Pep Guardiola a recunoscut, după Real Madrid - Man. City! ”M-am dus la el și i-am zis: 'Ce jucător!'”
articol scris de Digi Sport11.12.2025, 14:18
Real Madrid a fost învinsă de Manchester City, scor 1-2, în etapa a șasea de UEFA Champions League. Marcatori: Rodrygo (minutul 28) / O'Reilly (minutul 35) și Haaland (penalty, minutul 43).
Champions League SuperLiga: Farul - Dinamo, miercuri, 20:30, DGS 1
SuperLiga: UTA Arad - CFR Cluj, miercuri, 18:00, DGS 1
Din tabăra madrilenilor, Rodrygo, care nu mai punctase de 32 de partide, a ieșit la rampă împotriva adversarului său preferat din Europa, iar la final Pep Guardiola a recunoscut că a mers pentru a-l felicita pentru evoluție.
Rodrygo, remarcatul lui Pep Guardiola după Real Madrid - Manchester City 1-2
”M-am dus la Rodrygo după meci și i-am spus: 'ce jucător ești! Chiar nemaipomenit!'”, a transmis Pep Guardiola la finalul partidei de pe Santiago Bernabeu.
De menționat este faptul că Guardiola este un mare fan al jucătorului de flanc brazilian. În trecut a folosit cuvinte laudative de mai multe ori la adresa sa și a încercat inclusiv să-l transfere, însă Rodrygo a ales să rămână la clubul pentru care joacă din 2019.
Un gol și două assisturi în 18 meciuri (572 de minute) sunt cifrele lui Rodrygo din acest sezon. 80 de milioane de euro este cota de piață a fotbalistului de 24 de ani, potrivit transfermarkt.
Ce a mai declarat Pep Guardiola, după victoria de pe Bernabeu:
"Am fost aici de mai multe ori și am jucat mult, mult mai bine decât astăzi și nu am câștigat. În primele 25 de minute, până la golul lui Nico, ei au fost mult mai buni decât noi. Îmi voi asuma rezultatul, dar știu că trebuie să fim mai buni. Știu că în februarie și martie, nivelul de care avem nevoie este mai mare decât cel de astăzi.
A fost bine să marcăm un gol pentru că ne-a ajutat să ne întoarcem în joc. Jeremy Doku a fost remarcabil astăzi, la fel ca și alți jucători. A fost o experiență bună pentru noi să fim aici, pentru mulți jucători noi care vin pentru prima dată pe acest stadion, unde este atât de greu să joci.
Trebuie să fiu atât de recunoscător jucătorilor. Sunt fericit. Am fost aici de multe ori în acești ultimi ani. Am dus multe bătălii și am fost mult mai buni decât astăzi, dar nu am reușit să câștigăm. Aceasta este o realitatea”, a spus Guardiola.
VIDEO rezumat Real Madrid - Manchester City 1-2:
Clasamentul din UEFA Champions League:
Etichete: manchester city , real madrid , guardiola , rodrygo
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
În ultimii ani, doi sateliți ruși au spionat în mod regulat navele spațiale europene, urmărindu-le...