Românul Matteo Duțu, băgat în teren de Max Allegri la meciul Liverpool - AC Milan: duel cu șase goluri
articol scris de Digi Sport26.07.2025, 17:08
SuperLiga: Farul - Dinamo, miercuri, 20:30, DGS 1
SuperLiga: Universitatea Craiova - Oțelul, joi, 18:00, DGS 1
Matteo Duțu (19 ani) a mers cu echipa mare a celor de la AC Milan în turneul de pregătire din Asia.
Matteo Duțu a debutat pentru AC Milan în meciul amical cu Arsenal, scor 0-1 (6-5 la penalty-uri). Acesta a înscris un gol de la 11 metri.
Matteo Duțu, la al doilea meci pentru AC Milan: victorie cu Liverpool, scor 4-2
La câteva zile distanță de la meciul cu Arsenal, Matteo Duțu a bifat un nou joc la AC Milan, contra celor de la Liverpool.
Fundașul central român a fost introdus în teren de antrenorul Max Allegri în minutul 84, la scorul de 3-1 pentru AC Milan.
Cu românul în teren, AC Milan a mai luat un gol de la Liverpool, dar a și punctat pentru 4-2.
Golurile celor de la AC Milan au fost semnate de Leao (10), Loftus-Cheek (52) și Okafor (60 și 90+4). Pentru Liverpool au punctat Szoboszlai (26) și Gakpo (90+3).
AC Milan debutează oficial în noul sezon cu un meci de Cupă contra lui Bari, pe 17 august.
Traseul lui Matteo Duțu
Crescut în centrul de tineret al lui Lazio, Duțu a fost cumpărat în 2024 de AC Milan. A jucat în Serie C, cu echipa U23 a milanezilor, dar și în campionatul Primavera.
Duțu a făcut parte din lotul României la Euro U21 din Slovacia. N-a prins niciun minut pe gazon.
- 175.000 de euro este cota de piață a lui Matteo Duțu, potrivit Transfermarkt
Etichete: max allegri , liverpool ac milan , matteo dutu , matteo dutu ac milan
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții