Lovitură pentru Liverpool! Virgil van Dijk este dorit de o altă forță a Europei
diego simeone
Antrenorul uriaș care a folosit 48 de echipe de start diferite în 49 de meciuri
rapid
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 0-0, ACUM, Digi Sport 1. Oltenii continuă lupta pentru locul 2
Etapa 7 Superliga: Rapid-Universitatea Craiova
Play-off

Video Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2. Meci ”nebun” în Germania! Nemții, în semifinalele UCL, după 11 ani!

16.04.2024, 23:59

Borussia Dortmund a înfruntat-o teren propriu, pe Atletico Madrid, în meciul retur din sferturile Champions League, iar meciul a fost unul de-a dreptul ”nebun”! Nemții s-au impus cu scorul de 4-2, într-o confruntare cu adevărat spectaculoasă.

GER, UEFA Champions League, Borussia Dortmund vs AtlĂ tico Madrid / Atletico Madrid / 16.04.2024, Signal Iduna Park, Dor
Jucătorii Borussiei Dortmund în partida cu Atletico Madrid / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită pe Digi Sport 2. De asemenea, abonații RCS-RDS au putut urmări meciul pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2 (5-4 la general). Nemții s-au calificat în semifinalele UCL după o pauză de 11 ani

Prima repriză a fost una de vis pentru nemți, iar Dortmund a intrat la cabine cu avantaj de două goluri, după reușitele semnate de Brandt și Maatsen. Diego Simeone a făcut 3 schimbări la pauză, lucru care s-a văzut imediat pe tabelă.

Hummels a trimis balonul în propria poartă în minutul 49, iar Correa a marcat și el, 15 minute mai târziu, pentru a duce scorul la 2-2.

Numai că Dortmund a arătat o atitudine de echipă mare și au mai punctat de două ori, în numai 3 minute. Fullkrug și Sabitzer au marcat în minutele 71 și 74, iar Dortmund s-a calificat în semifinalele competiției, după 5-4 la general.

Nemții nu mai ajunseseră în semifinalele competiției din 2013, sezon în care au obținut și calificarea în finală, pe care au pierdut-o, scor 1-2 cu Bayern Munchen.

VIDEO cu rezumatul partidei Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2

Final de meci! Dortmund a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 4-2 și s-a calificat în semifinalele competiției, după un 5-4 la general.

Min. 74: Gooooooool Dortmund!!!! Ce meci! Nemții au revenit în 3 minute și au preluat conducerea la general. Sabitzer a șutat la colțul lung din interiorul careului și l-a lăsat fără replică pe Oblak.

Min. 71: Gooool Dortmund! Ce gol a înscris Fullkrug! Neamțul a înscris cu capul la colțul lung din centrarea lui Sabitzer, iar Dortmund a restabilit egalitatea la general.

Min. 69: Ocazie pentru Dortmund! Bynoe-Gittens a șutat de la distanță, dar șutul său a fost deviat puțin peste poarta lui Oblak.

Min. 64: Goooool Atletico! Ce revenire pentru spanioli! Correa a dus scorul la 2-2, după o fază încâlcită în careul nemților.

Min. 49: Goool Atletico Madrid! Hummels și-a trimis mingea în proprie poartă, iar spaniolii au restabilit egalitatea la general. 2-1 pentru Dortmund pe Signal Iduna Park.

A început repriza secundă a partidei, iar Diego Simeone a făcut nu mai puțin de 3 schimbări la pauză.

Pauză pe Signal Iduna Park! După o primă repriză de cel mai înalt nivel, Dortmund conduce cu scorul de 2-0, iar nemții au și avantaj la general, scor 4-3.

Min. 45+1: Hermoso a văzut cartonașul galben și va rata manșa tur din semifinale, în cazul în care Atletico se va califica.

Min. 39: Gooool Dortmund! Ce meci fac nemții! Maatsen a marcat printr-un șut la colțul lung și au preluat conducerea la general. Fotbalistul împrumutat de la Chelsea a înscris primul său gol în UCL.

Min. 34: Gooool Dortmund! Brandt a fost găsit excelent în careu de către Hummels și l-a învins pe Oblak! Nemții au restabilit egalitatea la general.

Min. 16: Ocazie Dortmund! Oblak a ieșit rău pe o centrare venită din corner, dar Fullkrug nu a putut să trimită balonul în poartă.

