ndtoungou, pentru meciurile prevăzute luna viitoare în preliminariile Cupei Mondiale din 2026.

Scandal uriaș între Samuel Eto'o și Marc Brys

Decizia intervine în urma unui schimb virulent de replici dintre Brys şi preşedintele Samuel Eto', marţi, cu prilejul unei reuniuni. Tehnicianul belgian a fost invitat la o sesiune de lucru, dar câţiva membri ai staffului său, numit de asemenea de ministrul Sporturilor, au refuzat să intre în clădirea din Yaounde.


Știrea inițială:

Antrenorul belgian a fost numit pe 2 aprilie de ministrul Sporturilor "ca urmare a directivelor înalte de la preşedintele Republicii", Paul Biya. Numirea sa a fost denunţată şi considerată drept "ilegală" de către FECAFOOT, singura abilitată, conform acesteia, să desemneze selecţionerul.

Deşi conflictul părea aplanat iniţial, o înregistrare video filmată marţi şi autentificată de un responsabil al FECAFOOT, înaintea unei reuniuni, l-a prezentat pe Eto'o criticându-l dur pe Marc Brys.

Fosta vedetă cameruneză a celor de la Barcelona, Inter Milano şi Chelsea, după ce l-a apostrofat pe un reprezentant al ministrului Sporturilor, l-a întâmpinat pe Brys cu un "Bun venit la voi!".

Dar Brys, invitat de reprezentantul Ministerului Sportului să părăsească şi el reuniunea, a fost oprit spre ieşire de Eto'o, care, foarte nervos, i-a spus: "Ori rămâneţi, ori plecaţi".

Brys i-a pus mâna pe braţ în acel moment, iar tonul a crescut în intensitate. "Nu mă atingeţi aşa", i-a replicat Eto'o. "Eu sunt preşedintele, domnule selecţioner!", a adăugat el.

"Eu sunt selecţionerul", i-a răspuns Brys. "Nu! Sunteţi antrenor pentru că eu v-am numit, nu sunteţi antrenor pentru că altcineva v-a numit", a mai spus Eto'o, adăugând că "nu faceţi politică în Camerun!".

"Eu sunt cel care decide până la urmă ce fac aici", a răspuns Brys. Eto'o a ridicat şi mai tare tonul: "Nu-mi vorbiţi mie aşa, ce este această mizerie? Este timpul să oprim această mizerie!".

Brys a părăsit sala, iar Eto'o i-a transmis: "Dacă părăsiţi sala, nu mai reveniţi", i-a spus Eto'o.

Într-un comunicat, FECAFOOT afirmă că Brys, "înainte de a părăsi sala, a adresat insulte şi invective la adresa lui Eto'o", dar acestea nu apar în înregistrare.

Federaţia a anunţat o reuniune a Comitetului său de urgenţă în cel mai scurt timp pentru a lua "deciziile ce se impun" pentru lipsurile imputate antrenorului belgian.

Camerunul se pregăteşte pentru două noi meciuri din preliminariile Cupei Mondiale din 2026, urmând să joace cu selecţionata Insulelor Capului Verde (8 iunie) şi cu Angola (11 iunie), notează Agerpres.

Etichete: samuel eto’o , selectioner camerun , marc brys


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Momentul în care forțele ucrainene au respins un atac masiv al unei divizii de tancuri în regiunea Donețk

Corpul 1 Azov al Gărzii Naționale a Ucrainei, împreună cu unitățile adiacente ale Forțelor de Apărare, a respins un atac de amploare în care au fost implicate două armate rusești și o divizie de tancuri în regiunea Donețk.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Comunicat oficial dat de FIFA, după ce 23 de milioane de oameni au cerut excluderea definitivă a Argentinei de la Cupa Mondială

Ce lovitură: Pep Guardiola și-a ales următoarea echipă, după ce a refuzat Italia

Foto Doi campioni mondiali, pe prima pagină în Spania: ”S-au afișat împreună”. Unul dintre ei e căsătorit și are un copil

Exclusiv Dani Coman a intrat în direct și i-a anunțat "sentința", după Argeș - Petrolul: "Nu mă interesează"

Gigi Becali i-a ales înlocuitorul lui Ștefan Târnovanu!

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Video Nsimba a mers la Istvan Kovacs și derby-ul Dinamo - Craiova a fost imediat oprit! Radu Naum: ”Extrem de grav!”

Exclusiv Gică Craioveanu știe decizia Craiovei în cazul lui Filipe Coelho, după dezastrul cu Dinamo! ”Va interveni. Îți spun eu”

Mihai Bendeac a postat doar două cuvinte, imediat după ce Craiova a fost ”călcată în picioare” de Dinamo

Jose Mourinho s-a decis imediat în privința transferului uriaș al lui Vinicius de la Real Madrid

Citeşte şi

Eto'o n-are niciun semn de întrebare când vorbește despre Mbappe. Francezii rasiști nu-l apreciază suficient

MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Anthony Martial a semnat

PEROZ„Mi-aș dori să-mi acorzi o șansă”. Cum a reacționat Ioana Ginghină după un mesaj primit de la un admirator

FILM NOWCum se menține în formă Amal Clooney la 48 de ani. Ce mănâncă în fiecare dimineață soția lui George Clooney și ce exerciții face

Șeful Școlii de Antrenori îi dă replica devastatoare lui Daniel Stanciu: ”Vorbitori prin parcuri” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum s-a "pulverizat" averea de 41 de milioane de dolari a Arantxei Sánchez Vicario: „Banii au dispărut” citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Inna, răvășitoare într-un costum de baie minuscul, pe marginea piscinei. Fanii au fost impresionați: „Ești regina verii!”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Inna, răvășitoare într-un costum de baie minuscul, pe marginea piscinei. Fanii au fost impresionați: „Ești regina verii!”

Digi World

„Cea mai mare greșeală din viața mea a fost căsnicia”. Confesiunea tulburătoare a unei femei de 107 ani despre secretul longevității

Digi Animal World

Imagini rare din România. O pisică sălbatică și cei patru pui ai săi, surprinși într-un parc național