Scandal uriaș în NBA! Antrenori și jucători, arestați pentru mafia pariurilor: ”Frauză de zeci de milioane de dolari”
articol scris de Digi Sport25.10.2025, 13:06
Joi, antrenorul echipei Portland, Chauncey Billups (49 de ani), jucătorul echipei Miami, Terry Rozier, (31 de ani) şi fostul jucător Damon Jones (49 de ani) au fost arestaţi în cadrul unei anchete ample privind o reţea de pariori care folosea informaţii din interiorul vestiarelor sau îi incita pe jucători să se prefacă accidentaţi pentru a-şi influenţa statisticile.
Baschet Conference League: AEK Atena - Univ. Craiova, joi, 22:00, DGS 1
Conference League: Legia Varșovia - Lincoln, joi, 22:00, DGS 2
Preşedintele NBA, Adam Silver, s-a declarat, vineri, ”profund tulburat” de scandalul pariurilor trucate care afectează liga nord-americană de baschet. ”Nu există nimic mai important pentru ligă şi pentru fani decât integritatea competiţiei”, a asigurat Adam Silver.
Mafia pariurilor ”zguduie” NBA. Antrenori și jucători, arestați de FBI
După ce a luptat mult timp împotriva pariurilor sportive, NBA s-a transformat într-un lobbyist pentru liberalizarea sectorului, în special prin vocea comisarului său Adam Silver, autorul unui articol în favoarea „legalizării” în 2014. Interzise în mare parte din 1992, pariurile sportive au fost liberalizate în 2018 în Statele Unite în urma unei decizii a Curţii Supreme şi sunt acum autorizate în aproape toate statele. NBA a semnat mai multe contracte cu companii din acest sector.
Liga nord-americană de baschet a suspendat pe viaţă anul trecut un jucător, Jontay Porter, membru al aceleiaşi reţele vizate joi de operaţiunea poliţiei.
NBA l-a achitat însă pe Terry Rozier, care a fost în cele din urmă arestat joi şi pus sub acuzare: ”Nu am găsit nimic, în ciuda pariurilor anormale semnalate de companiile de pariuri. Terry a cooperat cu noi, ne-a dat telefonul său, a răspuns la întrebările noastre, dar am concluzionat că nu există suficiente dovezi, acum aproape doi ani”, a explicat Adam Silver.
”Am cooperat apoi pe deplin cu forţele de ordine. Justiţia are puterea de a cita în judecată, poate ameninţa cu pedepse cu închisoarea, toate aceste lucruri pe care noi nu le putem face.”
Căpitanul echipei Miami Heat, Bam Adebayo, şi-a exprimat vineri ”sprijinul total” pentru coechipierul său Terry Rozier: ”Ne rugăm pentru el, continuăm să-l încurajăm şi vrem să câştigăm meciuri pentru a trece mai departe”.
Kash Patel, directorul FBI: ”Frauda este uluitoare! Zeci de milioane de dolari”
Kash Patel, directorul FBI a ieșit să dea ecplicații după arestările făcue și a dezvăluit că ancheta a început acum mai mulți ani și implicată este și celebra organizație mafiotă ”La Cosa Nostra”.
”Astăzi (Vineri) ne aflăm aici în New York pentru a anunța o arestare istorică într-o amplă și vastă operațiune criminală care implică atât NBA-ul, cât și organizația La Cosa Nostra. Persoane precum Chauncey Billups, Damon Jones și Terry Rozier au fost reținute astăzi, foști și actuali jucători și antrenori din NBA.
Ceea ce nu știți este că este vorba despre o operațiune ilegală de jocuri de noroc și aranjare de meciuri care s-a întins pe parcursul mai multor ani. Nu doar că am descoperit frauda comisă de acești inculpați pe marea scenă a NBA-ului, dar am și implementat un sistem de justiție împotriva organizației La Cosa Nostra, incluzând familiile mafiote Bonano, Gambino, Genovese și Lucchese.
Frauda este uluitoare, nu vorbim despre sute de dolari, nici despre mii, nici despre zeci de mii, nici măcar despre milioane de dolari, vorbim despre zeci de milioane de dolari furați și delapidați într-o investigație desfășurată pe mai mulți ani”, a declarat Patel.
Etichete: nba , mafia pariurilor , chauncey billups , terry rozier , damon jones
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Kremlinul a declarat, miercuri, că poziția Rusiei cu privire la desfășurarea oricăror trupe...