Min. 5: Ocazie mare pentru Atletico! Spaniolii au replicat imediat prin Morata, dar atacantul madrilenilor nu a reușit să-l învingă pe Kobel dintr-o poziție de unu la unu.

Min. 3: Ocazie uriașă ratată de Dortmund! Mingea a ajuns la Sabitzer, dar din apropierea porții, acesta a ratat inexplicabil.

UPDATE: A început meciul.

Echipele de start:

Borussia Dortmund (4-2-3-1): Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Sabitzer, Can - Adeyemi, Brandt, Sancho - Fullkrut

Rezerve: Bynoe-Gittens, Duranville, Lotka, Meyer, Moukoko, Nmecha, Ozcan, Reus, Sule, Watjen, Wolf

Antrenor: Edin Terzic

Atletico Madrid (5-3-2): Oblak - Molina, Witsel, Gimenez, Hermoso, Azpillicueta - Llorente, Koke, De Paul - Morata, Griezmann

Rezerve: Moldovan, Barrios, Correa, Gabiel Paulista, Gomis, Mandava, Saul, Nino, Riquelme, Savic, Vermeeren

Antrenor: Diego Simeone

Înaintea meciului direct care va avea loc pe arena Signal Iduna Park, cele două echipe vin după câte o victorie înregistrată în campionat.

Astfel, dacă Atletico a învins-o, pe teren propriu, pe Girona, scor 3-1, Dortmund s-a impus, în deplasare, împotriva celor de la Borussia Monchengladbach, scor 2-1. De altfel, cele două partide sunt singurele jucate de Atletico și Dortmund de la meciul direct din tur din sferturile Champions League.

Înaintea duelului cu Atletico, Borussia Dortmund a suferit doar două înfrângeri în fața propriilor fani în ultimele 10 partide disputate (2-3 cu Hoffenheim și 0-1 cu Stuttgart). De partea cealaltă, Atletico a obținut doar 3 victorii pe teren străin în ultimele 10 meciuri (3-1 cu Lugo, 1-0 cu Granada și 2-1 cu Villarreal) și una singură în ultimele 7 deplasări.

Până acum, cumulat cu meciul tur jucat pe Civitas Metropolitano în urmă cu o săptămână, între Atletico Madrid și Borussia Dortmund s-au mai disputat 5 partide oficiale în Champions League, iar rezultatele înregistrate pe teren sunt ușor în favoarea spaniolilor: trei victorii Atletico, două succese Dortmund.

Rezultate directe:

• Atletico Madrid - Dormund 2-1 (2024)
  • Atletico Madrid - Dortmund 2-0 (2018)
  • Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-0 (2018)
  • Borussia Dortmund - Atletico Madrid 1-2 (1996)
  • Atletico Madrid - Borussia Dortmund 0-1 (1996)

VIDEO Rezumat Atletico Madrid - Borussia Dortmund, scor 2-1

Etichete: atletico madrid , champions league , borussia dortmund

Un italian și-a adunat toate lozurile necâștigătoare cumpărate de-a lungul vieții și a calculat câți bani a pierdut

Un italian din Brescia, care a colecționat toate lozurile necâștigătoare pe care le-a cumpărat de-a...

Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12
”Tatăl meu `a explodat`!” Fiica unui antrenor a spus totul: ”Eram minoră și e o infracțiune”. Cu ce se ocupă tânăra
nadia-jemez20
rapid

Exclusiv ”99%, Șumudică e noul antrenor de la Rapid”. Anunț înaintea meciului cu Universitatea Craiova
profimedia-0807526376
Exclusiv Mihai Stoica îl așteaptă la FCSB, dar fotbalistul pune o condiție. ”Vreau să joc fotbal”. Reacția lui Ilie Dumitrescu
Foto Clasamentul din play-out-ul SuperLigii, după etapa a 7-a: FC Botoșani, aproape să realizeze ceea ce părea imposibil
Are 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”
Alarmă la națională! Are ruptură musculară și este în pericol să rateze EURO 2024!
Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant
Sofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger
Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă
România, la ani-lumină de un trend global: Londra tocmai a realizat un record la care nici nu putem visa
Una din cele mai frumoase femei din lume ucisă de traficanți. Camerele au surprins momentul
O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat
Cum vrea Sorana Cîrstea s-o egaleze pe Simona Halep: ”Ea a câștigat deja, m-ar putea lăsa să câștig eu”
Video CSM București - Metz 24-27. ”Tigroaicele” nu le-au făcut față franțuzoaicelor! Vor încerca ”remontada” în retur
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”