Matt Dawson / Foto: news.com.au

Și-a amputat o parte dintr-un deget, pentru a putea participa la JO. Atenție! Imagini cu impact emoțional

articol scris de Digi Sport
19.07.2024, 10:53
  • Fotbal: Ungaria - Finlanda, vineri, 20:45, DGS 1

  • Fotbal: Azerbaidjan - Malta, vineri, 21:00, DGS 2

Jucătorul australian de hochei pe iarbă Matt Dawson a ales să-şi amputeze o parte dintr-un deget, pentru a putea participa la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Matt Dawson și-a amputat o parte din deget, pentru a putea participa la Jocurile Olimpice de la Paris

Galerie Foto

Dawson (30 de ani), care a făcut parte din echipa medaliată cu argint în urmă cu 3 ani, la Tokyo, şi-a fracturat recent degetul inelar de la mâna dreaptă, ceea ce a pus sub semnul întrebării participarea sa la o a treia ediţie a Jocurilor Olimpice.

Medicii l-au sfătuit să-l pună în ghips şi să-l lase să se refacă sau să-şi amputeze partea superioară. El a optat pentru a doua soluţie şi a fost supus unei intervenţii în această săptămână, informează Agerpres.

"Am luat decizia potrivită cu un chirurg, nu doar pentru a avea ocazia de a juca la Paris, dar şi pentru viitor", a declarat acesta pentru postul australian Channel Seven, în timp ce se îmbarca la bordul unui avion cu destinaţia Franţa.

"Cea mai bună opţiune a fost să-mi amputez partea de sus a degetului. Este o mică schimbare, dar şi o provocare", a adăugat acesta.

Antrenorul australian Colin Batch a salutat această incredibilă demonstraţie de angajament: "Acest lucru nu este ceva ce un antrenor poate decide pentru un jucător".

"Întregul merit îi revine lui Matt. Este evident că el este foarte determinat pentru a putea juca la Paris. Eu nu sunt sigur că aş fi făcut-o, dar el a făcut asta, deci este fabulos", a adăugat antrenorul său.

Australia va întâlni Argentina, campioana olimpică din 2016, la debutul său la Jocurile Olimpice de la Paris, pe 27 iulie.

Etichete: matt dawson , hochei pe iarba , deget amputat


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Nicușor Dan a desemnat premierul. Eugen Tomac: Voi prezenta Parlamentului un guvern tehnic, nu unul politic

Eugen Tomac, europarlamentar și actual consilier prezidențial, a fost desemnat premier de către Nicușor Dan. Șeful statului a făcut nominalizarea la aproape o lună de la demiterea Cabinetului Bolojan.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Țiriac jr., motivul pentru care Sorana Cîrstea a luat cea mai importantă decizie din viața ei: ”E normal la vârsta mea”

Exclusiv Salariu de două ori mai mare decât la PAOK pentru Răzvan Lucescu! Antrenorul și-a anunțat în direct decizia

Lovitură pentru Gică Hagi! Decizia UEFA în privința României

Exclusiv Gigi Becali, prima reacție după ce ”uriașul” său din poartă a semnat cu Craiova: ”Aveam contract pe 5 ani!”

A intervenit Poliția! Comunicat oficial, după scenele neverosimile cu Sabrina Voinea și iubitul ei

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

S-au retras și Gigi Becali e la un pas de primul transfer al verii! Verdict categoric: ”Va ajunge la FCSB”

Video Rezultat neverosimil! Spania s-a făcut de râs înainte de Cupa Mondială

Antrenor pentru CFR Cluj! Varga: ”E român”. Se pregătește o surpriză de proporții

Ce lovitură! Un ”colos” a pregătit oferta: 90.000.000€ pentru Federico Valverde

Citeşte şi

Surpriză de proporții! Decizia luată de FIG în cazul Sabrinei Voinea, după scandalul izbucnit la Jocurile Olimpice

Fundația Țiriac s-a răzgândit, după ce a promis o mașină fiecărui român medaliat cu aur la Jocurile Olimpice

PEROZCe a determinat-o pe prințesa Diana să accepte interviul controversat cu Martin Bashir. Motivul real s-a aflat abia după 30 de ani

FILM NOWCe s-a întâmplat după apariția lui Brooke Shields în „Friends”: „Nu am mai fost aceeași persoană”

CFR Cluj are un nou antrenor! Neluțu Varga anunță: ”De luni este la muncă!” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Rivalul lui Florentino Perez la șefia lui Real Madrid plusează: Haaland pe Bernabeu! citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Raluka a dat startul verii în Grecia, alături de iubit. În costum de baie roz, și-a etalat silueta în apele turcoaz din Kefalonia

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Raluka a dat startul verii în Grecia, alături de iubit. În costum de baie roz, și-a etalat silueta în apele turcoaz din Kefalonia

Digi World

Un fenomen fără precedent se petrece pe Pământ. Oamenii de știință spun că nu s-a mai întâmplat de 3,6 milioane de ani

Digi Animal World

„Sfântul Graal” al ornitologilor a fost găsit în Indonezia. Papagalul dispărut a reapărut după aproape un secol