Vor să scape de ”perla” lui Gică Hagi, după transferul de 2.800.000€
articol scris de Digi Sport11.12.2025, 11:16
SuperLiga: Rapid - Petrolul, vineri, 20:00, DGS 1
SuperLiga: FC Argeș - Hermannstadt, vineri, 17:00, DGS 1
Transferat în ianuarie 2024 de FC Dallas în schimbul a 2,8 milioane de euro, Enes Sali (19 ani) nu a reușit să se impună în Statele Unite ale Americii.
Inițial, ”perla lui Gică Hagi” a jucat un singur meci pentru gruparea din Texas, mai exact două minute în duelul cu FC Juarez din Leagues Cup, iar mai apoi a fost trimis la echipa a doua care evoluează în Liga 3. La începutul anului 2025 a fost împrumutat la Al-Riyadh (Arabia Saudită), iar din vară s-a întors la Dallas, unde a evoluat într-un singur meci.
FC Dallas, gata să scape de Enes Sali
Cu doi ani rămași din contract, Enes Sali nu pare că mai are viitor la FC Dallas, așa cum anunță presa din SUA.
Concret, gruparea din MLS vrea să-l transfere Ran Binyamin (21 de ani) de la Hapoel Tel Aviv, însă va avea nevoie de un spațiu pentru jucătorii U22, acolo unde pot fi trecuți doar 4 pe listă.
- ”U22 Initiative” prevede ca fiecare echipă să aibă 4 jucători sub 22 de ani în echipă cărora le pot acorda salarii peste limita de 200.000 de dolari anual. Astfel, echipele din America sunt încurajate să folosească jucătorii tineri.
Potrivit jurnaliștilor din SUA, pentru transferul lui Binyamin, Dallas trebuie să renunțe la un jucător din cei 4 de pe lista U22, iar Enes Sali ar urma să fie cel sacrificat.
”Așadar, clubul probabil a găsit pe cineva să-l ia pe Sali, fie să-l împrumute din nou”, au notat americanii.
- 1,2 milioane de euro este cota de piață a lui Enes Sali, potrivit transfermarkt.com.
Americanii ”au înnebunit” când au văzut ce salariu are Enes Sali!
Recent, americanii au aflat că Enes Sali câștigă 370.000 de dolari, aproximativ 316.000 de euro pe stagiune la Dallas, iar americanii nu s-au ferit de cuvinte.
”Enes Sali câștigă suma uimitoare de 370.000 dolari pe stagiune. Din nou, statutul de U22 spală doar un pic rușinea FCD-ului”, au notat jurnaliștii din SUA.
Etichete: gica hagi , mls , sua , farul , america , fc dallas , enes sali
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții