Sorana Cîrstea, un nou anunț despre retragere după ce s-a calificat în sferturi la WTA Roma: ”Da”
articol scris de Digi Sport11.05.2026, 13:49
Media: Fotbal Club, miercuri, 20:00, DGS 1
Media: Fotbal European, miercuri, 22:45, DGS 1
Sorana Cîrstea (36 de ani, 27 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Roma, după ce a trecut de Linda Noskova (21 de ani, 13 WTA), scor 6-2, 6-4.
Sorana Cîrstea a promis că nu se retrage dacă câștigă turneul de la Roma
Galerie Foto
După victorie, Sorana Cîrstea nu a scăpat nici de această dată de întrebările despre retragere, așa cum a fost întrebată și după marea victorie în fața Arynei Sabalenka.
Atunci, Sori a promis că își va amâna retragerea dacă se va câștiga turneul italian, iar acum a anunțat că își va respecta cuvântul dat.
”Sunt foarte mulțumită de cum am jucat. A trebuit să încep foarte bine și am reușit asta. Sunt pentru prima dată în sferturi la Roma.
Cred că ambțiția și să învăț cum să sufăr. Cred că e important să înveți asta, pentru că nu mereu e ușor în sport. Am învățat multe în atâția ani în care am jucat. Iubesc Roma, iubesc acest turneu și sper să continui.
(n.r. Ai promis că nu te mai retragi dacă câștigi turneul. Îți păstrezi promisiunea?) Da, este o promisiune, dar mai sunt meciuri de jucat”, a spus Sorana Cîrstea.
Duelul dintre Sorana Cîrstea și Linda Noskova a durat o oră și 23 de minute.
- În sferturi, sportiva din România va da peste câștigătoarea partidei Jelena Ostapenko - Anna Kalinskaya.
VIDEO Sorana Cîrstea - Linda Noskova 6-2, 6-4, la WTA Roma, în optimi
Etichete: italia , tenis , sorana cirstea , linda noskova , wta italia
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții