Video Lecce - Inter 0-2. Victorie importantă pentru trupa lui Cristi Chivu / Juventus - Como 0-2
articol scris de Digi Sport21.02.2026, 20:54
Baraj SuperLiga: Chindia - Farul, sâmbătă, 17:30, DGS 1
SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:30, DGS 1
Etapa cu numărul 26 din Serie A a continuat sâmbătă, 21 februarie, cu două meciuri importante în ceea ce privește lupta la titlu.
Juventus a fost învinsă de Como, 0-2, iar Inter s-a impus cu același scor pe terenul lui Lecce.
Programul zilei de sâmbătă din Serie A:
- Juventus - Como 0-2
- Lecce - Inter 0-2
- Cagliari - Lazio, 21:45
Lecce - Inter 0-2. O nouă victorie pentru Cristi Chivu în Serie A
În urma acestui rezultat, Inter și-a consolidat poziția de lider în Italia, cu 64 de puncte în 26 de runde, cu mai mult față de AC Milan, care nu a jucat încă în această rundă. De cealaltă parte, Lecce e pe 17, cu 24 de puncte.
Golurile partidei au fost marcat de Henrikh Mkhitaryan (75) și Manuel Akanji (81), ambii jucători intrați pe parcurs.
VIDEO Rezumatul partidei:
Clasamentul din Serie A, după Lecce - Inter 0-2
Min. 90+4 - FINAL DE MECI!
Min. 81 - GOOL Inter! Akanji a dublat avantajul echipei sale.
Min. 75 - GOOOL Inter!
Min. 51 - GOL ANULAT Inter! Dimarco a deschis scorul din pasa lui Thuram, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.
Min. 46 - A început a doua parte a jocului!
Min. 45+2 - FINAL DE PRIMĂ REPRIZĂ!
Min. 42 - Ocazie Inter! Zielinski a șutat puternic de la mare distanță, dar mult peste poartă!
Min. 26 - Ocazie Inter! Un balon respins de Falcone a ajuns la Pio Esposito, care a trimis din margingea careului spre poartă, dar portarul lui Lecce a respins în corner.
Min. 10 - Ocazie Inter! Luis Henrique a trimis puternic spre poartă din marginea careului, dar Falcone a respins.
Min. 1 - A început meciul!
- Lecce: Falcone - Veiga, Gaspar, Gabriel, Gallo - Coulibaly, Ramadani -- Pierotti, Galdeman, Sottil - Cheddira
Rezerve: Fruchtl, Samooja, Ndaba, Siebert, Sala, Fofana, Stulic, Perez, Helgason, Jean, Banda, Marchwinski, Ngom
Antrenor: Eusebio di Francesco
- Inter: Sommer - Bisseck, De Vrij, Bastoni, Luis Henrique - Frattesi, Zielinski, Sucic, Dimarco - Thuram, Esposito
Rezerve: Di Gennaro, Martinez, Bonny, Acerbi, Diouf, Mkhitaryan, Akanji, Carlos Augusto, Darmian, Cocchi, Topalovic, Kaczmarski
Antrenor: Cristi Chivu
Juventus - Como 0-2. Înfrângere pentru ”Bătrâna Doamnă”
Mergim Vojvoda a deschis scorul pentru oaspeţi, la Torino, în minutul 11. Avantajul echipei lui Fabregas a fost majorat de Maxence Caqueret, în minutul 61, iar gazdele, în ciuda modificărilor efectuate de antrenorul Spalletti, nu au reuşit să mai revină pe tabelă.
Astfel, Juventus - Como s-a încheiat cu victoria oaspeților, 2-0.
În clasament, Como a ajuns-o din urmă pe Juventus. Torinezii sunt pe locul 5, cu 46 de puncte, iar Como e a şasea, cu 45 de puncte.
Rezumatul partidei:
Min. 90+5 - FINAL DE MECI!
Min. 61 - GOOL Como! Caquerret a dublat avantajul echipei sale!
Min. 52 - Ocazie Como! Douvikas a ajuns la un balon în interiorul careului și a trimis dintr-o poziție foarte bună doar peste poartă!
Min. 46 - A început a doua parte a jocului!
Min. 45+1 - Final de primă repriză la Torino!
Min. 37 - Ce ocazie Como! Da Cunha a trimis în bară, după o greșeală comună în defensiva lui Juventus.
Min. 12 - GOOL Como! Vojvoda a deschis scorul cu un șut puternic la colțul scurt.
Min. 1 - A început meciul!
Echipele de start:
- JUVENTUS: Di Gregorio; Gatti, Kelly, Koopmeiners; McKennie, Thuram, Locatelli, Cambiaso; Miretti, Yildiz; Openda.
- COMO: Butez; Smolcic, Jacobo Ramón, Kempf, Alex Valle; Perrone, Da Cunha; Vojvoda, Caqueret, Baturina; Douvikas.
Știrea inițială:
Primul meci al zilei este programat de la ora 16:00 la Torino. Juventus primește vizita celor de la Como. ”Bătrâna Doamnă” vine după o săptămână nefastă, în care a pierdut în derby-ul Italiei cu Inter și apoi a fost umilită de Galatasaray în Liga Campionilor.
Juventus se află pe locul 5 în clasament, cu 46 de puncte, la un punct în spatele Romei, echipă care ocupă ultimul loc care ducă în Liga Campionilor.
Como vine la Torino după ce a încurcat-o etapa trecută pe Milan chiar pe San Siro. Formația antrenată de Cesc Fabregas a terminat la egalitate cu ”Diavolii” și i-a dat o mână de ajutor lui Chivu în lupta la titlu.
Como se află pe locul 6, cu 42 de puncte.
Etichete: inter , juventus , lecce , como
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții