Oficial Horațiu Moldovan a plecat a treia oară de la Atletico Madrid: prezentat de noua echipă!
articol scris de Digi Sport14.07.2026, 20:48
Tenis: WTA Iași, ziua 3, miercuri, 12:00, DGS 2
Champions League: Univ. Craiova - Vitebsk, miercuri, 20:25, DGS 1
Horațiu Moldovan (28 de ani) a plecat a treia oară de la Atletico Madrid și a semnat cu Eyupspor, formație din prima ligă a Turciei.
După ce nu a reușit să se impună în formula de start a celor de la Real Oviedo în La Liga, portarul român a revenit la Atletico Madrid, iar acum clubul din capitala Spaniei a decis să îl împrumute din nou, de data aceasta în Turcia, la fosta echipă a lui Denis Drăguș.
Horațiu Moldovan a semnat cu Eyupspor: ”Bine ai venit”
Eyupspor a anunțat transferul lui Horațiu Moldovan prin intermediul unui mesaj postat pe rețelele sociale, alături de un clip video cu portarul român.
”Bine ai venit în Orașul Sfânt, Horațiu Moldovan”, au scris cei de la Eyupspor, pe Instagram.
Horațiu Moldovan va juca sub formă de împrumut în următorul sezon la Eyupspor, formație care a terminat stagiunea precedentă pe locul 15 în clasament, la limita retrogradării.
Portarul român este împrumutat pentru a treia oară de Atletico Madrid, echipă de care aparține din ianuarie 2024, după transferul de 800.000 de euro de la Rapid. În afară de Eyupspor și Real Oviedo, românul a mai fost și la Sassuolo, în Serie B.
Salariu de 400.000 de euro pentru Horațiu Moldovan în Turcia
Portarul român va avea un salariu lunar de aproximativ 33.000 de euro pe lună, adică va încasa circa 400.000 de euro în sezonul următor de la Eyupspor, potrivit iamsport.ro.
În sezonul precedent, Horațiu Moldovan a bifat doar două partide în La Liga pentru Real Oviedo. Românul nu își mai dorește să fie rezervă și a semnat cu o echipă la care speră să fie titular, așa cum s-a întâmplat la Sassuolo în Serie B, în sezonul 2024/2025.
Horațiu Moldovan are în CV echipe precum CFR Cluj, Hermannstadt, Voința Turnu Măgurele, Energeticianul, Ripensia Timișoara, Sepsi, UTA Arad, Rapid, Atletico Madrid, Sassuolo și Real Oviedo.
Omonia Nicosia (Cipru), Pafos (Cipru) Pendiskpor (Turcia, liga a doua), Qarabag (Azerbaijan) și Wieczysta Cracovia (Polonia), sunt echipele care s-au mai interesat recent de Moldovan.
- 800.000 de mii de euro a plătit Atletico Madrid în ianuarie 2024 pentru a-l transfera pe Moldovan de la Rapid.
- 1,8 milioane de euro este cota de piață a lui Horațiu Moldovan, potrivit transfermarkt.com.
Horațiu Moldovan, împlinit pe plan personal! Aza Gabriela este viitoarea sa soție
Horațiu Moldovan a cerut-o de soție pe Aza Gabriela pe 26 decembrie 2025. Aceasta nu a stat pe gânduri și i-a zis ”DA” portarului.
Galerie Foto
Etichete: atletico madrid , transfer , horațiu moldovan , eyupspor , horatiu moldovan eyupspor
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții